MİLLİYET – 11 ARALIK 2015 CUMA  –  ALİCE

Yıllardır telif  için savaş veren Orhan Gencebay, sonunda ilk zaferini elde etti. “Orhan Baba”, telif sorununu kökünden çözecek bir masanın kurulmasını sağladı. Ancak ona bu şansı, müzik sektörünün meslek örgütleri değil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.  Cumhurbaşkanlığıı’nca “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”ne layık görülen Gencebay törende Erdoğan’a telif konusundaki sorunlarını iletince, Cumhurbaşkanı ona şu teklifte bulundu:

“Beştepe’de bir Telif Sofrası kuralım. Bu meseleye kafa yoran kim varsa getir masaya.” 

MESAM üyelerinin “başkan” seçmediği Gencebay’a Cumhurbaş-kanı’nın meslek örgütleri ve siyaset üstü bir yetki vermesi çok ama çok önemli.

Gencebay’ın telif konusunda yıllardır dile getirdiği sorunları çözebilmesi için “Telif Sofrası”na davet edecekleri, “Hazır mıyız arkadaşlar?” dediğinde hepsi sektör için taşın altına elini koymalı.

Orhan Gencebay Cumhurbaşkanlığı’nca “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”ne layık görüldü.

TAKSİCİ DOLANDIRIR VE SİYASETÇİ BİRİKTİRİRSE! 

“Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” zihniyetini öylesine benimsemişiz ki toplumu değil hep kendimizi düşünüyoruz.

Şahsi çıkarlarımıza zarar vermedikleri sürece insanların her türlü yanlışına göz yumuyoruz.

Yaptıkları her türlü yanlışa bilerek ve isteyerek göz yumduklarımız ne zaman ki
bizim menfaatimize dokunacak bir hamle yapıyor, işte o zaman yandı gülüm keten helva.

O güne kadar aleyhlerinde kelam etmediklerimizin birden “toplum zararlısı” olduğunu keşfediyoruz.

Ankara’daki Barış Mitingi’nde 103 kişiyi katleden bombacıları oraya getiren taksici ifadesinde, “Ankara’yı bilmediklerini anlayınca yolu
biraz uzattım” dedi. Ankara Taksiciler Odası’ndan “H. Y. adlı taksi şoförüne şu kadar süreyle meslekten men cezası verdik” açıklaması bekledim ama boşuna.

Sorsanız, “Canilerden üç kuruş fazla almış, onun mu hesabını soracağız?” diyecekler.

Mesele “canlı bombalar” değil ki! “Caniler” gitti ama taksisine binen Ankara acemisini kazıklamaya devam edecek sizinki!

RTÜK’te yenilen nane! 

Halk TV Genel Müdürü Şaban Sevinç’le Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan sosyal medyada kapıştı!

Yazılanların bir kısmı “Onların özelleri, bize ne?” deyip geçilecek türden ama Çapan’ın Sevinç için, “Anlatayım mı RTÜK üyesiyken yediğin naneyi?” yazması öyle değil.

İşin içine  kamusal RTÜK girince “yenilen nane”nin ne olduğu önemli.

Kamu yararını, bireysel çıkarın önünde tutmaktan vazgeçtim, ikisini de aynı şekilde gözetebilseydik şayet, bu tür “nane”leri lazım olduğunda kullanmak üzere arşivlemek yerine, toplum menfaati için anında açığa çıkarırdık. Ne yazık ki o kültür yok bizde!

Kişisel menfaat bozuluncaya kadar her türlü yanlışa göz yummaya sıcak bir örnek daha:

Antalya’da, aralarında devlet korumasındaki iki çocuk ve iki kadının da bulunduğu insanlara zorla fuhuş yaptıran çete çökertildi.

Çünkü Mesude Ş., şebekenin başı olan sevgilisi Orhan Y. eski eşiyle görüşmeye başlayınca çeteyi ihbar etti. Orhan Y., Mesude Ş.’yi aldatmamış olsa, kadınlara zorla fuhuş yaptırmaya devam edecekti!

GÜNÜN SÖZÜ

İnsanlarla yüz yüze konuşarak her sorunu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin. (P. Neruda