3 Ekim 2023 Salı  – Milliyet  –  Alice

Bodrum’da davetli olduğum iki farklı etkinlik aynı tarihlere denk geldi.

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Belediyesi’nin 1 Ekim’de Bodrum Kalesi’ndeki Erdal Akkaya’nın Berlin Europe Senfonik Oda Orkestrası konserine haftalar öncesinden söz vermiştim.

11. Bodrum Türk Filmleri Haftası’ndan davet daha sonra gelince, 30 Eylül’deki ödül törenine katılacağımı bildirdim.

Bodrum’a gittiğim günün akşamında önce 11. BOTH’nın Trafo’daki kokteyline katıldım, sonra ödül töreninin yapıldığı Bodrum Kalesi’ne geçtim.

29 Eylül’de başlayan ve 5 Ekim’de bitecek Bodrum Türk Filmleri Haftası’ndan sadece ödül törenine katılmak istememin en önemli sebebi Oya Aydoğan adına ödül verilecek olmasıydı.

İş nedeniyle Bodrum’a gelemeyen Zafer Algöz, Saner Ayar ile Polat Yağcı’nın gönderdikleri mazeret videoları dev ekranlardan yayınlandı ve ödüllerinin sahiplerine bilahare ulaştırılacağı duyuruldu.

Ali Poyrazoğlu, Fikret Kuşkan, Tijen Par, Açelya Elmas ve Tarık Pabuççuoğlu gibi ünlüler, alkışlar eşliğinde sahnede ödüllerini aldı.

‘Oya Aydoğan Özel Ödülü’nün verileceği isim oyuncu Melek Baykal’dı. Oyuncu gelmediği gibi video da yollamayınca Oya Aydoğan adına verilecek ilk ödül sahibini bulmadı.

Baykal törene katılsa, merhum oyuncu bu vesileyle yâd edilmiş olacaktı. Yazık oldu.

Erdal Akkaya’nın en kısmetli konseri!

Bağlama ve şelpede kendine has tarzıyla ünlü virtüöz Erdal Akkaya’yı ilk kez Bodrum Kalesi’nde dinledim.

‘UNESCO 2023 Aşık Veysel Yılı’ olması dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği ücretsiz konserde, Akkaya’ya Berlin Europe Senfoni Oda Orkestrası’nın yanı sıra Devlet Opera ve TRT müzisyenleri de eşlik etti.

Bodrum Kalesi’nde yankılanan sert rüzgâr havayı bir hayli serinletse de, Erdal Akkaya’nın bağlaması ve beraberindeki müzisyenlerin Anadolu ozanlarının eserlerini peş peşe yorumlayıp, dinleyicilere nostalji yaşatması içimizi ısıttı.

Sahnenin tavanına yuvalanan güvercinler konser boyunca Akkaya’nın parmağına ve bağlamasına, müzisyenlerin de üstüne pisledi. Akkaya, “Bir yandan hesapta olmayan rüzgâr bir yandan da bizi rahat bırakmayan güvercinler yüzünden kısmetli bir gece geçirdik” dedi.

Akkaya, Alman ve Türk müzisyenlerle Bodrum Kalesi’nde şu eserleri icra etti:

‘Anadolu Üvertürü’, ‘Geceleyin’, ‘Türkü Gönder Bana’, ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’, ‘Topal’, ‘Ya Hızır Semahı’, ‘Haydar Haydar’, ‘Köroğlu Koçaklaması’, ‘Gel Gör Beni Aşk Neyledi’, ‘Zeybek potpuri’, ‘Anlatamam Derdimi’, ‘Ben Gidersem Sazım Sen Kal Dünyada’, ‘Alapınar Kurna Kurna’, ‘Aras’, ‘İki Yaka’ ve ‘Bilmem Şu Feleğin’…

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsanlar seninle konuşmayı bıraktığında, arkandan konuşmaya başlar.” (Pablo Neruda)