10 MART 2021 ÇARŞAMBA  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Rasim Öztekin, Siyami Ersek Hastanesi’nde yaşam mücadelesi verirken, Tercüman’da yıllarca birlikte çalıştığımız meslektaşım sevgili Esra Kazancıbaşı Öztekin, “Sevdiğim adam, hayattaki en iyi dostum, sırdaşım, tontişim, Rasim’im” diye başladığı paylaşımını şöyle tamamladı:

“Sesimi duyduğunu biliyorum koca yürekli adam… Aşkım, Rasim’im… Havalar güzelleşiyor, Ege’nin zeytin ağaçları, mavi koyları bizi bekliyor. Hadi çabuk toparlan.”

Aynı gün sanatçının kızı Pelin Öztekin, “İlk aşkı”, “Rasoş”u ve “Babiş”i için yazdıklarını şöyle noktaladı:

“Çoook seviliyorsun Babiş. Bir an önce iyileş, iyileş ki senin için her an hazırız diyen binlerce insanı gör. Daha yaşanacak çok an, gezilecek çok yer, gidilecek çok maç, keşfedeceğimiz çok tat var. Hepsi bizi, biz seni bekliyoruz. Seni çoook seviyorum.”

Olmadı…

Rasim Öztekin sevgisi kutuplaşmayı bitirdiRasim Öztekin kızı, eşi ve sevenlerinin dua ve temennilerine rağmen hayata tutunamadı.

Çok erken gitti

Sanatçının 62 yaşında aramızdan ayrılması 7’den 77’ye herkesi üzdü….

Nereden mi biliyorum bunu?

Ulusal medyadaki haberlerden ve sosyal medyada yazılanlardan…

Cumhurbaşkanı, bakanlar, siyasi parti yöneticileri, belediye başkanları, valiler, spor kulüpleri, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar ve toplumun her kesiminden on binler Rasim Öztekin için üzüntülerini dile getirirken, altını çizdikleri iki nokta vardı:

“Rasim Öztekin usta bir tuluat sanatçısı, ama aynı zamanda iyi ve güzel bir insandı.”

Bu dünyadan göçenlerin arkalarından yazılanlar, o insanın hayat karnesi gibidir…

Kötü birinin ardından “İyi insandı” diye yazan çıkar mı?

Kişi, insanların gönlünde güzel bir yer edinmemişse şayet, hakkında iyi şeyler yazan da olmaz…

Toplumun çimentosu

7’den 77’ye herkes, ölenin ardından iyi şeyler yazıyorsa bilin ki o gerçekten iyi bir insandı.

Aramızdan erken ayrılan tiyatro sanatçısı Rasim Öztekin için bu satırları yazdığımda atılan tweet sayısı 115 bindi…

Ciddi bir kutuplaşma yaşayan ve neredeyse her konuda ikiye bölünen Türkiye’de uzun zamandır
ilk defa oluyor bu…

Doğal afetlerin ve şehit cenazelerinin bile ortak tasada buluşturamadığı toplumun hayli zaman sonra Rasim Öztekin hakkında aynı şeyleri yazıyor olması çok kıymetli.

Üstelik Rasim Öztekin sanatçı, baba, eş ve insan olarak üstüne düşeni yaparak başardı bunu…

Onu kaybedince anladık ki, unuttuğumuz ortak değerler aslında bu toplumun çimentosu gibi…

Güzel hatırlanacak

Gani Müjde, Rasim Öztekin’in ardından şunları yazdı:

“Türkiye Rasim Öztekin’i kaybetti, bense yüzlerce anımı, hikâyemi, gençliğimi… Büyük bir yetenek, iyi bir arkadaş, çok iyi bir baba ve melek gibi bir insandı Rasim. Hep güzel hatırlanacak bu güzel insan. Hep…”

Ustası Ferhan Şensoy’un kavuğu başına koymasından üç ay sonra geçirdiği kalp rahatsızlığı yüzünden doktoru canlı performansa izin vermeyince Öztekin’in İsmail Dümbüllü’nün emanetini büyük özverilerle ‘Baba Sahne’yi kurup, yaşatan Şevket Çoruh’a devretmeden önce söyledikleri onun iyi bir insan olduğunun da kanıtı değil mi?

Rasim Öztekin sevgisi kutuplaşmayı bitirdi

Kalbi izin vermedi

“Kalbim, ‘kavuk’lu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Bir bakıma kalp hastalığı nedeniyle çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum. Oynayamayacaksam kavuğun bende olmasının anlamı yok. Çünkü ‘kavuklu’nun oynaması lazım, onun için hemen devretmek istedim.”

‘Seksenler’in yapımcısı ve senaristi Birol Güven, Rasim Öztekin’in kalp krizi geçirmeden 20 dakika önce kendisine attığı mesajı paylaştı.

Öztekin, “Günaydın Patron. Umarım iyisindir. Pazar günü için güzel bir şiir gönderiyorum biraz nostalji ‘Seksenler’de de kullanılabilir” diye yazıp, linkini paylaştığı “Eskiden her şey bozuk, ama insanlar sağlamdı” şiiri bile onun ölürken bile insanların duygularına nasıl dokunduğunun göstergesi…

Öztekin’in dinleyip, sevdiği ve yapımcısıyla paylaştığı İbrahim Sadri’nin okuduğu şiirin videosu YouTube’da büyük ilgi gördü. Birol Güven, o şiiri ‘Seksenler’de kullanırsa, Rasim Öztekin’e şahane bir saygı duruşu olur bu…

Maalesef Rasim Öztekin’in tiyatro yapmasına engel olan kalbi uzun yaşamasına da izin vermedi.

Güle güle büyük usta. Cennet mekânın olsun, eşine, kızına, ailene ve sevenlerine Rabbim sabır versin.