5 Ekim 2023 Perşembe  –  Milliyet  –  Alice

Hayli zamandır, “Reklamcı yaratıcılığı budur!” diyeceğim bir reklam izlemedim. Hâl böyle olunca marketingturkiye’deki zekice bir reklamın haberi bile ilgimi çekti.

Burger King’in futbolcuların sahada neden ağızlarını elle kapatarak, birbirleriyle konuştukları üzerine çektiği komik reklam serisinin haberiydi bu… Futbol izleyicilerinin bu konuda yanıtlarını merak ettikleri sorular belli:

* Futbolcular bunu neden yapıyor?

* Duyulmasını ve anlaşılmasını istemedikleri ne?

* Hakemin tartışmalı bir kararını mı konuşuyorlar?

* Birbirlerine oyunun gidişatını değiştirecek taktik mi veriyorlar?

Burger King’in her biri 20 saniyelik dört reklam filmi, bu işin mizahını yapan zekice bir çalışma. Futbol müsabakaları sırasında yayınlanan bu reklamların senaryosuna göre; ağızlarını kapatan futbolcular, maçtan sonra verecekleri siparişleri konuşuyorlar.

Taylor Swift’in ve Beyonce’un filmi!

 


Taylor Swift fenomeninin ABD’de geldiği yere bakar mısınız?

‘The Eras Tour’ kapsamında sahne aldığı her stadyumu tıklım tıklım doldurdu. Yoğun talep üzerine bazı şehirlerde birkaç kez üst üste konser verdi.

Yarattığı ekonomiyle ABD’nin üçüncü çeyrekteki kalkınmasına etki yaptı.

‘The Eras Tour’un konser filminin gelen talep üzerine sadece ABD’de değil, dünyada vizyona girmesine karar verildi.

Kaliforniya Valisi Gavin Christopher Newsom, 2020 yılında Donald Trump’ın kazanmaması için çağrıda bulunarak, rekor sayıda kişinin seçmen kaydı yaptırmasına sebep olan şarkıcının, 2024 ABD Başkanlık seçimine etki edecek potansiyele sahip olduğunu açıkladı.

Bakalım bu açıklamadan sonra şarkıcı, 2024 seçiminde de tavrını belli edecek mi?

Amerikalılar bu sorunun yanıtını merak ederken, Taylor Swift’in kendisini dinlemeye gelemeyenlerin de izlemesi için ‘The Eras Tour’un filmini tüm dünyada vizyona sokması, aynı dönemde turne yapan Beyonce’a da örnek oldu.

ABD medyası, Beyonce’nin ‘Rönesans Dünya Turu’ndan uyarlanan filmini, AMC Entertainment tarafından dünya sinemalarında vizyona sokulacağını haber yaptı.

Taylor Swift’in ‘The Eras Tour’ konser filmi 13 Ekim’de vizyona girecek. ‘Rönesans: Beyonce’den Bir Film’ ise 1 Aralık 2023’te ABD, Kanada ve Meksika’da seyirci karşısına çıkacak. Filmin dünya gösterimi içinse tarih, bilahare açıklanacak. ABD’de 22 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak Beyonce filmi, AMC ve Cinemark’ın (CNK.N) hisselerini şimdiden yükseltti.

70 dakikalık komedi ‘Freud’un İnsanları’


 

 

 

 

Salı akşamı Watergarden’daki Duru Tiyatro’da ‘Freud’un İnsanları’ adlı oyunun prömiyeri vardı. Barbaros Uzunöner’in yazdığı komedi daha önce başka oyuncular tarafından sahnelenmişti, ama izlememiştim.

‘Freud’un İnsanları’nı sahneleyenler Burcu Binici’yle Onur Büyüktopçu gibi tanıdık iki oyuncuydu. Prömiyerin yapıldığı Duru Tiyatro, evimden yürüyüş mesafesinde olunca, bu fırsatı kaçırmak istemedim.

Ali Temiz ve Batuhan Mümünoğlu’nun yapımcılığını, Volkan Dinç’in yönetmenliğini üstlendiği tek perdelik, 70 dakikalık komedi izleyenlere bolca kahkaha attırdı.

Önceki versiyonlarını bilemem, ama izlediğim oyunun teksti çok eğlenceli, Volkan Dinç’in rejisi başarılıydı.

Sigmund Freud’un ‘Psikoseksüel Gelişim Teorisi’ni esprili bir dille sahneye taşıyan komedide Burcu Binici ile Onur Büyüktopçu’nun performansları da süperdi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Hiç cevaplanmamış o büyük soru ki ben de otuz yıldır insan ruhunu incelememe rağmen cevaplayamadığım şudur; kadınlar ne ister?” (Sigmund Freud)