9 MART 2021 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Bir ‘izinsiz eser kullanım’ davası daha… Bu kez davacı besteci Ender Gündüzlü, davalılar Hadise ve Trendyol’un sahibi DSM Grup Danışmanlık.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde davadaki iddia ne?

Hadise, iki yıl önce 500 bin euro karşılığında Trendyol alışveriş sitesiyle reklam anlaşması imzaladı. ‘Aşk Kaç Beden Giyer’ şarkısı, söz yazarı Deniz Ertem ve yapımcı Bülent Seyhan’dan izin alınmadan kullanıldı.”

Hadise’nin avukatı, şu gerekçeyle davanın reddedilmesini istedi:

Ender Gündüzlü, Hadise’ye verdiği muvafakatname ile eserin yayınlanmasına, çoğaltılmasına, dağıtılmasına, internet ve her türlü dijital ortamda yayımlanmasına izin vermiştir.”

Gündüzlü, bu izni vermemiş olsa Hadise ‘Aşk Kaç Beden Giyer’ şarkısını okuyamazdı.

Hadise, muvafakatnamede belirtilen tüm mecralarda bu şarkıyı söyleyebilir, ama dava konusu bu değil ki!

Dava edilen şey, şarkının reklamda kullanılması…

Gündüzlü bunun için izin verdi mi? Dava açtığına göre demek ki yok böyle bir izin.

Bu avukatın ya Telif Yasası’nın T’sinden haberi yok ya da başta mahkeme heyeti olmak üzere herkesin aklıyla alay ediyor.

HADİSE’NİN AVUKATI İZİNLERİ KARIŞTIRDI

MEHMET TEOMAN’IN ANILARI VE GERÇEKLER

Metin Solmaz sordu; söz yazarı, menajer, yapımcı ve eğlence sektöründe işletmeci olarak tanınan Mehmet Teoman anılarını anlattı, ortaya bir nehir söyleşi kitabı çıktı.

‘Anılar Saçılmış Odaya, Her Yere’ adlı anı kitabında kimler yok ki?

Nükhet Duru, Candan Erçetin, Ayşegül Aldinç, Neco, Neslihan Yargıcı, Timur Selçuk, Tanju Okan, Zuhal Olcay, Seyyal Taner, Sezen Aksu, Ali Poyrazoğlu ve daha pek çok ünlü…

Kitapta Teoman’ın Ajda Pekkan’la ilgili ilk anısı şu:

“Galatasaray Vokal Grubu olarak bizi ayda bir Çatı’ya çıkarıyor İlham Gencer. Bir gün, ‘Çocuklar, sizde bir kız eksik. Gruba bir kız alın’ dedi. Bir kız getirdi. Hiç mi hiç tutmadı gözümüz ama… ‘Çok iyi bu kızın sesi’ dedi. Biz istemedik. ‘Kız mız uğraşamayız’ dedik. Meğer, Ajda Pekkan’mış o. Reddettik. Pekkan, Timur Selçuk hariç hepimizi solladı sonra tabii.”

Kitapta yok ama Nükhet Duru, Teoman’la yollarını ayırınca, “Bataklık çiçeğinden gül olmaz” demişti şarkıcının ardından…

Pekkan’daki Süperstar ışığını göremeyen Teoman’a Duru’nun pop müziğe damga vuran nasıl bir yorumcu olduğunu görmek de nasip oldu!

 

FUTBOL MEDYASINDAN İKİ KİŞİNİN KELLESİ GİTTİ!

Sosyal medyada yazılanlar BeinSport’un sunucularından Nazlı Canyurt’a mesleğini, Rıdvan Dilmen’e futbol yorumculuğunu bıraktırdı.

Dilmen, yorumculuğu bırakırken kendisi ve ailesi hakkında iftira atanları bilgi ve belgeleriyle deşifre edeceğini açıkladı.

Sosyal medyanın işinden ettiği Canyurt’un derdiyse yanlış anlaşılma. İşte Canyurt’un bana yolladığı e-postada yazdıkları:

“Canlı yayın esnasında Sergen Yalçın üzerinden bir konuşma sürerken ben hocayı hedef almamak adına ‘Sergen Hoca demeyelim de X Hoca diyelim’ şeklinde bir ifade kullandım. Yani aslında iyi niyetle hocayı hedef almayayım derken 2-3 kişinin yanlış anlamasıyla olay büyüdü. İnsanlar izlemeden Twitter’dan lince ortak oldu. Sergen Hoca’yı 15 senedir tanırım. Kendisiyle de hiçbir sorunumuz yoktur. Bilin istedim.”

Sosyal medyanın ‘kelle avcıları’ 2021’in ilk çeyreğinde futbol medyasından iki kişinin başını yedi! Sosyal medyadaki ‘infaz timi’ 2021 sonuna kadar bakalım kimleri kurban seçecek?

HADİSE’NİN AVUKATI İZİNLERİ KARIŞTIRDI

GÜNÜN SÖZÜ

“Kadınlar ve kediler canları nasıl isterse öyle davranırlar, erkekler ve köpekler kendilerini bu fikre alıştırsalar iyi ederler.” (Robert Anson Heinlein)