16 EYLÜL 2021 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı ve aşı karşıtı Dr. Fatih Erbakan, geçenlerde ne dedi? Aşı olmadığını, olmayı da düşünmediğini söyleyen Erbakan’ın mRNA aşısı olanlar için dediği şuydu:
“mRNA demek insanın hücre çekirdeğine girmek demektir. O insanların yarı insan yarı maymun çocuklar doğurmasına sebep olabilirsiniz. 3 kulaklı, 5 gözlü yaratıklar doğmasına yol açabilir.”
Daha önce sosyal medyasından takipçilerini aşı olmaya davet eden komedyen Şahan Gökbakar, Fatih Erbakan’ın bu açıklamasının yankıları sürerken ne yaptı?

Portre fotoğrafını photoshopla üç gözlü beş kulaklı yapan Gökbakar, altına da şunları yazdı:

“Bu sabah baş ağrısı, ışığa-sese aşırı duyarlılık ve ishal şikayetleriyle uyandım. Bakın ne haldeyim! Tabiki, Küresel Güçler… Hücre çekirdeğime etki edip, beni bu hale getirdiniz de elinize ne geçti? ‘Büyük oyun’, ‘büyük oyun’ dediğiniz bu muydu? Çipleseydiniz daha iyiydi. Allah sizi bildiği gibi yapsın Bill Gates ve küresel arkadaşları.”
Demek ki Erbakan’ı bir kişi anladı, o da yanlış anladı.
Çünkü o, “Üç kulaklı, beş gözlü” dedi, Gökbakar üç gözlü, beş kulaklı oldu!

MTV’DE FACEBOOK ÖDÜLÜ

2021 MTV Müzik Ödülleri’ni kazananlar açıklandı. Listede ‘Facebook tarafından sunulan’ bir ödül de var. Facebook ‘En İyi Yeni Sanatçı’ ödülüne layık görülen şarkıcı ve oyuncu Olivia Rodrigo.
MTV, hedef kitlesi gençler olan bir müzik kanalı.
Sosyal medya platformlarının kullanıcılarıyla ilgili yazılan, söylenen ve bilinen ne?
Twitter ağırlıklı olarak gençlerin, Instagram bir tık daha üst yaş grubunun, Facebook ise orta yaşın kullandığı mecralar.
Son verilere göre Facebook’un aktif kullanıcısı 2.5 milyar, Instagram’ın 1 milyar, Twitter’ın ise 350 milyon civarında.
Facebook’un genç kullanıcı oranı çok düşük; yüzde 15.9.
Yüzde 65 oranında 50 ile 64 yaş arasındaki yetişkinlerin kullandığı Facebook’un MTV ödüllerine dahil olup, 19 yaşındaki bir şarkıcıya ödül vermesinin tek amacı var, genç kullanıcılarının sayısını artırmak.
2020’deki 85.97 milyar dolar’lık geliriyle dünyanın en değerli 10 şirketinden biri olan Facebook’un MTV Müzik Ödülleri’ne dahil olup, 19 yaşındaki şarkıcı ve ‘High School Musical’ dizisinin yıldızına ödül vermesi, gençlere ulaşma yolunda atılan önemli bir adım bence.

MET GALA’DA KIYAFETİYLE EYLEM YAPAN SİYASETÇİ

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yapılamayan MET Gala, bu yıl renkli geçti.
Kıyafetiyle geceye damga vuranlardan biri ABD’de Demokrat Parti’nin önde gelen isimlerinden Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez’di. ABD Temsilciler Meclisi’nin en genç üyesi, aktivist ve Twitter’da 12.7 milyon, Instagram’da 8.7 milyon takipçili sosyal medya fenomeni Cortez, geceye üzerinde ‘Tax the Rich’ (Zenginleri vergilendirin) yazan beyaz bir elbiseyle katıldı.
Zenginlerine hitap eden markaların yarıştığı gecede bu eylemi yapan genç siyasetçiyi destekleyenler gibi tepki gösterenler de oldu. Çünkü Metropolitan Müzesi’ne yardım amacıyla yapılan Met Gala, normal giriş bileti 30 bin, masa fiyatları 200 bin ile 300 bin dolar arasında değişen moda gösterisi.
Pandemi sürecinde maskenin önemini anlatan AOC’nin kıyafetiyle poz verirken yardımcısının maskeli, kendisinin maskesiz olması da eleştirildi. Sosyal medyasından kendini savunan Ocasio-Cortez, geceye davetli olduğunu, kıyafeti ödünç aldığını, verdiği politik mesajla da duvarları yıktığını yazdı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kadınları mutlu etmenin 20 yolu diye bir sürü gereksiz haber çıkıyor. Tek maddede açıklıyorum; dürüst olun, yeter.” (Turgut Uyar)