MİLLİYET CADDE – 5 ARALIK 2013 PERŞEMBE  –  ALİCE

Ezgi Mola, “Komedi Dükkanı”nın yeni versiyonunun kadrosuna katıldı. Kanal D de benim gibi ilk bölümün yılbaşı gecesi yayınlanması gerektiğini düşünüyor…

TV8’in 2007’de çekilen ilk bölümlerini yayınladığı şu günlerde “Komedi Dükkanı”nın yenisi çekiliyor Beşiktaş Kültür Merkezi’nde. BKM’nin yapımcılığını üstlendiği Tolga Çevik’in efsane işi “Komedi Dükkanı”nın yeni versiyonunun kadrosuna sürpriz bir oyuncu da katıldı…
“Komedi Dükkanı”nın TV8 için çekilen bölümlerinde Salih Kalyon’un üstlendiği görevin benzerini bu kez Ezgi Mola yapacak. Ezgi Mola’nın “Komedi Dükkanı”ndaki işlevi şu:
Fırat Parlak’ın hayat verdiği “Komedi Dükkanı”nın meşhur yönetmeni, örgü örmekten öte pek bir mahareti olmayan bir ev kızını getirip Tolga Çevik’in partneri yaptı. Yönetmenin amacı onun üzerinden dönüp dönüp “Komedi Dükkanı”nın yıldızına ders vermek. Ev kızı rolündeki Ezgi Mola da, “Hazır böyle bir teklif gelmişken değerlendireyim bunu… Belki bu şekilde yırtarım” diye kendini sahneye attı.
“Komedi Dükkanı”nın yeni versiyonunda yönetmenin verdiği komutları yerine getirmeye çalışacak Tolga Çevik’le Ezgi Mola’nın performansına bağlı ortaya çıkacak komedi.
Ekip şimdiye kadar “antrenman” ya da “prova” niyetine dört bölüm çekti. Fırat Parlak, “Dört bölüm çektik, ama henüz birinci bölümü çektik diyemem. İlk bölümle ‘bomba gibi bir dönüş’ yapabilmemiz için çalışmaya ve çekim yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Kanal D, zamanında TV8, TRT 1 ve Star TV’ye iyi reyting kazandırmış, ama bu kanalların eski bölümlerini sıkça tekrarlamasıyla “yüz eskimesi”ne uğramış “Komedi Dükkanı”nın ilk bölümünü ne zaman yayınlamalı?
Bence en doğru zamanlama 2013’e “Elveda”, 2014’e “Merhaba” diyeceğimiz yılbaşı gecesi olmalı yeni “Komedi Dükkanı”nın ilk yayını deyip, sordum Parlak’a Kanal D ilk bölümü ne zaman yayınlayacak diye? Parlak’ın verdiği yanıt şu oldu: “Zaten Kanal D de, ‘Yılbaşı Özel’le başlatmak istiyor ‘Komedi Dükkanı’nı.” Aklın yolu bir çünkü. Hadi hayırlısı…

MUSA EROĞLU TÜRKÜLERiNi BiR DE ONLARDAN DiNLEYiN

Proje şahane. Çünkü işin sahibi Musa Eroğlu… Müzik dünyasının 24 ünlüsü, şimdiye kadar Musa Eroğlu’ndan dinlemeye alıştığımız türküleri kendi müzik anlayışlarına göre yorumlayacak. Peki kim bunlar? Onların kimlerden oluştuğu kadar, o ünlülerin yorumlamak için seçtikleri Musa Eroğlu türküleri de önemli.
İşte size bu satırların yazıldığı an itibarı ile oluşmuş liste:
Candan Erçetin: Dağların Ardında Gözüm
Volkan Konak: Yürü Be Yalan Dünya
Deniz Seki: Bilen Gelsin
Rafet El Roman: Telli Turnam
Manga: Mihriban
Yusuf Güney: Zamansız Yağmur
Kubat: Yolun Sonu Görünüyor
Yavuz Bingöl: Yürü Be Haydar
Kurtalan Ekspres: Dedem Korkut
Leman Sam: Harmana Sererler Sarı Samanı
Yıldız Tilbe: Aşk Hikayesi
Kardeş Türküler: Kirtil Semahi
Hüsnü Şenlendirici: Telli Turnam (Enstrümantal)
Vedat Sakman: Başımda Bir Sevda Döner
Muazzez Ersoy: Halil İbrahim
Birilant Dadaşova: Gitme Turnam Vuracaklar
Hüseyin Turan: Yare Söyleme Emre Altuğ, Niran Ünsal, Hande Yener ve Pinhani’nin de Musa Eroğlu’ndan dinlemeye alıştığımız türkülerden birer tane söyleyeceği albüm   2014 Şubat’ında piyasada olacak.

‘Herkesi özgür bıraktık istediklerini yapacaklar’

musaerogluHer birinde 12 türkünün yer alacağı 2 CD’den oluşacak albümün çalışmalarını sürdüren Musa Eroğlu’yla konuştum yeni projesini…
Profesyonel müzisyenlikte 45 yılı geride bırakan ve bu sürede toplam 34 albüm çıkaran Eroğlu, “70 yaşındayım ve hâlâ
2 saat aralıksız konser verebiliyorum. Türkülerin gücü ve insanların ilgisi adeta şarj ediyor beni” dedi. Eroğlu, yeni projesiyle ilgili de şunları söyledi:
“Hangi arkadaşımızın hangi eseri okuyacağı belli, ama adı henüz belli değil çalışmanın. İnsanların benden dinlemeye alıştıkları türkülerden hangilerinin hangi arkadaşımızın tavrına daha yakın olduğunu düşündüm ve alternatifleriyle birlikte okuyabilecekleri eserleri seçtim. Sağolsunlar, meslektaşlarım da onlar arasından kendilerine en uygun olanları tercih etti. Türkülerimi istedikleri gibi yorumlayabilmeleri için özgür bıraktım hepsini. Herkes kendine göre çaldırdı müziklerini, kendilerine göre yaptılar aranjelerini, ona göre de okudular. Henüz birkaç tanesi bitmiş olmasına rağmen ortaya çıkanlar müthiş.
Malum bizde Türk Halk Müziği okuyanlar tutucudur, kalıpların dışına çıkmazlar, ama ben değilim. Bu çifte albüm çıkınca insanlar daha iyi anlayacaktır ne demek istediğimi.”

GÜNÜN SÖZÜ
“Hayal kurmak bedava falan değil, yıkılınca anlarsın bedelinin ne kadar ağır olduğunu.”