7 Temmuz 2022 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

2019 yılında anlaşmalı boşandığı Feyza Aktan’ın annelik görevini layıkıyla yerine getirmediği iddiasıyla bir yıl sonra oğulları Kuzey’in velayetinin değiştirilmesi için mahkemeye başvuran Özcan Deniz, ilk mahkemede istediğini elde edemeyince bu kararın iptali için davayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. Özcan Deniz’in en doğal ve hukuki bir hakkı bu… Şarkıcının avukatı Ahmet Başçı, İstinaf Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda İstanbul 17. Aile Mahkemesi’nin verdiği kararın iptalini istedi.
Deniz’in velayeti anneden almak için açtığı davada mahkemenin verdiği karar neydi? İstanbul 17. Aile Mahkemesi, Kuzey’in velayetinin annesi Aktan’da kalmasına, Deniz’in oğlunu göreceği günlerin artırılmasına hükmetti.

Bakanlığa çağrı

Deniz’in avukatı, bu kararın bozulması için bir üst mahkemeye yaptığı başvuruda İstinaf sürecinde Kuzey’in dinlenilmesi “çocuğun üstün menfaatlerinin korunması” için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da davada müdahil olmasını istedi. Avukat Başçı, dava dilekçesinde şu gerekçelerle istedi bunu: “Anne tarafından ‘magazin malzemesi ve araç haline dönüştürülen müşterek çocuk K., yoğun bir psikolojik ve manevi istismar altında. Henüz dört yaşında olmasına rağmen, neredeyse her gün davalı anne yoluyla magazin programlarında boy göstermektedir. Takdir edileceği üzere ‘çocuğun üstün yararı’ neredeyse yok sayılmakta ve müşterek çocuk araç haline dönüştürülmeye çalışılmaktadır.”
El insaf… Bilmeyen de Aktan’ın oğlu Kuzey’in kucağına alıp zırt pırt kameralar karşısına geçip oğlunu magazine malzeme yaptığını sanacak.

Sorumlusu kim?

Deniz’le Aktan arasındaki ihtilafı ve davaları yakından takip eden biriyim. Aktan’ın oğlu kucağında medyaya demeç verdiği bir enstantane görmedim.
2018 yılında evlenip 2019 yılında boşanan Deniz’le Aktan’ın, o tarihten bu yana ihtilafları ve davaları sürekli medyada yer alıyor mu? Evet…
Magazin programlarının bir kısmı dört yaşındaki çocuğun görüntüsünü kullanıyor mu? Evet… Amma ve lakin İstinaf Mahkemesi’nde bunun sorumlusu olarak Aktan’ı göstermek haksızlık. Hedefe giden yolda her şey mübah olmamalı.

Hakkını aramalı ama böyle değil

Sahneye kim çıkardı?

Madem ki, “Müşterek çocuk K.’nın magazine malzeme olması onun manevi ve psikolojik gelişimi için tehlikeli”; o zaman Deniz, niye sosyal medyasından mektuplar yazıyor okuma yazma bilmeyen Kuzey’e?
Aktan’ın oğlu ile kameralar karşısında demeç verdiği tek kare yok, ama Deniz daha bu ay başında Kuzey’i 15 yıl aradan sonra konser verdiği Harbiye Açıkhava’da sahneye çıkarmadı mı? O konserde Deniz, Kuzey’i yanına alıp, “Bu oğlumla ilk konserim. Çok mutluyum. Oğlumun annesi Feyza Hanım’ın açtığı tüm davalardan beraat ettim. Karşı taraf ortaya bir kazanç sürmedi, ama ben 30 yıllık kariyerimi, bütün birikimimi masaya koydum. Evladımı benden koparmaya çalışıyorlar. Hem de şöhret ve para uğruna.
İki senedir ben bu düzenin içinden oğlumu nasıl kurtarırım diye düşünüyorum” demedi mi? Kuzey’in velayetini isteyin, ama böyle değil… Deniz’le Aktan arasında olan biteni yakından takip eden herkesin bildiği gerçekleri değiştirip, aklımızla alay etmeyin.
Evlenirken mesleğini ve aylık gelirine bakmadığınız bir kadından çocuk yapıp, boşandıktan sonra, “O ortaya bir kazanç süremedi, ben 30 yıllık birikimimi koydum ortaya” demek nedir Allah aşkına?
Özcan Deniz’de para çok, Feyza Aktan’da yok” algısı yaratmak bile psikolojik bir şiddet. Allah’tan hâlâ, davacı ve davalıların ekonomik durumlarına göre değil de haklı olup olmadıklarına göre karar veren yargıçlar vardır bu ülkede…

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.” (Hz. Muhammed)