MİLLİYET TV – 28 HAZİRAN 2014 CUMARTESİ  –  ALİCE

aylin-coskun-5İstanbul’un birçok yerinde billboardları, 100 civarındaki binanın dış cephesini seksi fotoğrafları ve yeni single’ının tanıtımıyla süsleyen Aylin Coşkun’un, bu iş için ne kadar para harcadığını merak ediyordum.
Sadece bu değildi Aylin Coşkun’un bu hamlesine dair yanıtını merak ettiğim.
Aylin Coşkun’un bu parayı nereden bulduğunu ve o parayı dönüşü olmayan bir single’a niye  yatırdığını da öğrenmek istiyordum.
İstanbul’dayken yoğun iş temposu yüzünden fırsat bulup öğrenemediğim soruların yanıtıİspanya’dayken geçti elime…
Selim Akar Marka Ofisi adına Tuğçe Keloğlu’nun Aylin Coşkun adına gönderdiği “Yer Gök Aylin Coşkun” başlıklı basın bülteninde yapılan harcamaya dair telaffuz edilen rakam şu:
“900 bin lira civarında bir masraf.”
Bu devirde iyi para…
Yıllardır müzik dünyasının içindeki Aylin Coşkun’a, yaptığı bu açıkhava reklamının nasıl bir dönüş sağlayacağını merak ediyorum doğrusu…
Müzik dünyasında benim diyen starların albümlerinin satmadığı, 100 bin satanın heykelinin dikildiği bir dönemde single tanıtımına 900 bin lira harcamak akıl karı değil…
Aylin Coşkun’un gizli amacı bu sayede rüzgar estirip ekstra konserler kapmaksa ya da değirmenin suyu “cüzdanı kabarık sevgili”den geliyorsa o başka!
Aksi taktirde “Paspas” adlı single için harcadığı 900 bin lira, paspas olacak Aylin Coşkun’un şöhret ve şarkıcılık sevdasına…

SANATÇILARIN ÖZEL EŞYALARI TÜRKİYE’DE PARA EDER Mİ?

BOB DYLAN'IN ŞARKI SÖZLERİNİ YAZDIĞI KAĞIT
BOB DYLAN’IN ŞARKI SÖZLERİNİ YAZDIĞI KAĞIT DA SATILDI…

Ünlü müzayede evi Sotheby’s, 24 Haziran’da “Rock & Roll Tarihi”ni New York’ta bir kez daha görücüye çıkardı. Jimi Hendrix, Bob Dylan, James Brown, Jim Morrison, Elvis Presley, Rolling Stones, Led Zeppelin, Cream, Bruce Springsteen ve Richard Austin gibi Rock&Roll tarihine isimlerini altın harflerle kazımış sanatçıların özel eşyaları açık artırmaya sunuldu.
İşte “Rock&Roll History”nin malzemelerinden birkaçı: Bob Dylan’ın şarkı sözlerini yazdığı defterler, kağıtlar… Elvis Presley’in promosyon malzemeleri, gün ışığına çıkmamış fotoğrafları… John Lennon’un piyanosu…
Jimi Hendrix’in 1 dolarlık ilk sözleşmesi… 1983 yılından beri magazin gazeteciliği yapıyorum – ister bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında olsun, ister sırf ticari amaçla fark etmez – Türkiye’de “Pop müzik tarihi”ne damgasını vuranların özel eşyalarının satışa sunulduğunu hatırlamıyorum.
Tarkan’ın ilk sözleşmesi, Barış Manço’nun çizmeleri, Zeki Müren’in pasaportu, Sezen Aksu’nun şarkılarını yazıp – çizdiği defter, Ajda Pekkan’ın şimdiye kadar gün ışığına çıkmamış fotoğrafları bir müzayedede satışa sunulsa para veren olur mu bunlara?
“Sanatçıların para etmediği bir ülkede sanatçıların özel eşyaları niye etsin ki?” dediğinizi duyar gibiyim.
Belki de haklısınız.
Ancak “kanaat”le “gerçek” aynı şey değildir çoğu kez… Bu tür konularda da “deneme” yapmadan gerçekler ortaya çıkmaz.

O GÖRÜNTÜLER DE OLMASA…

Günde bir saate yakın “ana haber” vermekle övünen eğlence kanallarının bültenlerinden MOBESE görüntülerini ve güvenlik kameralarının görüntülerini çıkın, ne kalır geriye? Entertianment kanallarının ana haber bültenlerinin süresi anında iner yarı yarıya… Eğlence kanallarının ana haber bültenlerinin geldiği durum budur!