8 AĞUSTOS 2021 PAZAR  –  MİLLİYET  –  ALİCE

İnsanların bir günde “kahraman” bir günde “hain” ilan edildiği Türkiye’de oyuncu İbrahim Çelikkol, Marmaris’te katıldığı yangın söndürme çalışmasıyla birçok insana ders verdi.

Nasıl mı?

Benim gibi merak edenler sosyal medya hesaplarına girip bakabilir İbrahim Çelikkol’u yangın sürecinde neler paylaşmış diye?

Çelikkol’un Facebook hesabı yok ama Twitter ve Instagram hesapları var.

Başta Mustafa Sandal olmak üzere İbrahim Çelikkol’un bir itfaiyeci ve ormancı gibi yangın söndürmeye çalıştığı dönemde çekilip, sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve videolara rastlamak mümkün.

Ancak İbrahim Çelikkol’un yangın söndürme çabalarını anlatan bir tane paylaşımı yok.

Alevler ormanları ve içindeki canlıları yakarken birileri gibi işin şovunda değil, yangını söndürmenin peşindeydi de ondan.

Sabahtan akşama yangınla mücadele ettikten sonra, “Bugün de buralarda mücadele ettik alevlerle” deyip çektiği videoyu paylaşsa kim ne diyebilirdi?

Ama onu bile yapmadı.

Şahin’i unutmadı

Oyuncunun yangın söndürme çalışmalarını bitirdikten sonra Instagram’da, o da Marmaris’te itfaiyecilere içme suyu taşırken şehit olan Şahin Akdemir adlı gencin fotoğrafıyla paylaştığı yazı şu:

“Alevlerin karşısında çınar gibi duran kadınlar, aslan gibi delikanlılar, efsanevi yaşlılar, deli yürekli adamlar, ‘Tek bir ağaç, bir canlı!’ diyerek hayatlarını hiçe sayarak savaşan itfaiye, zabıta, polis, asker tüm kardeşlerimle birlikte mücadele vermekten gururluyum.

Ortak sevdamızın ortak savaşında ormanların her karışına fedakârlık ve kahramanlık destanı bırakan gerçek kahramanlar. 80 milyon kişiye ‘İyi ki varsın’ dedirten bu büyük yangın mücadelesinin kahramanlarından Şahin’i ve bu uğurda yaşamını yitirmiş tüm kardeşlerimiz, sizleri unutmayacağız. Bu mücadelede bulunan bütün cesur yüreklere selam olsun.”

Marmaris’teki yangının söndürülmesi için canla başla çalıştıktan sonra alevlere karşı mücadele veren herkesin hakkını teslim eden bu paylaşımı yüzünden ayakta alkışlıyorum İbrahim Çelikkol’u…

Maalesef Çelikkol gibi yaşadığı ülke ve doğası için elini taşın altına koyarken reklam peşinde koşmayan, yangınlara karşı mücadele veren herkesin hakkını teslim eden çok sanatçı yok ülkemizde.

İbrahim Çelikkol kimlere ders verdi

Çelikkol, bu vesileyle sadece sanatçı değil, iyi bir insan olduğunu da gösterdi herkese.

AZERBAYCANLI ASKERLER İŞGAL ETMİŞ TOPRAKLARINI!

Twitter’da TT olan #ÖzürDileNüketEroğlu hasthag’ini görünce merak ettim, kim bu doktor, niye TT oldu, kimden özür dilemeli diye. Bulduğum videoda, “Azerbaycanlı asker gelmiş; benim topraklarımda geziyor, ne idüğü belirsiz. Baktığınızda gerçekten bir anlam veremiyorum” diyordu estetik doktoru Nüket Eroğlu.

Türkiye’deki orman yangınlarının söndürülmesi yangın uçaklarıyla birlikte itfaiye araçları ve askerlerini gönderen kardeş ülke Azerbaycan’a teşekkür etmek yerine onları “ne idüğü belirsiz” diye nitelendirmek ferdi olduğu milletin tarihinden bihaber insanların yapacağı iştir.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki tarihi kardeşlik bağları bir yana “İki devlet bir millet” sözünü de mi hiç duymadın.

İbrahim Çelikkol kimlere ders verdi

Dr. Nüket Eroğlu’nu tanımıyordum. Bu vesileyle adını duyduğum Eroğlu’nu “Bilgisi yok, ama fikri çok”lar arasına uğurladım.

KULLANILMIŞ MASKELERİ DOĞAYA ATMEK NEDİR?

2018: 67 milyon 625 bin 33

2019: 56 milyon 50 bin 527

2020: 8 milyar 144 milyon 867 bin 742

Bu sayılar ne mi?

Son üç yılda Türkiye’de satılan maske sayıları bunlar. Koronavirüs pandemisi yüzünden satışta yaşanan bu patlama insana ve doğaya saygı konusunda ciddi sorunu olan Türkiye’de olunca aklınıza gelecek her yerde kullanılıp atılmış maskeler çıkıyor karşınıza.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kuş sesi duymak istiyorsan, kafes alma, ağaç dik.” (Anonim)