18 HAZİRAN 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Hollywood yıldızlarından Charlize Theron’un oyuncu veya yapımcı olarak içinde bulunacağı dizi ve filmi seçerken kıstası artık şu:
“İzlemek isteyeceğim hikayeleri anlatmak istiyorum, o yüzden her şeye genelde bu şekilde yaklaşırım. Acaba bunu televizyonda, sinemada ya da Netflix’te izlemek ister miyim diye düşünürüm. Benim kıstasım bu, hatta uygulayabileceğim tek kıstas da bu…”  


Oscarlı yıldızın, televizyon ve sinemayla birlikte Netflix’i telaffuz etmesinin sebebi şu:
Çünkü Netflix, tek başına televizyon kanalları ile sinema salonları kadar etkili ve de daha büyük bir mecra… 190’dan fazla ülkede 140 milyonun her ay para ödeyerek izlediği Netflix, artık sadece internet televizyonu değil, aynı zamanda internet eğlence hizmeti…
Abonelerine izleyebilecekleri dizi ve film seçenekleri sunmakla yetinmiyor. Kullandığı yazılım, her kullanıcısının ne tür yayınlar izlediğini saptıyor, müşterinin Netflix’ten kopmaması için kitle iletişim araçlarıyla ona, öneriler sunuyor, yeni dizi ve filmleri tanıtıyor.
Netflix’te artık izleyiciye, senaryonun gidişatını değiştirme imkanı veren filmler bile var. Oğlum Yağız’ın önerisiyle onlardan biri olan ‘Black Mirror: Bandersnatch’ filmini izledim. Proje, belli aralıklarla size sunduğu iki seçenekten hangisini tercih ettiğinize bağlı ilerlediği için TV kumandası elinizde, tetikte bekliyorsunuz.
Sadece size sunulanı izleyen değil, filmin baş kahramanının verdiği önemli kararları belirleyen kişi oluyorsunuz.
Aynı yapımın, izleyenin seçimine göre içeriğinin ve finalinin değişmesi insanda şu merakı uyandırıyor:
“Bu kez farklı seçenekleri tercih etsem, acaba öykü nasıl ilerler, final nasıl olur?”
O yüzden defalarca izleyenler var ‘Black Mirror: Bandersnatch’ filmini…
Her izleyişte kişinin tercihine göre öyküsü ve finali değişen projelerin çoğalması, internet televizyonculuğunun internet eğlencesine dönüşecek olmasının habercisi…

SEDA SAYAN, ‘NEREDE  KALMIŞTIK?’ DİYECEK 

Evlilik programlarının ekranlarda olduğu dönemde kimler arasında geçiyordu reyting savaşı?
Esra Erol, Zuhal Topal ve Seda Sayan arasında.
İzdivaçlar yasaklanınca yeni format arayışları üçünü farklı projelerle buluşturdu.
Erol, ekrana ara vermeden format değiştirip, ATV’de devam etti.
İstediği formatı yapacağı kanalı bulamayınca bir sezonu boş geçiren Topal, FOX’taki yemek yarışmasıyla döndü ekrana…
Erol ve Topal’ın yıllarca sundukları izdivaçlarla yarışı, bu kez içerikleri farklı yapımlarla sürdü.
Bir sezon boyunca iki sunucu arasındaki reyting yarışı kıran kırana geçti.
Sonbaharda başlayacak yeni yayın döneminde de devam edecek Topal’la Erol’un reyting yarışına, bu kez eski rakipleri Sayan da dahil olacak. O nedenle şimdiden merak etmeye başladım Onur Büyüktopçu’nun yerine TV8’deki ‘Yemekteyiz’i sunacak şarkıcının reyting pastasından nasıl bir pay alacağını.

‘TARİHİ BULUŞMA’YI  KAÇ KANAL YAYINLADI?

23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışan Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu, İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde buluştu. Digiturk’te bulunan kanallardan FOX, 360, A Haber, TRT Haber, Kanal 7, Beyaz TV, TV100, Ülke TV, tvnet, 24, NTV, CNN Türk, Habertürk TV, TGRT Haber, Ekotürk, Haber Global, Tele 1, Halk TV, TRT Kürdi ve KRT, tartışmayı naklen yayınladı.  “Kazananı kim oldu?” derseniz, bence sonuç şu:
Adaylar fikirlerini söyledi, Türkiye onları izledi ve kazanan Türk demokrasisi oldu.

GÜNÜN SÖZÜ
“Hiçbir insan öylesine girmiyor hayatımıza… Kimileri ceza, kimileri bela, kimileri imtihan, kimileri ise armağan.” (La Edri)