15 TEMMUZ 2019 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Youtuber Enes’in @thegranadaco olarak attığı bir tweet, kısa sürede çığ gibi büyüdü. Genç Youtuber’ın takipçileriyle paylaştığı önerisi şuydu:
“Bir fikrim geldi. Biz neden ‘Ağaç Dikme Bayramı’ ilan etmiyoruz. Her yıl bir gün ayıralım, çoluk çocuk maaile, 82 milyon ağaç dikelim. Hem dünyaya örnek olalım, hem gelecek nesillere yemyeşil bir ülke bırakalım.”
Enes’in bu çağrısına en büyük destek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi:
“Bu çok güzel bir fikir Enes. Biz her zaman yemyeşil bir Türkiye için çalıştık, çalışıyoruz. Milli bir ağaçlandırma bayramımızın olması için de ben ve arkadaşlarım her zamanki gibi üzerimize düşeni yapacağız.”
Enes’in ortaya attığı, Cumhurbaşkanı’nın desteklediği “Ağaç Dikme Bayramı” fikri kısa sürede büyük ilgi gördü.
Orman yangınlarının yaktığı yüreklere bu fikir adeta su serpti.
“Ağaç Dikme Bayramı”na birçok ünlüden destek geldi. 1967’de kurulan Trabzonspor Kulübü, Cemil Usta Futbol sezonu boyunca, taraftarlarıyla birlikte 1967 ağaç dikeceğini açıkladı.
Türkiye’nin “Üç beş ağaç yüzünden” bozulan toplumsal barışı ve yemyeşil bir ülke için böyle bir bayrama ihtiyacı vardı. Tebrikler Enes… Umarım gerçekleşir 82 milyonun istediği bu bayram…

DIŞARIDA BAŞTACI TÜRKİYE’DE ÇÖPÇÜ!

GENÇ ENES’İN FİKRİNE ERDOĞAN SAHİP ÇIKTI

Televizyonun uzaktan kumandasını elime aldım, kanallar arasında tura başladım. Bloomberg HT’de Aslı Şafak’ın sohbet programına konuk olan sarışın kadın Türkiye’de televizyon kanallarının sanata ve sanatçıya değer vermediğine dair sert bir açıklama yapıyordu. Kumandayı bir kenara bırakıp, izlemeye ve dinlemeye başladım. Söyledikleri, şimdiye kadar birçok sanatçıdan medyaya yönelik bir sitemdi. Açtığı sergilere yurtdışında televizyon kanalları büyük ilgi gösterirken Türkiye’dekilerin hiç ilgilenmemesini çok sert sözlerle dile getirince, programı başa alıp, telefonumun kayıt cihazını açtım. İşte nakkaş
Müberra Gülöksüz’ün aradaki farkı birkaç cümleyle özetlediği o sözleri:
“Yurtdışında açtığım sergilerde o ülkenin en prestijli televizyon kanalı geliyor. Canlı açılışı yapıyorlar, beni öyle güzel konuk ediyorlar, öyle güzel onore ediyorlar ki bir anda kendimi bulutların üstünde görüyorum. Gerçekten kendimi orada, evet ben bu işi yapıyorum, ben sanatçıyım, ben zanaatkarım, ben eğitmenim duygusunu dolu dolu hissediyorum. Ama Türkiye’de maalesef ki çöpçüyüm.”
Gülöksüz’ün, “İşin Aslı”ndaki bu sözleri, işin aslını olduğu gibi yansıtan bir tablo mu? Yoksa sanatçı, meramını anlatmak için “Abartıyorum, çünkü anlaşılmak istiyorum” diyen Franz Kafka gibi mi yaptı?
Yorum sizin…

REYNMEN’İN REKORUNA İNANMAYAN ŞARKICILAR

Şarkıcı Reynmen’in son şarkısı “Ela” ile Youtube’un dünya listesinde 1 numaraya yükselen ilk Türk olduğunu açıklaması müzik dünyasında tepkilere neden oldu.
“Ela”nın 17 saatte 12 milyon izlenmeyle rekor kırdığını takipçileriyle paylaşan Reynmen’e ilk itiraz Aleyna Tilki’den geldi.
Sosyal medyasında “Nasılsın Aşkta” şarkısıyla Youtube’un dünya müzik listesine giren ilk Türk’ün kendisi olduğunu hatırlatan Aleyna Tilki, Reynmen’in paylaşımını “Çomar Show” diye adlandırdı.
Reynmen’e bir itiraz da şarkıcı Işın Karaca’dan geldi.
Youtube’daki sahte tıklanmaları sıkça gündeme getiren Karaca, “beğeni” sayısı izleyenlerden fazla olan Reynmen’i böyle ‘ti’ye aldı:
“Tarihte bir ilk. İzlenmeden beğenilen tek şarkı yapmışlar. Vallahi de billahi de tebrik ediyorum! Düşünsenize, dinlenmeden beğeniliyorsun. Piyasa o kadar elinde. Cahil olmak ne güzel ya, hahahaaha her şeyi biliyorsun hahaha. Hayır üzülüyorum inanmış bu söylediğine. Baya İngilizcesini yazıp bi de öyle inandırmış.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Para her şeyi yapar diyen insan, para için her şeyi yapan insandır.” (Benjamin Franklin)