MİLLİYET –  26 EYLÜL 2016 PAZARTESİ  –  ALİCE

2016’nın yazını kapatmak için geldiğimiz Bodrum’da insanların, gündüz deniz ve havuz keyfi yaptığını, akşamları ise kazak ve montla dolaştığını, otellerde kaloriferlerin yandığını yazsam, “Şaka mı bu?” diyenler çıkabilir.

 

“Havasına güven olmaz” denen İstanbul’da geceleri pike veya ince battaniye ile üşümeden yatmak mümkünken, gözde tatil merkezinde durum buydu.
Bu yaz Türkiye’nin yaşadığı talihsiz olaylar yüzünden kötü bir sezon geçiren Bodrum’da gündüzleri sıcaklık henüz yaz sezonunu kapatmadı, ama turizm sezonu çoktan bitti.
Bodrum sahilini cuma, cumartesi akşamları ve pazar sabahı turladım. Sahildeki onlarca restoran ve cafe arasında hafta sonu akşamlarında doluya yakın ya da full olanların sayısı bir elin parmakları kadar bile değildi. Diğer açık mekanlarda ise tek – tük müşteri vardı. Pazar sabahı Bodrum sahilini boydan boya turladım, kahvaltı ya da brunch yapanların toplamı birkaç yüz kişiydi.
Cumartesi akşamı Türkbükü’ne geçtim. Orada da manzara aynıydı…
Okulların açılmasıyla tatilcilerin terk ettiği Bodrum, esnafa, çalışanlara ve az sayıdaki turiste kaldı.
Pazar sabahı Bodrum’un arka sokaklarında ilginç bir törene denk geldim.
Damat evinden deveye yüklenen çeyiz, davul – zurna eşliğinde kız evine götürülüyordu. Bodrum geleneklerine uygun bu tören, sezonun yoğun olduğu bir günde yapılsa, yerli ve yabancı turistler sokakta izdiham yaratırdı. Bodrum, öylesine tenhalaştı ki, sahildeki onlarca cafe ve restoranda kahvaltı yapanlar bile gelse törende izdiham olmazdı!
Bu yazı parlak geçirmeyen esnaf ve turizmciler, şimdiden umutları 2017 yazına bağladı. Umarım seneye sadece Bodrum değil, bütün Türkiye, huzurlu ve bol turistli bir sezon geçirir.

FATİH ERKOÇ’UN MORALİ YERİNDE

Bir süredir kanserle savaşan müzisyen Fatih Erkoç’u gördüm haftada iki gece sahne aldığı Bodrum Marina’da… Kemoterapinin saçlarını döktüğü Erkoç’u, beklediğimden daha sağlıklı ve moralli gördüm. Kansere karşı verdiği ve büyük ölçüde kazandığı savaşın hikayesini gerçekten kitap yapıp – yapmayacağını sordum sanatçıya. Erkoç, yazacaklarıyla kanserle savaşan bir kişiye moral aşılasa bile kendini mutlu hissedeceğini söyledi.
Zafer Çebi Orkestrası eşliğinde pazar ve pazartesi akşamları Marina Yacth Club’de sahne alan Fatih Erkoç, “10 Ekim’de burada 10. yılımı doldurmuş olacağım” dedi.

FEDON, GUT OLDU!

Bodrum’da karşılaştığım Fedon’un sol ayağındaki bandaj dikkatimi çekince, “Geçmiş olsun. Hayrola, neyin var” diye sorduğum şarkıcı, “Benimkisi ‘zengin hastalığı’. 25 yıldır gut var bende. Yılda bir – iki defa nükseder, bir yerlerim şişer. Bu kez bacağımdan uç verdi” dedi.
Her yıl nisan ayında geldiği Bodrum’da kasım ayı sonuna kadar kaldığını belirten şarkıcı, şunları söyledi:
“Artık yılın sekiz ayını Bodrum’da dört ayını İstanbul’da geçiriyorum. Her türlü kabuklu deniz ürünlerinden kırmızı et, tavuk, fasulye ve nohut gibi baklagillerden uzak, yeşille besleniyorum. ‘Param var, ama sağlık sorunları yüzünden yiyemiyorum’ derler ya, benim durumum da öyle. Bu sayede 16 kilo verip, filinta gibi oldum.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir erkek sana umurunda değilmişsin gibi davranıyorsa, gerçekten umurunda değilsindir.”