MİLLİYET CADDE – 25 Nisan 2012 Çarşamba  ALİCE

‘Muhteşem Yüzyıl’, Kanada’da bu yıl 33’üncüsü yapılacak ‘Banff World Media Festival’de ‘Continuing Series Programs’ (Devam Eden Diziler) kategorisinde yarışacak. 26 kategoride ödül dağıtılan etkinlikte, dizinin ödül alıp almadığı 12 Haziran’da belli olacak…

Yapımcısı Timur Savcı, Antalya’da ‘Muhteşem Yüzyıl’ın dünyanın en önemli festivallerinden birine davet edildiğini ve burada beş diziyle yarışacağını açıkladı.
Savcı’nın bahsettiği festivalin ne olduğunu merak edip araştırdım ve şu bilgilere ulaştım.
Kanada’nın dağlık bölgesi Banff şehrinde bu yıl 33’üncüsü yapılacak ‘Banff World Media Festival’, 26 kategoride ödül dağıtan bir etkinlik.
‘Muhteşem Yüzyıl’, ‘Continuing Series Programs’ (Devam Eden Diziler) kategorisinde şu dizilerle yarışacak.
‘Boardwalk Empire’ (ABD-HBO), ‘Once Upon A Time’ (ABD-ABC), ‘Hell On Wheels’ (Kanada-AMC), ‘Rang 1-Lucky 6’ (Belçika-VRT) ve ‘Le Gentleman’ (Kanada-TVA).
Dünyanın birçok ülkesinden eğlence sektörü, dijital medya, televizyon yöneticilerinin bir araya geldiği festivalde bu yıl, Amerikalı ünlü bir televizyoncuya ‘Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü’ verilecek.
Ödülü, CNN’de 25 yıl yaptığı ‘Larry King Live’la ‘En Uzun Soluklu Televizyon Programı’ kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ve Aralık 2010’da ekrana veda eden Amerikalı televizyoncu Larry King alacak.
‘Muhteşem Yüzyıl’ın ödül alıp almadığı 12 Haziran’da belli olacak.

‘MUHTEŞEM’E KARŞI ABSÜRT ‘THE HAREM’

Ağır dramalar ekranları öylesine esir aldı ki, insanları güldürmek amacıyla hazırlanan işlere yer kalmadı.
İrili ufaklı onlarca dizi var ekranlarda.
Peki ya komedi?
İster sağdan say, ister soldan, bir elin parmaklarını geçmez sayısı.
Soğan da ağlatır, ama güldürmek zor çünkü.
Gülse Birsel, Birol Güven, Tayfun Güneyer ve Gani Müjde’nin dışında komedi yazıp çeken de kalmadı.
Antalya’da karşılaştığım Gani Müjde’ye televizyon için yeni projesi olup olmadığını sordum.
Ünlü senarist “Var” dedi ve ekledi:
“Biri atv, diğeri Fox olmak üzere iki dizi hazırlığındayız. İkisi de komedi. Atv’ye çekeceğimiz dizi yazın başlayacak, ama yaz dizisi olmayacak, kışın da devam edecek. Biz planlamamızı böyle yapıyoruz, ama sonuçta ömrüne karar verecek olan seyirci.
‘Babam Sınıfta Kaldı’ olacak dizinin adı. Öğrenciyken üniversiteden atılmış bir babayla üniversite öğrencisi kızı arasında geçecek bir komedi. ‘Baba’yı Cem Davran, ‘kızı’nı Ezgi Asaroğlu oynayacak. Hikaye şöyle:
Baba, YÖK öğrencilere af çıkarınca, yıllar önce atıldığı üniversiteye döner. Baba-kız artık aynı üniversitedir. Bu nedenle baba-kız arasında acayip komik olaylar yaşanmaya başlar.”
Gani Müjde ve ekibinin Fox için yazmaya başladığı diziyse absürt bir dönem komedisi.
Yeni yayın döneminde ekrana gelecek ‘The Harem’, ‘Muhteşem Yüzyıl’ı ti’ye alacak bir dizi olacak.
Nasıl mı?
İşte Gani Müjde’nin diziye dair söyledikleri: “Bir Mezopotamya öyküsü aslında ‘The Harem’. Basurlular döneminde geçiyor hikaye.
Kahpe Bizans tadında absürt bir komedi dizisi olacak. Dizideki ‘Valide Sultan’ın yüzünü göremeyecek izleyiciler. Yüzü mozaiklenecek. Çünkü ‘Padişah’ öyle emretti. ‘Padişah’, çirkin diye haremdeki herkesten bu yöntemle gizliyor yüzünü. Çok gırgır bir dizi olacak.”

HER KANALA BİR RADİ HOCA LAZIM

‘Mahkeme ileri bir tarihe ertelendi.’ Bir mahkemenin geçmiş bir tarihe günü vermesi mümkün mü?
Değil.
O zaman ne gerek var lafı uzatıp ‘ileri bir tarihe’ vurgusuna.
“Çaycuma’da köprü yıkılınca nehire düşen minibüsteki yolculardan birinin daha cenazesine ulaşıldı.”
‘Ceset’le ‘cenaze’ arasındaki farktan bihaber editörler.
İsrailli komutan Filistin’e destek veren Avrupalı aktivistin suratına elindeki tüfeğin şarjörüyle vuruyor. Kameraların kaydettiği bu görüntü bile “İsrailli komutan aktivisti tüfeğin dipçiğiyle dövdü” diye ekrana getiriliyor.
Ekrana getirdikleri görüntüleri dahi izlemeden ezbere metin yazanları, TRT Okul’daki kendi ekranında eleştiren biri olsa, bir daha düşerler mi aynı hataya?
TRT Okul yöneticileri ‘Radi Hoca’nın kıymetini bilsin.
Hiç değilse kendi yanlışlarını görüp, mizahi bir dille eleştiren ‘Hoca’ var ellerinde.