MİLLİYET CADDE – 24 Nisan 2012 Salı  ALİCE

Uzun yıllar reklam ajansında çalışan ve kendine yeni ufuklar açmak için ayrılan Gupse Özay, ‘Çocuklar Duymasın’ ve ‘İzmir Çetesi’nin senaryo ekibinde çalıştı. ‘Beyaz Show’un metin yazarlığını da yapan Özay, şimdi ‘Yalan Dünya’da Beyaz’ın başının belası…

‘3’üncü Antalya Televizyon Ödülleri’ni kazanacakların belirlendiği son jüri toplantısındayız.
‘Komedi  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’sunu seçmeye geldi sıra.
Her jüri üyesi beş aday için oyunu kullandı.
Sekreterya, hepimizden aldığı puanları toplayıp sonucu açıkladı:
Gupse Özay-Yalan Dünya.
Jüri masasında sol tarafımda oturan ünlü reklamcı Atilla Aksoy, “Çok sevindim. Çünkü Gupse benim ajansta 4.5 yıl çalışmış iyi bir elemandı. Bizde metin yazarıydı.  O, ajansta da ‘Yalan Dünya’daki gibiydi. Herkesi eğlendirirdi. Eğlenceli komik bir kızdı. Daha önce hiç görmediği bir yazıyı ver eline tersten hızlı hızlı okusun sana” dedi.
Aksoy’a, “O zaman niye kaçırdın onu” dedim, yanıtı şu oldu:
“1.5 yıl önce evlenmek üzere ayrıldı.”
Akşam Mardan Palace’ın terasında karşılaştığım Gupse Özay’a sormadan edemedim, ajanstan ayrılırken gerekçe olarak gösterdiği evliliğin akıbeti ne oldu diye.
Özay, “Evlenmek için değil, kendime yeni ufuklar açmak ve şansımı denemek için ayrıldım. ‘Çocuklar Duymasın’ ve ‘İzmir Çetesi’ gibi senaryo ekiplerinde senarist olarak, ‘Beyaz Show’ metin yazarı ve oyuncu olarak şansımı denedim.” dedi.
Gupse Özay’la sohbet ederken yalnız değildim. Yanımda televizyon dünyasından birkaç kişi daha vardı. Özay, gittikten sonra onlardan biri, “Yanılmıyorsam ‘İzmir Çetesi’nin dokuzuncu bölümünde denediler, sonuçtan memnun kalmayınca göndermişlerdi onu” dedi.
Bir gün sonra aynı terasta sohbet ettiğim Beyazıt Öztürk, konu Gupse Özay’a gelince, rol arkadaşının kısa bir süre ‘Beyaz Show’da metin yazarı ve oyunculuk yaptığını, Gülse Birsel’in de onun Youtube’da o videolarından birini izleyip ‘Yalan Dünya’nın kadrosuna aldığını söyledi.
Özay, birkaç ay öncesine kadar Beyaz’ın metin yazarıydı, şimdi ‘Yalan Dünya’daki başının belası.

‘RACE’ FiLMiNiN iKiNCiSi ANTALYA’DA ÇEKiLECEK
İlki Londra ve Bombay’da çekilen ‘Race’ adlı Hint filminin ikincisi mekan olarak Antalya ve Mardan Palace’ı seçti.
Daha önce Zülfü Livaneli’nin ‘Veda’, Özcan Deniz’in ‘Ya Sonra’ filmlerinin mekan olarak kullandığı Mardan Palace Oteli  28 Mayıs-12 Haziran arasında bu kez Bollywood yıldızlarını ağırlayacak. Geçen yaz Hintlilerin bir haftalığına kapatıp görkemli bir düğün yaptıkları Mardan Palace’ın 20 odasını iki haftalığına kiralayan ‘Race 2’nin yapım şirketi Tips Film’in ekibi Antalya’nın yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ta da çekimler yapacak.
Mardan Palace’ın Genel Müdürü Cumhur Özen, “Aksiyon filmi Race’ı 6 milyon kişi izlemiş. Geçen yıl Mardan Palece ve Antalya’nın yanı sıra Mardin, Kapadokya ve İstanbul’da çekilen bir başka Hint aşk filmi haziran ayında, ‘Race 2’de ağustos ayında vizyona girecek. Bir kısmı Londra’da çekilen ‘Race’dan sonra İngiltere’ye giden Hintli sayısında 10 kat artış olmuş. ‘Race 2’ vizyona girdikten sonra Türkiye’ye gelen Hintli sayısında neden artış olmasın?” dedi.
Hollywood’dan yana umudumuz yok, Bollywood’dan yana olur belki!

‘AVRUPA AVRUPA’YA HANGi ÜLKEDEN DAVET VAR?
Türkiye’nin bitmek bilmeyen AB (Avrupa Birliği) yolculuğu için şimdiye kadar yapılan yorumlar içinde çarpıcı olan hangisidir diye sorsalar, vereceğim yanıt şudur:
“Doğu’ya giden trende, Batı’ya doğru yürümek gibi bir şey.”
Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecini esprili dille anlatan bir dizisi bile var.
TRT 1’de ekrana gelen komedi dizisi ‘Avrupa Avrupa’nın hikayesi hangi varsayımın üstüne kurulu?
“Türkiye’nin AB rüyası gerçekleşse nasıl olurdu acaba?”
Görünen o ki kolay kolay gerçekleşmeyecek bir rüya bu.
İzleyicilerine her hafta Batı’yı gösteren ‘Avrupa Avrupa’nın ünü ülke sınırlarını aştı ve ilk davetini aldı.
Bu daveti bir AB ülkesinin yapmasını beklemiyordunuz her halde.
Doğu’ya giden trende Batı’ya yürüyen ‘Avrupa Avrupa’ ekibini davet edenler Doğu’daki Azeriler.
29 Nisan’da Azerbaycan’a gidecek ekip, Azerilerin çok sevdiği dizinin bir bölümünü burada çekecek.

 

GÜNÜN SÖZÜ

Kahve Dünyası, Ekmek Dünyası, Simit Dünyası, Pilav Dünyası, Ayakkabı Dünyası derken Etme Bulma Dünyası diye bir mekan açıp, geleni gideni tokatlayasım var!