22 NİSAN 2021 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Kovid-19’la birlikte televizyon kanalları doğal olarak ekranlarını bilim insanlarına açtı… Bir yılda televizyon tarihimizde olmadığı kadar doktor çıktı ekranlara… Kamuoyunun bu süreçte tanıdığı hekimlerden biri de Prof. Esin Davutoğlu Şenol. Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Şenol’un, sosyal medya trollerinden dert yandığı RS FM’den Atilla Güner’e yaptığı açıklamaları okuyunca şunları bir kez daha anladım.
Sosyal medyada ‘karşı fikre’ tahammülü sıfır ve üslupları çirkin ciddi bir kitle, bazı insanlarda uzmanlıkları dışında da fikir beyan etme merakı var.
Şenol’un Güner’e söylediklerine baktım, ‘bilim insanı’ndan öte ‘siyasetçi’ gibi. Kimsenin Şenol’a düşüncesi nedeniyle hakaret etme hakkı yok. Ancak bir hekimin de pandemide ‘korona siyaseti’ yapmaması lazım.

“Başından itibaren salgın, algı operasyonu ile yönetiliyor maalesef. Almanya ve ABD’de de böyle saldırılara maruz kalıyorlar ama bunun sistematik organizasyon olduğu kuşkusunu hiç kimse yaşamıyor, biz yaşıyoruz bu ülkede. Bu ülkenin muhalefeti yaşıyor, biz yaşıyoruz ve inanılır gibi şeyler değil. Salgın yönetilemeyecek bir şey değil ve hâlâ 1-2 ay içerisinde insanların ölmemesini sağlayabilirsiniz. Zaten artık amacımız salgını bertaraf etmek değil, insanlar ölmezken salgınla ilgili süreci ve gelişmeleri de hayata katmak. Sokağa çıkmama hakkınızı istemelisiniz, ücretli izin kullanmalısınız diye insanları bilinçlendirmeye çalışırken bu kadar tesadüf olabileceğini düşünmüyorum.”

‘HASTA HAKLARI’NA SAYGIYI UNUTANLAR

Eşiyle birlikte tedavi gördükleri hastaneden taburcu olup, izolasyon dönemini evinde geçiren Muharrem İnce’nin Kovid-19 testinin pozitif çıktığını kimden öğrendik?
“Sayın Muharrem İnce’nin corona testi pozitif çıkmıştır. Geçmiş olsun. Acil şifalar diliyorum” diye tweet atan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi CHP’li Nadir Ataman’dan.
Bir süredir koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören ‘Sadakatsiz’ dizisinin oyuncusu Burak Sergen’in sağlık durumuyla ilgili ‘kötü haber’i kim verdi?
Burak Sergen’in eski eşi Işıl Sergen’e soyadını kullanmaması için açtığı basına kapalı duruşmada, “Sabah hastaneye uğradım. Burak’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Doktorlar kendisini entübe edip, etmemek konusunda kararsız” diyen arkadaşı.
İnsan haklarına gerekli saygı göstermeyen bir toplum ‘hasta hakları’na saygı duyar mı?
Duymaz…
Şayet toplumda böyle bir hassasiyet olsaydı Muharrem İnce ve Burak Sergen gibi ünlülerin sağlık bilgilerini kamuoyuna duyurma işini ‘belediye meclis üyesiyle ‘oyuncunun arkadaşı’ üstüne vazife etmez, hastaya veya birinci derece yakınlarına bırakırdı.

HİLAL-İ AHMER KADINLARI

İyilik İçin Sanat Derneği’nin, kuruluşunun altıncı yılında Türk Kızılay Derneği’yle iş birliğinde açtığı ‘Hilâl-i Ahmer’ sergisi, sanatseverlerle buluştu. HES koduyla giriş yapılan Atölye Cer’deki sergiden elde edilen gelir, İyilik İçin Sanat Derneği ve Kızılay kadınlarına bağışlanacak. Kızılay Kadın Kolları İstanbul İl Başkanı Nilhan Kösen Ayan, şunları söyledi:

“Kızılay’ımızın tarihinde, Safiye Hüseyin Elbi, Halide Edip Adıvar, Fatma Aliye Hanım, ‘Kara Fatma’ lakaplı Fatma Seher Hanım ve Şair Nigar Hanım gibi hayranlık duyduğum çok kadın var. Cephede mücadele etmiş, aynı zamanda toplumu güçlendirmek için sanatevleri kurup, sanatı ve ilmi topluma yaymak için büyük uğraşlar vermiş bu güçlü, ilham verici Hilâl-i Ahmer kadınlarımızı şükranla, rahmetle ve sanatla anıyoruz.”

ENFEKSİYON UZMANINDAN KORONA SİYASETİ

GÜNÜN SÖZÜ

“Kuşkusuz ki en büyük ön yargı, etrafımızdaki herkesi ‘insan’ sanmamızdır.” (Bukowski)