MİLLİYET CADDE – 5 HAZİRAN 2106 PAZAR  –  ALİCE

Star TV’nin ‘İlker Ayrık’la Var mısın Yok musun?’ hamlesine karşılık, Show TV’nin Mehmet Ali Erbil’e ‘Çarkıfelek’ yaptıracak olması güzel.

Tatlı rekabet iyidir, kaliteyi getirir. Amma ve lakin; star TV ve Show TV’nin Ramazan hamleleri bize şunu bir kez daha gösterdi ki, dizi senaryoları gibi format konusunda da ciddi bir sıkıntı söz konusu.

Kanalların sunucuları değişse de, aynı Yarışmaları ekrana getirmeleri, kısır döngünün göstergesi.

İki yarışmanın ekran serüvenine     baktığımızda da şöyle bir tablo var
karşımızda:

Atın, sahibine göre kişnemesi gibi, bu yarışmaların reytingi de sunanların performanslarına bağlı…

İki yarışmada iyi sunucularla zirveye çıkıyor, performansı düşük sunucularla da sıradanlaşıyor.

‘Mehmet Ali Erbil’le Çarkıfelek’in ilk yayını 12 Haziran Pazar akşamı 21.00’de başlayacak. Show TV yarışmayı, hafta içinde kısa, hafta sonları ise uzun versiyonuyla ekrana getirecek.

Star TV ise ‘İlker Ayrık’la Var mısın Yok musun?’u haziran ayının sonuna doğru, hafta sonları ekrana getirmeyi planlıyor.

Sundukları projenin reytingini yükselten Erbil ve Ayrık’ın, bildik yarışmalarla yapacakları rekabetten bakalım kim galip çıkacak?

DİZİ SENARYOSUNU KÖYDE YAZIYORLAR

FOX’ta yeni başlayan ‘No: 309’ dizisinin senaristleri abla – kardeş…

Aslı Zengin, deneyimli bir senarist. Bugüne kadar yazdıkları arasında ‘Romantik Komedi’, ‘Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda’ ve ‘Sadece Sen’ filmlerinin yanı sıra ‘Başrolde aşk’, ‘Kiraz Mevsimi’ ve ‘Çilek Kokusu’ gibi başarılı diziler var. Aslı Zengin ve ‘Çilek Kokusu’yla başladığı senaristliği ‘No: 309’la sürdüren kardeşi Banu Zengin, birer çocuk sahibi iki genç kadın…

Banu Zengin mesleği İngilizce öğretmenliği olmasına rağmen atanamadığı için ablasının yanında senaristliğe başladı.

‘Çilek Kokusu’ndan sonra ‘No: 309’, ablasıyla birlikte yazdığı ikinci dizi…

Yazdıkları diziler İstanbul’da çekiliyor, ama onlar burada yaşamıyor.

Bursalı kız kardeşler, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Aydınpınar Köyü’nde sürdürüyor yaşamlarını…

Deniz manzaralı köy evinde yazıyorlar senaryolarını…

Yazdıkları dizi başlamadan İstanbul’a toplantı için birkaç kez gelen kız kardeşler, “Çekimler başladıktan sonra eve kapanıp, ha bire senaryo yazıyoruz. Her hafta 100 sayfa senaryo yazınca, değil İstanbul’a gelmek, kendimize ayıracak vaktimiz bile kalmıyor” dedi.

ALEM FM’DE magazin

Muhabirlik, oyunculuk, menajerlik, köşe yazarlığı gibi farklı kulvarlarda uğraş gösteren Buket Kahraman, bu kez radyo programcılığına soyundu. Kahraman, Haluk Kesim’le birlikte Alem FM’de program yapacak. Her pazartesi saat 21.00’de başlayacak programın ilk yayını 6 Haziran Pazartesi. Kahraman ve Kesim, her pazartesi akşamı ‘Çok Canlı’da magazin dünyasında olup – bitenleri masaya yatıracak.

‘YEŞiLÇAM’ GiTTi ‘BEYOĞLU’ GELDi!

Dün gibi hatırlıyorum; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın, TÜRSAK Vakfı yöneticileriyle 2011 yılında ‘Yeşilçam Ödülleri’ni sinemanın meslek örgütlerine devrettiklerini açıkladıkları basın toplantısını ve orada onlara söylediklerimi.
O toplantıda, “Sinemanın meslek örgütleri bu işi yapamaz. Yazık etmeyin ‘Yeşilçam Ödülleri’ne” demiş ve bu görüşümü köşemde de dile getirmiştim. Bir kez daha zaman beni haklı çıkardı.

Sinema meslek örgütlerinin elinde ‘Yeşilçam Ödülleri’ tarih olunca, Beyoğlu Belediyesi ve TÜRSAK Vakfı iş birliğiyle yarışma bu kez ‘Beyoğlu Sinema Ödülleri’ adıyla döndü.
Beyoğlu Belediyesi ile TÜRSAK’ın ‘Yeşilçam Ödülleri’nden çekilme sebebi, bazı sinemacıların “Engin Yiğitgil varsa biz yokuz” demesiydi. Şimdi Engin Yiğitgil de yok, meslek örgütlerinin “Bu işi ancak biz yaparız” dediği ödül töreni de… Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan ile TÜRSAK Vakfı’nın yeni yöneticileri 2011’deki gibi yine Pera Palas’ta geçtiler medyanın karşısına ve ‘Beyoğlu Sinema Ödülleri’nin başlayacağını müjdelediler. Haydi hayırlısı.