9 Temmuz 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

“Aşık Mahsuni Şerif, ‘Domdom Kurşunu’nu Maraş’ta öldürülen devrimcilerin ardından ağıt olarak yaktı, siz diskolarda dingildeyin diye değil…”

Ferhan Şensoy’un yıllarca sahnede yakın dostu Aşık Mahsuni Şerif’in yaktığı ağıtın İbrahim Tatlıses söyledikten sonra disko müziğine dönüşmesine dair yaptığı müthiş bir göndermedir bu…

‘Hey Onbeşli Onbeşli’ de vatani görevine gidip, dönmeyen gençler için yakılmış bir ağıt olmasına rağmen insanların göbek attığı bir eserdir.

Emin Can İğrek’in albümünde yer verdiği ‘Ali Cabbar’la ilgili de benzer bir yaman çelişki söz konusu.

Emin Can İğrek’in sözlerini yazıp, bestelediği ‘Ali Cabbar’ın öyküsüne dair çeşitli rivayetler var.  Bunlardan biri şöyle:

“Ali Cabbar, Tekirdağ’da yaşayan ve köy düğünlerinde gırnata çalarak geçimini sağlayan 16-17 yaşlarında bir gençtir. Çalgıcı olarak katıldığı bir düğünde bir genç kıza âşık olur. Ailesi kızı ister, ancak kız tarafı, ‘Çalgıcıya kız vermeyiz’ der. Bir gün babası Ali Cabbar’a, ‘Gırnatanı al da gel, bir düğünde çalacağız’ der. Ali Cabbar gittiğinde aşık olduğu kızın evlendiğini görünce, hayata küser ve askere yazılır. Askere gittikten 6-7 ay sonra Ali Cabbar’ın şehit olduğu haberi gelir.”

Emir Can İğrek’in bu yıl çıkardığı ‘Parti İptal’ albümünde yer verdiği ‘Ali Cabbar’ın sözleriyse şöyle:

Ne ateş var ne de duman amma,

Tutuşur alevler yanar Ali Cabbar,

Sevdiğin kız başkasına varmış,

Dayanabilirsen dayan Ali Cabbar,

Baban der al gırnatanı oğlum.

Akşama düğün var, yürü Ali Cabbar,

Sevdiği kız başkasına varmış,

Oynar el oğluyla çalar Ali Cabbar,

Bu ne derttir bu nasıl sınavdır?

Anlayabilirsen anla Ali Cabbar,

Yükün almış buralara küsmüş,

Askere yazılmış gider Ali Cabbar,

Gideli 6-7 ay olmuş.

Haberi de düşmüş köye Ali Cabbar,

Sesi susmuş, gırnatası susmuş.

Bir türkü bırakmış bize Ali Cabbar…

Efsane gibi şarkı, sözleri de buram buram dram… Hâl böyleyken insanların son günlerde ‘Ali Cabbar’ üzerine sosyal medyada geyik yapması şaşırtıcı mı?

Değil… Çünkü düne kadar ‘Domdom Kurşunu’ ile ‘Hey Onbeşli Onbeşli’ gibi ağıtlarla göbek atanlar, ‘Ali Cabbar’ ağıtıyla karaları bağlayacak değildi. O yüzden de -alakalı, alakasız- her konuda ‘Ali Cabbar’ geyiği yapmak bugünlerde moda!

Mark Zuckerberg’ün Twitter’a rakip olarak çıkardığı Threads’in bir günde 70 milyon aboneye ulaşması üzerine Elon Musk’ı günümüzün ‘Ali Cabbar’ı yapanlar bile var…

Dünya Sağlık Örgütü BM Elçisi’ni duymadı!

Birleşmiş Milletler (BM) İyi Niyet Elçisi olarak yıllardır insani yardım ve insan hakları sorunlarıyla ilgilenen oyuncu Angelina Jolie, sağlık sektöründeki ırksal eşitsizliğe dikkat çekti. Brad Pitt’le evliliğinden üç çocuk sahibi olan, üç çocuğu da evlat edinen 48 yaşındaki oyuncu, sağlık merkezlerinde beyaz tene sahip insanlarla daha çok ilgilenildiğini söyledi ve ekledi:

“Farklı ırklardan çocukların annesi olarak, çocuklarıma bazen sağlıklarını tehlikeye atacak şekillerde yanlış teşhisler konduğunu gördüm.”

Bu iddiayı ortaya atan sıradan biri değil; Hollywood starı ve 2012 yılından bu yana BM İyi Niyet Elçisi… Oyuncunun sağlık sektöründe ırk ayrımcılığı yapıldığı açıklamasından sonra ne ABD’den ne de dünyadaki ilgili kuruluşlardan ses yok.

Diğer insan hakları konusunda sözde duyarlı sivil toplum örgütleri neyse de Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün, 11 yıldır BM İyi Niyet Elçisi olan Angelina Jolie’nin bu açıklaması karşısında sessiz kalması manidar!

Angelina Jolie’nin sağlık sektöründe insanlar arasında ırkçılık yapıldığına dair açıklamasından medya sayesinde dünya haberdar oldu, DSÖ yöneticileri nedense üç maymunu oynuyor hâlâ…

GÜNÜN SÖZÜ

“Yalnızlık insana çok şey öğretirmiş. Ama sen gitme, ben cahil kalayım.” (Nazım Hikmet)