27 ARALIK 2018 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Gülben Ergen’in başkan olduğu Çocuklar Gülsün Diye Derneği, 38’inci anaokulunu Ordu’nun Kumru ilçesine bağlı Aşağıdamlalı’da yaptı.  
Ergen, arayıp davet edince tereddütsüz “Evet” dedim. Çünkü, şarkıcının açılıştaki konuşmasında da hatırlattığı gibi Çocuklar Gülsün Diye Derneği’ne ‘81 ilde 81 anaokulu açma’ hedefini gösteren benim.
ÇGD, Milli Eğitim Bakanlığı’yla olan protokol uyarınca altı anaokulu yaptırdıktan sonra kampanyayı sonlandıracaktı. Katıldığım anaokulu açılışlarının anneleri nasıl mutlu ettiği, çocukları nasıl sevindirdiğini görünce, buradan Ergen’e ‘81 ile 81 anaokulu’ çağrısında bulundum. ÇGD sayesinde bugün 38 anaokulunda     4 bine yakın çocuğun okul öncesi eğitim görmesinde küçük bir pay sahibi olmak benim için gurur vesilesi.

 Protokolle açılış 
Gülben Ergen’in ‘özel’indeki sorunlar yüzünden sekteye uğrayan kampanya, “Nerede kalmıştık?” diye ses verdi. Bu sese kulak verip Ordu’ya giderken, merak ettiğim tek şey, Ergen’i insanların nasıl karşılayacağıydı?
Çünkü magazin programlarında ve sosyal medyada aylarca şarkıcının Erhan Çelik’ten boşanma sürecinde yaşadıkları ve aldatma iddiaları tartışıldı. O nedenle Ordu’daki açılış, insanların olan bitenden nasıl etkilendiğini göstermek adına önemliydi.

Kadınların ilgisi 
Ordu Kumru’da kapalı, soğuk ve yağdı yağacak gibi bir hava vardı. Buna rağmen Aşağıdamlalı Şehit Zekeriya Yatı İlköğretim Okulu’nun bahçesi tıklım tıklımdı ve ezici çoğunluğu kadındı.
Ordu Valisi Settar Yavuz ve Ordu Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş’ın yanı sıra protokolün katıldığı açılışın ardından kadınların çoğu Ergen’e ulaşıp, onunla fotoğraf çektirmek için yarıştı. Şarkıcı, Ordu’da daha önce iki anaokulunun açılışını yaptı. Birinde yoktum ama diğerinde vardım. O gün Ergen’e karşı ilgi neyse, bugün de o… Anlaşılan o ki, “Ekranlarda kimin ne dediği ilgilendirmiyor beni” diyor yurdum insanı…
Kumru’daki açılışta “Nerede kalmıştık?” diyen Ergen, 39’uncu anaokulu için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin beklediklerini söyledi ve ekledi:  “Diyarbakır ve Mardin’i yazdık. Umarım Diyarbakır olur. Çok istiyorum oraya bir anaokulu.”

TV KANALLARININ SIRADAKİ HAMLESİ 

Eğlence kanallarının yöneticileri ortaklaşa bir karar aldı. Ocak ayında hiçbir dizinin yeni bölümlerini yayınlamayacak.
Neden mi?
Ocak, televizyonlarda en az reklamın olduğu ay. Yeni bölüm yayınlayıp, reytingde gün birinci çıkan kanallar bile reklamların azalması yüzünden zarar ediyordu. Nihayet bu yanlıştan dönüldü.
TV yöneticileri arasından eylem kırıcı çıkar da bu ilke kararını bozar mı?
Bekleyip, göreceğiz.
Umarım, ‘Ocak ayını reytingde birinci kanal olma’ sevdasıyla kanalı bile bile zarara sokma riskini almaz hiçbir yönetici.
TV kanalları bu kararla ocak ayını zararla geçirmese bile sonraki aylarda da aynı risk söz konusu. Çünkü reklam ücretleri çok düşük Türkiye’de.
O nedenle kanallar reklam fiyatlarını da yükseltmek durumunda.
Yöneticilerin birlik olup, reklam ücretlerini aynı oranda yükseltmeleri yasak. Ancak gelinen noktada bütün kanallar mecbur buna…
O yüzden reklam verenler de taşın altına elini koymalı. Aldığım bilgiler, televizyon kanallarının yeni yılla birlikte reklam tarifelerinde, döviz kurlarındaki dalgalanmaları ve enflasyonu dikkate alarak ciddi bir fiyat ayarlaması yapacağı yönünde. Girdikleri konkurlarda kanallardan izin almadan fiyat kırarak ihale alan ajanslar, bakalım bu reklam ücretlerine yapılacak zammı nasıl karşılayacak?

GÜNÜN SÖZÜ
“Eğer tamamıyla zorluklara daldınsa, daralıp kaldınsa, sabret çünkü sabır, genişliğin anahtarıdır.” (Mevlana)