27 Aralık 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Adım adım finale yaklaşan ‘MasterChef Türkiye’de yıllardır jüri üyeliği yapan Mehmet Yalçınkaya, şarkıcı Melek Mosso’ya sitem etti!

 

“Sebebi ne peki?” dediğinizi duyar gibiyim, o yüzden hemen açıklayayım.

Yarışmacılardan Tolga, elektronik gitar çaldığını, bir dönem back vokal olarak da çalıştığını, arkadaşı İngiltere’ye gidince müzik grubunun dağıldığını, bu yüzden artık evde müzik yaptığını, ‘MasterChef Türkiye’den ayrılınca buna devam edeceğini söyleyince Yalçınkaya, söz müzikten açılmışken dert ettiği bir meseleyi gündeme taşıdı ve şarkıcı Melek Mosso’ya sitem etti:

“En sevdiğim sanatçılardan bir tanesi Somer Şef’i takip ediyor, beni etmiyor. Ben onu her gün dinliyorum, o beni takip etmiyor; Melek Mosso. Sitemlerimi iletiyorum buradan.”

Allah başka dert vermesin şefim!

Sevdiğiniz ve sosyal medyadan takip ettiğiniz Melek Mosso’nun sizi takip etmeyip, nispet yaparcasına Somer Şefi takip etmesi, “Takibe takip, like like” ilkesine aykırı, şov dünyası bu…

Madem Melek Mosso’yu takip ediyorsanız, ünlü bir şef olarak, annesi, “Eline sağlık, iyi becerdin” diye takdir etmesinden sonra, “Anasının kızı… Hamur da yoğurur, mantı da açar” sözleriyle kendini öven şarkıcının hamaratlığını değerlendirseydiniz keşke! Belki o zaman takibe alırdı sizi.

‘DÜNYANIN EN İYİ GELENEKSEL 100 YEMEĞİ’NDEN 11’İ BİZDEN

Kendisini, “Geleneksel yemekler, yerel malzemeler ve otantik restoranlardan oluşan bir dünya atlası” diye tanımlayan, merkezi Bulgaristan Sofya’da olan TasteAtlas, 2022’nin ‘En İyileri’ni yayınladı…

195 ülkeden 15 bin yemek arasından seçilerek oluşturulan, ‘Best Cuisines in the World’ (Dünyanın En İyi Mutfakları) listesinde Türkiye yedinci oldu.

 

95 ülkenin olduğu listenin ilk 10’u şöyle:
1-
 İtalya
2- Yunanistan
3- İspanya
4- Japonya
5- Hindistan
6- Meksika
7- Türkiye
8- ABD
9- Fransa
10- Peru

Türk mutfağının yedinci olduğu listede Yunanistan’ın ikinci olmasına itiraz edenler var ve yerden göğe kadar haklılar. Çünkü Yunanlar, yıllar içinde bize özgü birçok yemeğe çöküp, kendi mutfaklarının ürünü gibi dünyaya pazarladılar ve sonuç ortada.

TasteAtlas’ın yiyecek–içecek dünyasındaki yerini bilmiyorum. Ancak aynı sitedeki ‘2022’de Dünyanın En İyi Geleneksel Yemekleri’ listesinde yer alan Türk restoranlarına baktım, tam isabet… Çünkü listedeki restoranlardan Hayvore, Şehzade, İmam Çağdaş ve Karaköy Lokantası ile Bayramoğlu, her gittiğimde benden tam puan alan yerler…

 

‘2022’de Dünyanın En İyi 100 Yemeği’ listesindeki Türk yemekleri, onları yapan restoranlar ve sıralamadaki yerleri şöyle:

9-Cağ kebabı–Şehzade Çağ Kebap (Fatih)
14- Şiş kebap–Paşa Kebap (Fethiye)
22- Mantı–Bodrum Mantı Cafe (Beşiktaş)
39- İskender kebap–Yeşil Izgara (Bursa)
45- Alinazik kebap–İmam Çağdaş (Gaziantep)
48- Döner kebap–Bayramoğlu Döner (Beykoz)
74- Tantuni–Suat Usta 33 Mersin Tantuni (Beyoğlu)
75- Hünkar beğendi–Karaköy Lokantası (Beyoğlu)
80- Çöp şiş–Kalyon Lazutti (Ortaklar, Aydın)
85- Adana kebap–Beyzade Kebap (Adana)
92- Sarma–Hayvore (Beyoğlu)

‘ANTİDEPRESAN’ ŞARKISI BILLBOARD’DA 136’NCI!

Mabel Matiz’in Spotify’de ayda 5 milyon kez dinlenmesi, Mert Demir ve Mabel Matiz düeti ‘Antidepresan’ın aynı platformda Türkiye’de bir günde en çok dinlenen şarkı olması, kendileri ve yapımcıları adına büyük başarı… Mert Demir’le Mabel Matiz’in birlikte söylediği ‘Antidepresan’ın müzik dünyasının en prestijli yayını Billboard’un global listesine girmesi ise alkışlanacak bir başarı…

Spotify Global’de 81’inci sıraya kadar yükselen ‘Antidepresan’, ‘Billboard Global 200’de 136’ncı sırada…

Tebrik ediyorum iki şarkıcıyı…

GÜNÜN SÖZÜ

“Dünyada herkesten çok kendini sev, çünkü dünyada her şey kişisel çıkara dayalıdır.” (Dostoyevski)