4 EKİM 2018 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Film festivali için Antalya’ya gidip, otele yerleştikten sonra, günün programına baktım. 55’inci Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında AKM’deki ‘Sinema filmlerinden TV dizilerine kadının yükselişi’ paneli ilgimi çekti. Çünkü panelin konuşmacıları Özge Özpirinçci, Hazal Kaya ve yapımcıları Fatih Aksoy’du.

Antalyalılar panele büyük ilgi gösterdi. Salon tıklım tıklımdı ve çoğu kadındı.

Bu sezonun dizilerinden ‘Kadın’ ve ‘Bir Litre Gözyaşı’nı MF Yapım’la ortaklaşa, ‘Yasak Elma’, ‘Kızım’ ve ‘Bizim Hikaye’yi tek başına yapan Fatih Aksoy, panelde şöyle bir tespitte bulundu:

“Son beş yılda güçlü kadınların yer aldığı diziler daha çok izleniyor. Her türlü kötü muameleye katlanan kadınların olduğu bir dönem vardı yapımlarda… Korunmaya muhtaç, kocasının dizinin dibinde oturan… Onları yazanlar daha çok erkek senaristlerdi. Artık kadın senaristlerin yazdığı bütün dünyayla mücadele edebilen, hayatı tek başına sırtlayabilen, sadece kendini değil çocuklarını ve kardeşlerini de ayakta tutan kadınların hikayesini anlatıyoruz. İyi kadın yazarların sektöre girmesi, kadın hikayelerinin daha iyi anlatılmasını ve dizilerin daha çok izlenmesini sağladı.”

Aksoy, çekimleri süren ve başlayacak olan yedi dizisinin senaristinin, üç dizinin de yönetmeninin kadın olduğunu söyledi.

Panelin en renkli anlarından biri Kaya’nın anlattığı olaydı. ‘Bizim Hikaye’ dizisinin yıldızı, yolda rastladığı orta yaşlı bir kağıt toplayıcısının, “Yürü kızım, arkandayım. O adamı da boşa” demesine inanamadığını belirterek, “Buna sebep olan hangi enerjiyse, şükürlerimi sunuyorum ona. ‘Ben kadınım, güçlüyüm’ü yeni yeni söylemeye başlıyoruz. Kadın senaristler yeni yeni kadın karakterleri yazmayı öğreniyor” dedi.

Hollywood’un kadın yıldızlarının talebi olan, ‘eşit işe, eşit ücret’ konusu panelde gündeme gelince Özpirinçci, dünyadaki feminizm ve eşitlik kavramının Türk dizilerini de etkilediğini vurguladı ve “Tek istediğimiz eşitlik” dedi. Aksoy ise ‘Kadın’da Özge Özpirinçci’ye, ‘Bizim Hikaye’de Hazal Kaya’ya ödediği paranın, erkek oyuncuların iki katı olduğunu belirtti.

IPAD YERİNE OYUNCAK

Adana’dan İstanbul’a dönerken yerim, uçağın en arkadan ikinci sırasıydı. Son sırada ise Adana Film Festivali’nde ‘Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu’ seçilen Gizem Erman Soysaldı, yönetmen eşi Hüseyin Karabey ve 2015 doğumlu oğulları Taylan vardı. Koridorda oyuncu, ortada yönetmen eşi, cam kenarında ise oğulları oturuyordu. Günümüzde ailelerin çoğu o yaştaki çocuklarını iPad veya akıllı cep telefonlarındaki oyunlar ya da çizgi filmlerle oyalar. Karabey çifti öyle yapmadı. Torbada taşıdıkları oyuncaklardan oğullarının istediklerini çıkarıp veren ikili, “Taylan’ı henüz sanal ve dijital dünyayla tanıştırmadık” dedi.

ÖNCE BABA, SONRA ‘OSMAN GAZİ’ OLACAK!

2017-2018 sezonunda marka yüzü yaptığı Burak Özçivit’e 2.5 milyon TL ödeyen Altınyıldız, sözleşme yeniledi. Oyuncu, bu kez 3 milyon TL’ye anlaştığı Altınyıldız Classics’in yeni koleksiyonuna modellik yaptı.

Yeri gelmişken Özçivit fanlarının ısrarla yanıt aradığı iki konuya da açıklık getireyim. Tekden Film’le ‘Diriliş Osman Gazi’yi oynaması için el sıkışan oyuncuyla, yapım şirketi arasındaki pürüzler önceki gün giderildi. Özçivit, ‘Diriliş’e, Ertuğrul dönemi bittikten sonra ‘Diriliş Osman Gazi’ olarak başlayacak.

TRT 1’in dizisiyle, eşi Fahriye Evcen hamileyken anlaşan Özçivit, Allah kısmet ederse ‘Diriliş Osman Gazi’ başladığında baba olacak.

GÜNÜN SÖZÜ

Ne söylediğinizi, biraz da nasıl söylediğiniz belirler. (Jack London)