MİLLİYET – 30 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ  –  ALİCE

Mapa-de-la-Provincia-de-La-Corunaİspanya’nın dört özerk bölgesinden biri olan Galiçya’da (Galicia) dolu dolu dört gün üç gece geçirdik.
İspanya’nın en kuzeyine gitmemizin sebebi Türk Hava Yolları’nın daveti…
Bir yıldır İspanya’nın kuzeyindeki Bilbao ve Santiago de Compostela’ya uçan THY yolcu sayısını, Galiçya Turizm Ofisi de bölgelerine gelen turist sayısını artırmak için işbirliği yapıp, bölgeye bir “basın gezisi” düzenledi.
Gezi bizim için bir anlamda “Deniz mahsulleri bayramı” gibiydi. Dört gün boyunca yemediğimiz deniz mahsulü kalmadı. Çünkü Galiçya balıkçılık ve deniz mahsullerinde bir hayli iddialı…

LA CORUNA’DA PLAJLAR YANIYOR!

İ4 2İstanbul’dan havalanan uçağımız ilk önce Bilbao’da teker koydu… Bilbao yolcuları indi, ardından uçak tekrar havalandı ve İstanbul’dan Santiago’ya uçuşumuz toplamda altı saat sürdü.
Havaalanında bizi THY Santiago Müdürü Yahya Şensoy karşıladı. Gezi boyunca rehberliğimizi Trakya’da doğan, Almanya ve İspanya’da okuyan ve 8 dil bilen (Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, Hollandaca, İspanyolca) Bartuğ Ayhan yaptı.
Santiago’ya indiğimizde hava açıktı, ilk geceyi geçireceğimiz La Coruna’ya gidene kadar karardı. Şehir turunun sonuna doğru ise müthiş bir yağmur başladı. Allah’tan yağmur akşama dindi. Çünkü şehirde o akşam “St Jean Günü” eğlencesi vardı.
Çiftçilerin hasat sonrası Tanrı’ya teşekkür için ateş yakıp içine tarımın bütün atıklarını atıp, bir nevi temizlik yapmalarıyla başlayan “St Jean Day” zamanla evrimleşip, gençlerin kumsalda ateş yakıp, bolca alkol tükettikleri bir eğlenceye dönüştü. Gündüz Orzan ve Riozar plajlarına taşıdıkları odunlarla yaptıkları kulelerin etrafında kamp kuran gençler, karanlık olunca sahili ateş çemberine dönüştürdü. Gençler yaksın diye sahile TIR’larla odun gönderen belediyenin 15 dakika süren havai fişek gösterisi, görülmeye değerdi. Nasıl bizde Nevruz’da ateşin üstünden atlıyorsa insanlar, orada da aynısını yaptı Galiçyalılar…
Kötülükleri temsilen yapılan dev maketi ise bizi sahilde karşılayıp, “Hoşgeldiniz” diyen La Coruna Belediye Başkan Yardımcısı Maria Luisa Cid ateşe verdi.

unnamedİ3 2

Gençler “St Jean Day”de plajlara taşıdıkları odunlardan kuleler inşa edip, yaktılar.
Gençler “St Jean Day”de plajlara taşıdıkları odunlardan kuleler inşa edip, yaktılar.

500 YILLIK TARİHİ OTEL VE 775 KM’LİK HAC YOLCULARI 

İ5 2Hayatımda ilk kez bu kadar eski bir binada konakladım.
Galiçya’daki ikinci, Santiago’daki ilk gecemizi 500 yıllık tarihi bir binada geçirdik. İki gece kaldığımız Otel Paradores, tarihi şehrin tam göbeğinde. Bir yanında tarihi bir katedral, diğer yanında üniversite ve tam önünde katolikler için kutsal hac yolculuğunun finiş noktası…
Fransa sınırındaki Roncesvalles’ten başlayan ve 775 km süren yolculuğun bitiş noktası tam da konakladığımız otelin önü…
Bu hac yolculuğuyla yetinmeyip “sonsuzluğa” ulaşmak isteyenler ise aynı noktadan yola çıkıp, 80 km daha güneye yürüyor. Finisterre kumsalında “St Jack” adını verdikleri deniz tarağını bulduklarında da yürüyüşlerini sonlandırıp, ayakkabılarını yakıyorlar.
“Senede kaç kişi hacı olmak için 775 km yolu yürür?” diye merak edebilirsiniz. O zaman sıkı durun:
2013 yılında her yaştan 270 bin kişi bu yolu yürüdü ve hacı oldu.

Çarşamba: The Guardian’ın “Dünyanın en iyileri” arasına aldığı plaj, martıların anavatanı, Kristof Kolomb’un gemisi ve dünyanın tekstil devi…

GÜNÜN SÖZÜ
“>“Biraz adam ol diyeceğim, ama seni de zor durumda bırakmak istemiyorum.”