MİLLİYET – 17 EYLÜL 2016 CUMARTESİ  –  ALİCE

bir-donem-taksicilik-ticaretiyle-ugrasir-listelistSabah erken kalkarım. Yaş ilerledikçe kazandığım bir alışkanlık değil bu. Yıllardır böyleyim. Cuma sabahı da öyle yaptım.

Ben uyurken dünyada neler olmuş diye internet siteleri ve sosyal medyayı turladım, ardından maillerime göz atayım dedim.

Nazım Hikmet Vakfı’ndan gece saat 02.37’de gönderilen maili görünce elim ayağım soldu. Çünkü mailin başlığı şuydu:

“Tarık Akan veda etti.”

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören sanatçının vefatını duyuran, Tarık Akan’ın da kurucuları arasında olduğu bir vakıf… Sadece bu da değil Tarık Akan’la Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın ilişkisi… Sanatçının son yılları bu vakıf adına belgesel çekmekle geçti. Alice’yi takip edenler hatırlayacaktır, 17 Aralık 2014 tarihli yazımda “Belgeselci Tarık Akan” başlığıyla duyurmuştum bunu.

Çiçek Bar yılları

Magazinciliğe başladığımdan bu yana iyi görüştüğüm oyunculardan biriydi Tarık Akan. Çiçek Bar’dan çok anılarımız var onunla; Rutkay Aziz, Menderes Samancılar, Arif Keskiner, Şerif Gören, Nebil Özgentürk ve Levent İnanır gibi ortak dostlarımızla…

Vakfın sosyal medya hesaplarından da duyurduğu bu acı haberi teyit etmek için ortak dostlarımızdan birine mesaj attım. Ondan “Maalesef doğru” yanıtı alınca Nazım Hikmet Vakfı’nı kaynak göstererek Tarık Akan’ın vefat ettiği haberini paylaştım sosyal medya hesaplarımdan.

Saat sekiz sularıydı ve hiçbir haber kanalı ve haber portalında Tarık Akan’ın öldüğüne dair haber yoktu. Başta cnnturk.com olmak üzere birçok site beni kaynak gösterip duyurdu acı haberi…

Solan Bir Yaprak Gibi!

Tarık Akan’ın kamera önündeki macerası 1971 yılında oynadığı “Solan Bir Yaprak Gibi” filmiyle başladı.

70’li yıllarda “kartpostal çocuğu” olarak genç kızların, “Hababam Sınıfı”nın “Ferit”i tiplemesiyle de hepimizin gönlünde taht kuran bir sanatçıydı…

“Salon filmleri”nden “sanat filmleri”ne başarılı bir geçiş sağladı ve bu alanda aldığı ödüllerle kendini kanıtladı.

Ünlü sanatçı son yıllarda film ve dizi yapmadı ama yine kameralarla haşır neşirdi. Kadim dostu Rutkay Aziz’in başkanlığını yürüttüğü, kendisinin de kurucuları arasında olduğu Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’na para kazandırmak için bir dizi belgesel çekti sanatçı.

Vakıf için beş belgesel

Tarık Abi’nin yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak imza attığı belgeseller şunlardı:

Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Yaşamı.

Köy Enstitüleri Bir Meçhul Öğretmen.

Afrorisias.

Anadolu’da Romalıların Ayak İzleri.

Hüznün Şarkısı İznik.

İnsanoğlu fani ama eserleri baki… Ömrünü düşünce ve sanat dünyasına adayan “güzel adam” erken ayrıldı aramızdan… Türk sinemasının önemli kilometre taşlarından biri olan Tarık Akan, 100’den fazla film, dizi, belgesel ve Taş Mektep gibi ölümsüz eserler bıraktı ardında… Tarık Abi’ye Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

Hayat, ileriye doğru yaşanır ama geriye doğru anlaşılır. (Soren Aabye Kierkegaard)