İspanyollar, her yıl Temmuz ayının ilk hafta sonu olduğu gibi bu kez de “San Fermin Festivali”nde coştu…
Gerci festival biraz sorunlu başladı…
Giydikleri beyaz kıyafetlerle Belediye Meydanı’nda toplanan binlerce İspanyol, “Chupinazo” adı verilen 12 fişeğin atılmasını bekliyordu.
Fişekler atıldıktan sonra onbinler hep birlikte “Viva San Fermin” (Çok yaşa Aziz Fermin) diyerek kırmızı flarlarını takacak ve kutlamalar başlayacaktı.

image
image-7Fişeklerin patlamasıyla birlikte gençler, yanlarındaki şarapları, şampanyaları patlatıp, “San Fermin” boyunca eğlenceye doyacaktı.
Ancak meydanda açılan bir Katalan bayrağı, törenlerin başlamasını 20 dakika geciktirdi.
Yetkililer, o bayrak indirilinceye kadar fişekleri patlatmadı…
Sonunda uzlaşma sağlandı, kendilerini İspanyol değil, Katalan görenler bayraklarını indirince sorun çözüldü ve çılgın eğlence başladı.
Ve ortaya bu fotoğraflar çıktı…3,c=0,h=478.bild

SAN FERMİN FESTİVALİ NEDİR?

Kuzey İspanya’nın Navarra bölgesinin başkenti sayılan Pamplona’da 14. Yüzyıla kadar uzanan bir gelenek San Fermin…
6 Temmuz’da başlayıp 14 Temmuz’a katar süren kutlamaların amacı, 3. Yüzyıl’da Pamplona’da yaşamış Pamplona’nın ilk psikoposu Aziz Fermin’in ruhuna duyulan saygı…
Şehrin koruyucu azizi olduğuna inanılan Fermin, 25 Eylül 303 tarihinde Fransızlar tarafından boynu vurularak öldürülmüş.

521177607 Peki bu kutlamalar niye 25 Eylül’de değil de Temmuz ayında yapılıyor.
1591 yılına kadar 10 Ekim’de yapılıyordu bu dini kutlama…
Temmuz ayına alınmasının sebebi şu:
Kuzey İspanya, oldukça yağış alan bir bölge…

521177658 Bölgede büyükbaş hayvan yetiştirenler, bu nedenle asırlar önce hayvanlarını pazara götürüp satabilecekleri dönem olarak havaların kısmen daha iyi olduğu Temmuz’un başını belirlemiş. Köylüler zamanla, pazardan daha iyi yer kapmak için hayvanlarını çeşitli yöntemlerle korkutup, koşmalarını sağlamış.

521177631 Zamanla boğa güreşleri için yetiştirilen boğalar, bir gün önceden şehir merkezine getirilip, yerleştirildikleri ahırlardan ertesi gün sabah erkenden salınmaya başlamış.
Boğalar ve büyükbaş hayvanların Pamplona sokaklarında koşturulmasıyla başlayan curcuna ve eğlence zamanla Aziz Fermin’in aziz ruhu için yapılan kutlamalarla birleşince “San Fermin Festivali” çıkmış ortaya.

image-1image-5image-4