MİLLİYET – 30 TEMMUZ 2014 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın 2009’da çıkan “Haliç’te Yaşayan Simonlar – Dün Devlet,Bugün Cemaat” kitabı 600 bin civarında sattı.
Avcı bu kitap yüzünden hapse girdi, 3 yıl 8 ay yattı.
Buna karşılık Avcı, ilk kitabından 2 milyon 250 bin lira civarında telif kazandı.
Duyduğuma göre Avcı, hapishane anılarını yazmaya başladı.
İlk kitabı hem kendisine hem yayıncısına iyi para kazandırdı ya, yayıncılar yazacağı kitabı yayınlamanın peşine düştü.
Öyle ki Avcı’ya, kitaptan alacağı telifin yarısını peşin ödeyen yayıncılar bile çıktı.
Bakalım Avcı’nın bu kitabı da “Haliç’te Yaşayan Simonlar” gibi yankı uyandıracak ve kendisine ilki gibi para kazandıracak ya da yine başını belaya sokacak mı?

AYDIN NAZİLLİ’DE YAŞAMAK VARMIŞ

Yasemin Bradley, Milliyet TV’de yayınladığımız söyleşisinde “Türkiye’de en uzun yaşayanlar Aydın Nazilli’de” dediğinde çok itibar etmemiştim bu sözüne.
Nebil Özgentürk’ün hazırladığı “Asırlık Yüzler” belgeselini izleyince, bunun bir “şehir efsanesi” olmadığını anladım.
Çünkü Özgentürk’ün, Pfizer sponsorluğunda hazırladığı belgeselde 100 yaş ve üstünde yaşayanlarla yapılmış söyleşiler var.
Söyleşi yapılan 28 kişiden 9’u Aydın Nazillili…
Özgentürk’e önce sordum, yüz yaşını aşmış insanların belgeselindekileri neye göre seçtiklerini.
Özgentürk’e, “Medyada çıkan haberlerden ve eşten dosttan aldığımız bilgilerden yola çıkarak bulduk o insanları” dedi.
Belgeseldeki 29 kişiden 9’u Aydın Nazillili, içlerinde Karadeniz’den veya Trakya’dan niye hiç insan yok? Oralarda yok mu ‘Dalya’ diyen insanlar diye sorduğumda ise Özgentürk’ün yanıtı şu oldu:
“Biz bu listeyi medyada çıkan haberlerden, eş dosttan aldığımız bilgilerle oluşturduk. Haklısın çoğu Nazillili. Çünkü bilimsel olarak da kanıtlandı, Türkiye’de en uzun yaşayanlar orada. Karadeniz’den de iki kişi saptamıştık, ama biz söyleşiyi gerçekleştirene kadar yetmedi ömürleri.”

“DELİKANLI” ACI KONUŞTU!

Trabzonspor yönetiminin, “Daha fazla verenler oldu, ama o bizi tercih etti. Adam sözünün eri, delikanlı çünkü” diye övdüğü yeni teknik direktörümüz Vahid Halilhodzic, öyle bir açıklama yaptı ki başta yönetim olmak üzere herkes şoka girdi.
İmza töreninde “4 transfer lazım” diyen Halilhodzic, Trabzonspor, Avusturya’daki hazırlık kampında Özbek takımı Taşkent’le  hazırlık maçında 2-2 berabere kalınca “delikanlı” gibi konuştu:
“Korktuğum başıma geldi. Kalite anlamında memnun değilim. Açıkçası sahada gördüklerimden tedirgin oldum. Büyük takviye yapmamız lazım. Belki de 9-10 transfere ihtiyacımız var. Ama hiçbir transfer olmadı. Her mevkiye transfer gerekli.”
Belli ki adam tabloyu gördü ve “Kral çıplak” dedi. Merak ediyorum, buna rağmen Trabzonspor yönetimi, “Oyna, dik oyna” diye ne kadar daha uyutmaya devam edecek taraftarı?
Ne “Dik oynaması”?
“Sözünün eri, delikanlı” Halilhodzic’iniz diyor ki, “Bu kadrodan hiçbir şey olmaz, bana yeni bir kadro kurun”.
Halilhodzic, bayramda bile “Baklava değil, transfer istiyorum” dediğine göre anlayın durumun vahametini.

YÜRÜ BE ALİŞAN!

Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyon toplantısına katıldığı için eleştirilen Alişan, bakın ne demiş Günaydın’a:
“Bize yapılan ‘Çıkarı için o toplantıya gittiniz’ eleştirilerine çok sinirlendim. Sanat işinde torpil olmaz; bunu o küçük beyinlerinden silsinler. Gerçi bu eleştiriyi yapanlara göre biz sanatçı da değil; şarkıcı türkücüyüz.”
Helal olsun be Alişan!
Yürü be, kim geçer seni?
Şunu da unutma ama.
Yarın öbür gün o ekipten biri TRT’de sunuculuk ya da dizilerinde oyunculuğa başlarsa, “Torpil yok. Bileğinin hakkı” deyip, bu dobralığına gölge düşürme sakın.
Ne de olsa vakt-i zamanında Star TV ekranında, “Erkekliğin kitabını yeniden yazan” adamsın!

GÜNÜN SÖZÜ
“İnsanın büyüdükçe mi artıyor dertleri, yoksa insan büyüdükçe mi anlıyor gerçekleri?”
(Özdemir Asaf)