7 AĞUSTOS 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Türkiye, bir yandan orman yangınlarıyla mücadele ederken öte yandan Kovid-19 yine hortladı. Vaka sayıları üç haftada üç kat arttı.
Koronavirüse iki silah var elimizde; tedbir ve aşı…
Maalesef ikisi de ihmal ediliyor bizde.
Türkiye’de 18 yaş üstü nüfusun henüz yüzde 45.3’ü ikinci doz aşı oldu.
Uzmanların bu konuda dediği ne?
“Salgını önlemek için toplumun yüzde 70’inin aşılanmış olması şart.”
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Çift doz aşı yaptıranların sayısı salgınla mücadele için henüz yeterli değil. Daha önemlisi ilk dozu erteleyenlerin sayısının 20 milyon 570 bin olması” diyerek insanları aşıya davet ediyor, ama nafile.

Küresel bir sorun

‘Aşı olmayanların pandemisi’ne rağmen yıl sonuna doğru maskelerden kurtulmayı beklerken, niye yeni kısıtlamalarla karşı karşıya olalım?
Yapılan onca kampanya ve çağrıya rağmen aşı olmamakta direnen insanlar sadece bizde yok. Dünyanın birçok ülkesinde var bu sorun.
Bazı ülkeler insanları mecbur etmek için restoran, kafe, bar, sinema, konser, uçak, tren gibi hizmetleri aşı olmayanlara yasakladı.

Bireysel tepki

Aşı olmayanlarla mücadele edenler sadece ülkeler değil, bireyler de var artık.
Ünlü rock grubu Offspring, aşı karşıtı davulcusu Pete Parada ile yollarını ayırdı.
Jennifer Aniston, sadece aşı olmayı reddedenlerle değil, aşı olup olmadığını açıklamayan arkadaşlarıyla da görüşmeyi kestiğini belirtti.
Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu, “Esnafımızın tekrar kapanmayı kaldıracak gücü kalmadı” gerekçesiyle üyelerine iki doz aşı olmayanları işyerlerine almama tavsiyesinde bulundu.
İstanbul’da bir anaokulu, ebeveynleri aşı olmayan çocukları kaydetmeme kararı aldı.
Aşı olmayan elemanlarına evden çalışma hakkı tanıyan şirketler var.
Devlet aşı olanlarla olmayanları bir tuttuğu sürece daha çok duyacağız böylesi kararları.

TV’DE POGRAM YAPACAK

Son zamanlarda Instagram ‘Keşfet’te en beğendiğim eğlenceli video’lar onundu. Kırık Türkçesiyle yaptığı espriler ve şarkılarından derlenen video’ları çok izlenen ve beğenilen sanatçıya hangi kanalın müzik, eğlence ve şov programı yaptıracağını merak ediyordum.
Blu TV, şarkıcıya program yaptıran ilk televizyon kanalı oldu.
Şarkıcının sosyal medyasında yaptığı duyurudan anladığım ‘Karsu’nun Odası’ sanatçıların katılacağı müzik ve sohbet programı olacak.
Piyano çalan, iyi bir sesi olan bir müzisyenin ötesinde yaptığı esprilerle insanları güldürmeyi beceren biri Karsu Dönmez. Argosuz, küfürsüz mizah, spontane espri ve hazırcevap olmak kıvrak zeka ister. Sosyal medyaya yansıyan kısa video’lara bakılırsa o cevher var Karsu’da.
O nedenle 90’lı yılların televizyon eğlence programlarından uzak dijital ve mobil dünya ile entegre bir ‘Karsu’nun Odası’ ekranların yeni fenomeni olabilir. Piyano çalsın, ‘Karsu’nun Odası’nda ağırladıklarıyla sohbet etsin, şarkı söylesin mantığıyla hazırlanacak bir program için aynı şeyi söylemem zor. Konuklar değişse de Karsu kendini tekrar eder durur ve programın ömrü kısa olur.

DİZİNİN BÖLÜMÜ 20 MİLYON DOLAR

 

Keanu Reeves’in oynadığı ‘John Wick’ serisi ‘The Continental’ adıyla yeniden çekilecek.
ABD basınında çıkan haberlere göre dizi 1970’lerde geçecek. ‘The Continental’de filmlerde Ian McShane’nın canlandırdığı Winston’un gençliği anlatılacak. Kiralık katiller için ‘tarafsız bölge’ işlevi gören New York Continental Hotel’in sahibi olan ve olmadığı gibi davranan karanlık bir geçmişe sahip ‘Winston’un gençliğini genç bir oyuncu canlandıracak.
‘John Wick’ evreninde geçecek dizinin her bölümü 90 dakika olacak. Üç bölümlük dizinin bölüm başına planlanan maliyeti ise 20 milyon dolar.

“Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun. Kusuru örtmeyi marifet edin kendine. İşte o zaman kusursuz olursun.” (Hz. Mevlana)