25 ARALIK 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

2018’in son haftasındayız. Haftaya bugün 2019’a girmiş olacağız. Geride kalan 51 haftaya bakarsak Türkiye, ‘magazin’ diye en çok neleri konuştu?
‘Yasak Elma’nın kostüm asistanının Talat Bulut hakkındaki taciz iddiası…
Şarkıcı Mustafa Ceceli’nin, oğlunun velayeti için eski eşi Sinem Gedik’in şarkıcı İntizar’la yatak odasında gizli kamerayla çekilmiş görüntülerini mahkemeye delil olarak sunması…
Arda Turan’ın Berkay’ı dövmesi…
Sıla’nın, “Beni darp etti” diyerek sevgilisi Ahmet Kural’dan davacı olması…
2018’de Türkiye en çok bunları konuştu.
Peki bunlar ‘magazin’ mi?
Hayır! Çünkü bunlar, şöhreti taşıyamamanın yarattığı adli olaylar. ‘Magazin’, hayatın renkli ve eğlenceli yanıdır. Bu vakalardaysa taciz, şiddet ve özel hayatın gizliliğini ihlal gibi suçlar var.

KONSERVATUVARLI SIRA GECESİ KIZLARI 


Müzik dünyasına, tamamı müzisyen kızlardan oluşan yeni bir grup geliyor.
Cine 5’te ‘Senin Hikayen’ programımın yapımcısı olan Suat Demirci’yle müzisyen kız arkadaşı Nilüfer Sezer’in kurduğu Sıra Gecesi Kızları’nın hepsi konservatuvar mezunu müzisyen. Huriye Aliefendioğlu ud, İlaydan Keskin kanun, Dilan Akıncı ile Aysun Eldeniz bağlama, Nilüfer Sezer bendir, davul, Aslı Dalga Koca ney, Sinem Eroğlu kabak kemani ve Ezgi Elkırmış darbuka çalan profesyonel müzisyen.
Ahmet Özden’in müzik direktörlüğünde stüdyoya giren Sıra Gecesi Kızları, altı eserin yer aldığı bir albüm de hazırladı. Müzisyen kızlar, sözleri, bestesi ve aranjesi Ahmet Özden’e ait ‘İçimde Bir Kız Ağlar’ın klip çekimi için kameraların karşısına geçti. Kuyumcukent AVM Wedding Palace ve Bayrampaşa’daki Lionel Hotel’de çekilen klibin yönetmenliğini Sinan Sakarya üstlendi. Çekimleri izledim, şimdiye kadar erkeklerden duymaya alıştığımız sıra gecesi eserlerini bir de kızlar topluluğundan dinledim ve beğendim.
Sıra Gecesi Kızları’nın kurucusu Demirci, tamamı kızlardan oluşan grubun çıkış parçasının sıfır bir eser olan ‘İçimde Bir Kız Ağlar’ı seçmelerinin sebebini
şöyle açıkladı:
“Çünkü Ahmet Özden’in grup için yazıp  bestelediği ‘İçimde Bir Kız Ağlar’, Türkiye’nin kanayan toplumsal yaraları olan çocuk gelinler ve okutulmayan kızlar sorununa dikkat çeken bir eser. Grup ,henüz sahne çalışmasına başlamadı ama gelen talepler de gösteriyor ki,  büyük bir boşluğu dolduracak konservatuvarlı 
müzisyen kızlarımız.”  

ESAT KABAKLI’DAN MARŞ GİBİ ESERLER  

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra sözleri ve bestesi kendine ait ‘Bil Oğul’ adlı eseri milyonların diline pelesenk olan Esat Kabaklı, sanat hayatının 50’nci yılında yeni bir albüm çıkardı. Nüvaz Müzik’ten çıkan çalışmada Kabaklı, 10 esere yer verdi. Sanatçının albümünde ‘Saza Niye Gelmedin’i andıran ‘Harput’a Mersiye’, ‘Malazgirt’ten Başlar Türk’ün Seferi’ ve ‘Dar Günümde Yanımda Yok’ ilk dinleyişte sardı beni.
‘Bu Bayrak’, ‘Çanakkale Bugün Toz ile Duman’, ‘Bu Vatan Bölünmez Bu Bayrak İnmez’, ‘Sarıkamış’ta Allahuekber’ ve ‘Malazgirt’ten Başlar Türk’ün Seferi’ gibi vatan, millet, bayrak ve şehit temalı marş gibi bir eserlerin olduğu albümde Kabaklı’nın yazıp, bestelediği ‘Dar Günümde Yanımda Yok’un sözleri ‘iyi gün dostları’na yapılmış şahane bir gönderme:
Dar günümde yanımda yok
Var günümde olmaz olsun
Allah’ım böyle kullardan
Cümle alemi korusun…
Nefistir her kula bela
Olma dünyaya müptela
Akıbet verilir sala
Dar günümde olmaz
olsun…
Yiğitliktir ahde vefa
Vefasıza yorma kafa
El bağında süren sefa
Dar günümde olmaz
olsun…

GÜNÜN SÖZÜ
“İyi insan ol, fakat bunu ispatlamak için vakit harcama.”  (Thomas Steams)