MİLLİYET – 28 EYLÜL 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

UNESCO tarafından hazırlanan ve Dünya Barış Günü’nde piyasaya çıkan Grammy adayı “Action Moves People United” albümünde Türkiye’den de iki sanatçı yer aldı.
Beatles grubundan John Lennon’un oğlu Julian Lennon, “Hayalet Avcıları” ile “Cazcı Kardeşler”de oynayan müzisyen Dan Aykord gibi pek çok ünlünün yer aldığı albümde bizden iki sanatçının savaşın ortasında kimsesiz bir çocuğun dramını anlatan şiirle yer alması önemli.
Böylesine önemli bir çalışma için Türkiye’den kendilerinin seçilmesini sorduğum müzisyen Mürsel Işık, şunları söyledi:
“Amerikalı yapımcı ve müzisyen Kevin Mackie ile sosyal medyadan yazışıyorduk. O benim 3. albümümden bazı şarkıları dinlemişti. O albümde Nâzım Hikmet, Attila İlhan, Yunus Emre ve Mevlana gibi pek çok şairin şiirini gitarımla besteleyip yorumlamıştım. O da bana birkaç şiir göndermişti, İstanbul’da seslendirip kendisine yollamam için. Fakat İstanbul’da seslendirmek nasip olmadı.  
New York’a gittiğimde Kevin Mackie beni ünlü cazcı Rave Tesar’la buluşturdu. Rave Tesar’la kaydı yaptık. İstanbul’a dönünce, ‘Bu şiiri Türkçe yorumlayabilecek bir kadın vokal lazım’ dediler. Ben de eşime teklif ettim. Diksiyonu ve ses tonu güzeldir. Zaten eski radyocudur. Kaydı gönderdikten sonra, albümde kaydımızın yer alacağı haberi geldi.”  

LINDSAY LOHAN’LA TÜRKİYE’Yİ TANITMAK

Türkiye, birçok alanda gösterdiği başarıyı maalesef ülke PR’ında sergileyemiyor. Lobicilikte çok zayıfız çünkü. Başta ABD olmak üzere pek çok ülke “Yumuşak güç” olarak kabul ettiği “popüler kültür” aracılığıyla başarıyor bunu… Ama bizde devlet, popüler kültüre mesafeli… Oysa Türkiye de bu yöntemi denese, Lindsay Lohan’daki gibi bu, ciddi katkılar sağlayacak ülkemize…

Ümit Akbulut’un saat reklamında oynatmak için 2 milyon dolara getirdiği Lohan, Sultanbeyli’deki Suriyelileri ziyaret etti. Lohan’ın bu ziyaretine dünya medyasının ilgi gösterip göstermediğine baktım.
Lohan’ın sosyal medya paylaşımlarına ve söylediklerine; Dailymail, Washingtonpost, Usnews, Newsday ve Bostonherald gibi dünyanın önde gelen haber sitesi geniş yer verdi. AP’nin servis ettiği Lohan’ın şu açıklamasını da kullandı çoğu site:
“ABD’de ünlü isimler arasında Türkiye’yle ilgili önyargılar olabilir. Onlara tavsiyem; görmeden, yaşamadan bir karara varmamaları. Önyargılara rağmen Türkiye çok güzel ve güvenli bir ülke. Burada vakit geçirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki; internette her gördüklerine, okuduklarına inanmasınlar. Gelip bu ülkeyi görsünler. Geri döndüğümde herkese Türkiye’nin güzelliğini anlatacağım. Bu ülkeye gelirken tepki aldım ama Londra’ya gittiğimde herkes alkışlıyor, bu çok yanlış bir şey.”  

Lohan’ın, Suriyeli mültecilerin dramına dikkat çekmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta vurguladığı “Dünya beşten büyüktür” sözünü de kullanması, sosyal medya hesaplarından Türk bayraklı paylaşımlar yapması, Türkiye PR’ı için güzel bir hamle. Kutluyorum buna vesile olanları…

GÜNÜN SÖZÜ

Problem yokmuş gibi gülümse, her şey yolundaymış gibi konuş, hepsi rüyaymış gibi davran ve canını yakmadığını farz et. (Marian Keyes)