MİLLİYET CADDE – 25 EYLÜL 2016 PAZAR  –  ALİCE

“Antalya ve Bodrum’un en güzel zamanı eylül ve ekim aylarıdır” denir… Bunun doğru olup olmadığını test etmenin yolu belli: Eylül sonu ve ekim başında turizmin iki merkezine gitmek. Bu hafta sonu Vodafone Red Famous Cup Yelken Yarışları’nın davetlisi olarak Bodrum’daydım… Allah kısmet ederse önümüzdeki hafta sonu da yine 6. Bodrum Türk Filmleri Haftası için yine burada olacağım. Ekim ayının ilk haftasında Antalya’ya, oradan da Alaçatı’ya gideceğim.

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ve Bodrum Marina Yat Kulübü tarafından Vodafone Red sponsorluğunda bu yıl 11’incisi düzenlenen Vodafone Red Famous Cup Yelken Yarışları’nı ilk kez yerinde izledim. Yelken sporunu ve denizciliği sevdirmek amacıyla düzenlenen etkinlik, geçen 10 yılda olduğu gibi bu yıl da ünlülerini ağırladı.

Özlem Kaymaz, Yonca Evcimik, Billur Kalkavan, Levent Özçelik, Pınar Aylin, Sefa Yaman, Tanem Sivar, Zeynep Beşerler, Zeynep Mansur, Koray Bilici, Anıl Altan, Pelin Akil, Burcu Binici, Fulya Zenginer, Kemal Uçar, Uğur Kurul ve Füsun Hattat gibi ünlülerin renk kattığı, yelkenleri ise profesyonellerin kullandığı Yarışma, bu satırları kaleme aldığımda sonuçlanmamıştı. O nedenle Ege’nin mavi sularında hangi ünlüleri ‘misafir’ eden yelkenlerin dereceye girdiği, kimlerin bizim gibi önde giden yelkenleri seyrettiği henüz belli değildi.

www.redfamouscup.com sitesinden naklen yayınlanan yarışmalarda ünlüler ve sporcular, sadece denizde değil, sosyal medyada da yarıştı. Vodafone Red Famous Cup’ta ünlüler ve sporcular, yelkenlilerle yaşadıkları maceraları görüntüleyip, #FamousCup16 hashtag’iyle paylaşıp, ‘En Sosyal Tekne’ seçilmek için de yarıştı.

BEYOĞLU SİNEMA ÖDÜLLERİ BU YIL NASIL BELİRLENECEK?

Beyoğlu Belediyesi’yle TÜRSAK Vakfı’nın 2008’de başlatıp dört yıl yaptıktan sonra sinemanın meslek kuruluşlarına devrettiği Yeşilçam Ödülleri tarih oldu. Beyoğlu Belediyesi ve TÜRSAK, beş yıl aradan sonra bu kez ‘Beyoğlu Sinema
Ödülleri’nin organizasyonuna soyundu.

Engin Yiğitgil’in ayrılmasıyla TÜRSAK’ın Başkanı olan Fehmi Yaşar, yeni yönetimle birlikte vakıfta yeni bir sayfa açtı. Beyoğlu’ndaki yerlerinde ziyaret ettiğim TÜRSAK’ın Başkanı Fehmi Yaşar, bu yıl ilkini gerçekleştirecekleri ‘Beyoğlu Sinema Ödülleri’ ve vakıfla ilgili şunları söyledi:

“TÜRSAK’ta yeni yönetimle birlikte yeni bir sayfa açtık ve iki prensip kararı aldık. Vakfın yönetimiyle idari işleri ayırdık. Başta ‘Beyoğlu Sinema Ödülleri’ olmak üzere bundan sonra yapacağımız hiçbir sanat etkinliğinde akçalı işlerle uğraşmayacağız. Etkinliği düzenleyenden yapacağımız işler için belli bir para alacağız. Beyoğlu Belediyesi’nin düzenleyeceği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destekleyeceği ‘Beyoğlu Sinema Ödülleri’ni 300 bin TL karşılığında organize edeceğiz. İlk ödül törenimizi de aralık ayının ilk yarısında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde ‘Oscar’ havasında gerçekleştireceğiz. 14 Kasım, Türk sinemasının 101’inci kuruluş yılında bu yılki adaylarımızı açıklayıp, Beyoğlu’nda üç hafta sürecek sinema etkinliklerinin ardından ödül törenini gerçekleştireceğiz.”

Dereceye girenlere 600 bin TL nakit, 3 milyon TL civarında destek sağlayacak ‘Beyoğlu Sinema Ödülleri’nin nasıl belirleneceğini sordum Yaşar’a. TÜRSAK Başkanı, “Bu yıl film çeken prodüktörlere formlar gönderdik ve onlardan hangi dallarda aday olacaklarını belirlemelerini ve kendileri dışında en çok beş adaya oy vermelerini istedik. Prodüktörlerin belirleyeceği beş aday arasından en iyilerini ise bin 200 kişilik büyük jüri seçecek” dedi.

BEBEĞİYLE 4 AYDIR DENİZDE

11’inci Vodafone Red Famous Cup Yelken Yarışları’nın sporcularından biri de oyuncu Zeynep Beşerler’di…

Oğlu Kerem’i dünyaya getirdikten sonra karşılaşmamıştım ünlü oyuncuyla… Yarışlardan önce sohbet ettiğim Beşerler, “Haziran ayından beri Bodrum’dayım. Çocuğumla birlikte teknede geçirdik bu yazı. O yüzden dizi tekliflerini kabul etmedim. Ay sonuna doğru döneceğim İstanbul’a…

İçime sinen bir iş olursa ocak ayından sonra dizilerde oynamayı düşünüyorum” dedi.