9 KASIM 2021 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

TRT Haber, çok ses getirecek bir belgesel hazırladı. 12 Kasım’da yayınlanacak belgesel için Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabında şunları yazdı:

“Terör örgütlerini finanse eden bir Fransız şirketi, milyonlarca dolar ve arkasındaki kirli ilişkiler… İnsan hayatının hiçe sayıldığı bir düzen ve hayattan koparılan binlerce masum can… Dünyayı sarsacak bir belgesel, ‘The Factory’ 12 Kasım’da TRT Haber’de.”

‘Fabrika’ adlı belgeselin fragmanında yer verilenlerin söylediklerini not aldım. Bu sözleri alt alta yazınca AB ülkeleriyle terör örgütleri arasındaki kirli ilişki çıkıyor ortaya:

“Bölgede bir Fransız şirketinin varlığı Fransız gizli servisi için fırsat halini aldı.”

“DEAŞ’a para ödeniyordu. Bilgi için ödeniyordu.”

“Oğlumu öldüren kalaşnikof, Lafarge’ın parasıyla alındı.”

“Gizli servisler kendilerine ahlak sorusunu sormaz.”

Türk askeri Suriye’ye operasyon başlattığında PKK ve YPG’nin sınırımızda oluşturduğu beton tünellerin sponsoru Lafarge’ın bir başka terör örgütü DEAŞ’ı da finanse ettiği artık sır değil. Belgeleriyle ortaya çıktı bu kirli ilişki. Altun’un yazdıklarından ve fragmanından anladığım o ki, TRT Haber’in bu belgeseli AB ülkelerinin ‘terör örgütü’ saydıklarıyla kirli ilişkilerini bir kez daha gözler önüne serecek, işine gelmeyeni duymayan ve görmeyen dünyanın önüne…

KİŞİ SAĞKEN SUS ÖLÜNCE KONUŞ!

Ölümünün üstündeki sır perdesi hâlâ kalkmayan Natalie Wood’un hayatını araştıran Suzanne Finstad, geçtiğimiz yıl çıkan kitabında oyuncuya 16 yaşındayken tecavüz edenin oyuncu Scott Marlowe olduğunu yazdı. Finstad, ‘Natalie Wood’ adlı kitabında onu zorla oyuncu yapan annesinin olayı örtbas ettiğini iddia etti.

Aradan bir yıl geçmeden bu kez Natalie Wood’un kız kardeşi Lana Wood (75), ‘Küçük Kız Kardeş’ adlı kitabında ablasına tecavüz edenin Kirk Douglas olduğunu yazdı.

‘The Searchers’ (Çöl Aslanı) filminin çekildiği 1955’te bu olay yaşandığında sekiz yaşında olan ve bu konu hakkında konuşmayacağına dair verdiği sözü, kitabı için bozan Lana Wood, ablası tarafından bağışlanacağını söyledi.

Natalie Wood öleli 30 yıl oldu, ona tecavüzle suçlanan Kirk Douglas ise geçtiğimiz yıl öldü.

Kitap çıkmadan basında yer alan haberlere göre, anne Maria Zaharenko, kızının kariyerine zarar verir gerekçesiyle Kirk Douglas’ın Natalie Wood’a tecavüzünü gizledi.

Lana Wood, Suzanne Finstad oyuncuya tecavüz edenin Scott Marlowe olduğunu yazdığında, “Ablama tecavüz eden o değil, Kirk Douglas’tı” diye itiraz
etmedi.

Üstelik ablası hakkında ilk kitabı değil Lana Wood’un. 1984’te çıkan ‘Natalie: A Memoir by Her Sister’ adlı kitapta değinmediği bu önemli olayı Kirk Douglas, öldükten bir yıl sonra ‘Little Sister’ı yazması, kitap piyasaya çıkmadan PR’ının bu yolla yapılması bana tuhaf geldi.

ANGELINA JOLIE, BİR DE BİZE YAPILANI BİLSE

Angelina Jolie, son filmi ‘Eternals’in, eşcinsel karakterlerden dolayı Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt’te yasaklanmasına tepki gösterdi.

200 milyon dolar’lık filmde Thena adlı savaşçıyı canlandıran oyuncu, “Seyirciler için üzgünüm, ama bu ülkelerin bazı sahneleri sansürleme talebini reddettiği için yapım şirketi Marvel’le gurur duydum” deyip, ekledi:

“Günümüz insanlarının Phastos ilişkisinin güzelliğini, sevgisini nasıl göremediklerini hâlâ anlayamıyorum. Bu konuda nasıl kızarlar, bunda tehdit hissederler, bunu onaylamazlar ya da takdir etmezler? Bu bir cahillik.”

Filmine sansüre tepki gösteren Angelina Jolie, hiçbirinde eşcinsel ilişki olmadığı halde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yüzünden yıllardır EMA Bölgesi’ne bir tane Türk dizisi satılamadığını bilse acaba ne derdi?

GÜNÜN SÖZÜ

“Önemli olan yaşamak değildir, başarmak hiç değildir. Önemli olan insan kalmayı bilmektir.” (George Orwell)