27 HAZİRAN 2021 PAZAR  –  MİLLİYET. –  ALİCE

Nadide Sultan Yonat’la Halil Sezai, Instagram hesaplarının çalındığını Twitter’dan açıkladı.

Nadide Sultan’ın hacker’lar hakkında yaptığı suç duyurusu ve yayınladığı belgelerden anlaşılan o ki sahtekârlar şarkıcı üzerinden büyük bir vurgun peşinde.

Hesabını ele geçirenlerin “Nadide Sultan” olarak attıkları ilk story, şarkıcının bir arkadaşının tavsiyesiyle tanıştığı borsa uzmanı İbrahim Buğra Kulaksız sayesinde 5 bin lirasını üç saatte 97.240 lira yaptığına dair duyuru. Yazılanlar yalan, banka dekontu sahte. Gerçek hesap üzerinden yapılan bu sahtekârlığa şimdiye kadar kim bilir kaç kişi inanıp, para kaptırdı? Çünkü Türkiye, kısa yoldan köşeyi dönmek isteyenlerin ülkesi.

Dün gazetelerde vardı, 6’sı kadın 8 kişilik çetenin “Jigolo”luk vaadiyle 13 bin kişiyi nasıl kandırıp paralarını aldığı haberi.

Hesabını ele geçirenler ya şarkıcının adını kullanarak vurguna başlamadı ya da onun henüz haberi olmadı ki Halil Sezai şöyle bir açıklama yaptı:

“Instagram hesabım çalınmış. Olur da abuk sabuk bi şeyler olursa ben değilim. Bu arada helal olsun valla. Helal olsun, o kadar korumalı morumalı hesabı nasıl patlattınız? Yeminle çok yetenekli çocuklarımız var.”

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN GÖZDESİ ŞARKICILAR

Serhat Hacıpaşalıoğlu’nun inadı, ısrarı ve bireysel çabalarıyla markalaştırdığı “Dünyanın En Başarılı Gençlik Organizasyonu” ödüllü yarışmasında 2020’nin “en iyi”leri bu akşam belli olacak. “İpana 23. Türkiye On-Line Liselerarası Müzik Yarışması”nın finale kalan adayların performanslarını, çektikleri videolar aracılığıyla izledim.

Bu vesileyle bu yıl 1.700 başvuru arasından finale kalan öğrencilerin ne tür müzikten hoşlandıklarını, yorumcu olarak kimleri örnek aldıklarına baktım. 53 okuldan 30’u Türkçe şarkıları tercih ederken 23’ü yabancı eserleri yorumlamayı seçti. Müzik yarışmasına katılan lise öğrencilerinin en çok kimden dinlediğimiz eserleri yorumlarının da notlarını aldım.

Üç okul öğrencilerinin “Yalnız”ı okuyarak katıldığı yarışmada Şebnem Ferah toplamda beş şarkıyla liselilerin gözdesi. İkinci sırada ise dört şarkıyla Sertab Erener yer aldı.

Serhat Hacıpaşalıoğlu, Özkan Uğur, Fuat Güner, Aşkın Nur Yengi, Turhan Yükseler, Tarkan Gözübüyük ve Fatma Turgut gibi değerli müzisyenlerden oluşan jüri hangi liseleri ödüllendirir, internet ve Powerapp adlı mobil uygulamayı indirenlerin tercihleri ne olur bilemem.

Etkileyici bir ses

İnternetten izlediğim 53 performans arasında bir oy hakkım vardı, onu da Sezen Aksu’nun “Git” parçasını yorumlayan Antalya Kumluca Sosyal Bilimler Lisesi için kullandım. Oy verirken şarkıyı söyleyenin kim olduğunu bilmiyordum, sonra öğrendim. İlk dinleyişte insanı etkileyen bir sese sahip Ünzile Özgüven, şarkıcılığa baş koyar ve müzik yolculuğuna doğru insanlarla çıkarsa müzik dünyasının yeni yıldızlarından biri olur.

53 performans arasından “Başarılı” bulup not ettiklerim şu okullar oldu:

Özel İstek Lara Lisesi – Antalya

Özel 3 Mart Halil Güleç Fen ve  Anadolu Lisesi – Bursa

Özel Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi  Isparta

İTÜ Eta Vakfı Acarkent Doğa Koleji  İstanbul

Oğuz Canpolat Anadolu Lisesi  İstanbul

Özel Moda Mimar Sinan Güzel   Sanatlar Lisesi Grup 1 ve 2  İstanbul

İrfan Ataseven Anadolu Lisesi – Karaman

Hesapları çalınan iki şarkıcı ne yaptıANGELINA JOLIE’NİN DİKKAT ÇEKTİĞİ KONU

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Elçisi, oyuncu ve Time Magazine editörü Angelina Jolie, bu kez köşesinde, yaşadıklarından yola çıkarak ilginç bir konuya dikkat çekti:

“Kızım Zahara (16) ameliyattan sonra hemşire, cildi pembeye dönerse kendilerini aramasını söyledi. Farklı geçmişlerden gelen çocuklarım var ve herkesin ten kızarıklığı farklı. Bu konuda ne zaman tıbbın rehberliğine başvursam referans noktası hep beyaz ten.”

Sanatçı, internet ve sosyal medyada kurdukları platformlarla tıp fakültelerinin eğitimlerinde sadece beyaz değil, siyah ve kahverengi olmak üzere tüm ten renklerinin dikkate alınması için mücadele eden tıp öğrencileriyle yaptığı söyleşileri de köşesine taşıdı.

GÜNÜN SÖZÜ

Bir gün oğlum olursa ona ilk öğreteceğim şey, gönül almak için çabalamanın erkekliğinden hiçbir şey götürmeyeceği olacak.” (Frida Kahlo)