MİLLİYET CADDE – 4 MART 2013 PAZARTESİ  – ALİCE

Oyuncular Sendikası’nın Başkanı Memet Ali Alabora’dan oyuncu Şebnem Sönmez’e birçok oyuncu, Ali Sürmeli’nin yumurta yağmuruna tuttuğu eski sevgilisi Sultan Ertuğrul’un yanında olduklarını yazdı,  ama nedense hiçbiri kınamadı ya da kınayamadı.

Ali Sürmeli, kendisi gibi oyuncu olan eski sevgilisi Sultan Ertuğrul’u ‘Matmazel Julie’ oyununda rol gereği Teoman Kumbaracı’yla öpüştüğü için yumurta yağmuruna tuttu.
Sürmeli gibi hayatı, oynadığı film, dizi ve oyunlarda senaryo gereği kendisine verilen role bürünerek, o kişi gibi olmak için uğraşan bir oyuncunun, rol gereği öpüşen eski sevgilisini kıskanıp böyle bir şeye kalkışması kadına şiddetin başka     bir türü.
Bu olayın duyulmasından sonra oyuncuların Twitter’da yazdıklarına baktım, Aslı Tandoğan’ın dışında hiçbir ünlünün Ali Sürmeli’yi kınadığına dair tweet’e rastlamadım.
Oyuncular Sendikası’nın Başkanı Memet Ali Alabora’dan oyuncu Şebnem Sönmez’e birçok oyuncu Sultan Ertuğrul’un yanında olduklarını yazdı, ama nedense hiçbiri Ali Sürmeli’yi kınamadı ya da kınayamadı.

Açıklama yapacakmış!
Şayet bu ülkede ‘kadına şiddet’in bitmesini gerçekten istiyorsak sadece oyuncuların değil kadın-erkek ayrımı yapmadan her insanın, eski sevgilisinin şiddetine uğrayan Sultan Ertuğrul’un yanında olmasının yanı sıra cebine doldurduğu yumurtalarla oyunun galasına gidip onları rolü gereği partneriyle öpüşen eski sevgilisine atan Sürmeli’yi ‘şiddetle’ protesto etmesi gerek.
Ali Sürmeli basın toplantısı düzenleyip, açıklık getirecekmiş yaptığı eyleme. Sürmeli, nasıl savunursa savunsun kendini, sonuçta sadece ‘kadına şiddet’ değil yaptığı, aynı zamanda sanata da saygısızlıktır bu.

Sanatçı bunu yapar mı?
O nedenle bu yaptığıyla iki kez ayıp eden Ali Sürmeli’ye meslektaşlarından kınama gelmemesi düşündürücü.
İşin bir başka acı yanı da şu:
Gazetelerin çoğu, ‘Matmazel Julie’ adlı oyunun İstanbul Black Out Sahnesi’ndeki yaşanan bu olayı, üçüncü şahıslara dayanarak ve aynı oyunda rol alan Özge Özder’in yaptığı açıklamalarla verdi.
Özder’in yaptığı açıklamalardan anlaşılıyor ki Sürmeli, yönetmen Mehmet Ergin’den bu sahneyi çıkarmasını istedi ve bir önceki gösteride de eski sevgilisine ağır sözler söyledi. Sürmeli’nin ilk eylemi medyaya yansımış olsaydı, yapabilir miydi bir sonraki oyunda yumurtalı protestoyu.
‘Kopyala yapıştır’ın ve ‘havuz haberciliği’nin geldiği son noktadır bu.

EN BÜYÜK, AMA EN GÜVENİLİR Mİ?

Sinema dünyasının ‘en büyük’ internet sitesi IMDb’ye (Internet Movie Database) düne kadar güvenim tamdı, ama bu güvenim büyük ölçüde sarsıldı. Sebebi de Şahan Gökbakar’ın son filminin sitede ‘en kötü’ler listesinde ‘1 numara’ yapılması.
IMDb’de bugüne kadarki değerlendirmelerin ‘Celal ile Ceren’e yapılanlar gibi manipülatif olup olmadığını bilmiyorum ve de sanmıyorum.
Ancak bu olay sitede filmlere verilen puanların ne denli manipüle edildiğini açık ve net bir şekilde gözler önüne serdi.
IMDb sinema dünyasının en büyük, en popüler sitesi olabilir, ama bana göre artık sinemanın en güvenilir, en prestijli sitesi değildir.

Asla kötü bir film değil
Çünkü; ‘Celal İle Ceren’, Şahan Gökbakar’ın ‘Recep İvedik’ serisiyle oluşturduğu kitleyi tatmin etmemiş olabilir, ama asla kötü bir film değil.
‘Celal ile Ceren’in ‘Recep İvedik’ler kadar gişe yapmayacağını da öngörmüştüm.
Şu ana kadar filmi 2.822.123 kişinin izlemiş olması da haklılığımın kanıtı.
Şahan Gökbakar, “IMDb çok da fifi” diye tweet atmayıp ‘sözlükçüler’i küçümsemese, onlar da onu gıcık etmek için “Al sana fifi” deyip, ‘Celal ile Ceren’i ‘en kötü filmler listesi’nde ‘1 numara’ yapar mıydı? Hiç sanmam.

Müthiş bir komedi ama…
Cem Yılmaz’ın ‘CM101 MMXI FUNDAMENTALS’ şovunun seçkileriyle oluşan filmin şu ana kadar 3.825.550 kişi tarafından izlenmesi elbette ki müthiş bir başarı.
Ama bu, tek başına ‘başarılı bir film’ yapmaz onu.
“Şahan Gökbakar, ‘Celal ile Ceren’le Cem Yılmaz’ın ‘CM101 MMXI FUNDAMENTALS’ini ilk üç günde geçti” şeklinde medyada haberler çıktığında da yazmıştım “Sapla samanı karıştırmayın. Biri sinema filmi, diğeri film değil stand-up şovunun beyazperdeye aktarılmış hali” diye.
O yüzden de IMDb’de 10 üzerinden 9.5 puan almasını hâlâ Cem Yılmaz’ın stand-up şovuna verilmiş puan olarak değerlendiriyorum. ‘CM101 MMXI FUNDAMENTALS’ insanı gözlerinden yaş gelinceye kadar güldüren başarılı bir gösteri, ama sinema filmi değil çünkü.

GÜNÜN SÖZÜ
Adam olmak ‘cinsiyet’ meselesi değil, ‘şahsiyet’ meselesidir.
(Necip Fazıl Kısakürek)