20 AĞUSTOS 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Ekrana veda eden ‘Erkenci Kuş’la adını ‘dizi starları’ arasına yazdıran Can Yaman’ın İtalyan Lisesi’nde okumak ve projedeki İtalyan karakterle didişmesinin dışında İtalya’yla bir bağı yok. ‘Erkenci Kuş’un yapımcısı Faruk Turgut’a sordum, dizinin hangi ülkelere satıldığını… Turgut, “Ukrayna, İsrail, İspanya, Yunanistan ve bazı Balkan ülkelerine sattık, İtalya ile de pazarlık aşamasındayız” dedi. İtalya, Napoli’de Yaman’a gösterilen bu ilginin sebebi ne?

İTALYA NAPOLİ’DEKİ CAN YAMAN SEVGİSİ
Instagram’da #canyaman yazıp sorguladım. Napoli’de gördükleri her yerde oyuncuyla fotoğraf çektirip, paylaşanların dillerine baktım. İspanyolca, Yunanca ve Arapça dillerinin yanı sıra İtalyanca yazılmış bir hayli paylaşım gördüm.Yaman’ın, kendisini bekleyenleri selamlamak için çıktığı otelin balkonundan çekip, sevenlerine İtalyanca teşekkür ettiği video’nun yanı sıra hayranlarının çekip paylaştığı video’ları izledim.

Dünyanın ‘soft power’ (yumuşak güç) diye tanımladığı film ve dizilerin ülke tanıtımında ne denli etkili olduğuna bir kez daha gördüm.Oyuncunun kaldığı oteli kuşatanların çoğu, turist olabilir. Ortada önceden açıklanan bir organizasyon olmamasına rağmen, hayranlarının Yaman’ın kaldığı oteli kuşatması ilginç.

Gündüz Napoli sokaklarında oyuncuyla fotoğraf çekip, paylaşanlar, aralarında örgütlenmiş olmalı.Bakalım genç oyuncu, rol alacağı yeni projelerle kalıcı hale getirebilecek mi yakaladığı bu şöhreti?

TATİL YÖRELERİNDEKİ KONSER AFİŞİ KİRLİLİĞİ

Yazlık yerlerin değişmeyen manzaralarından biri, duvarlarındaki konser afişi kirliliği…Yazlık yerlerin değişmeyen manzaralarından biri, duvarlarındaki konser afişi kirliliği…İnternet ve sosyal medyanın olmadığı dönemde, konser duyurularını geniş kitlelere ulaştırmak için açık hava ilanlarının kullanılması doğaldı.

Devir değişti. Dijital çağda artık 7’den 77’ye herkes internette, sosyal medyada. Buna rağmen, tatil yörelerinin her duvarını konser afişleriyle doldurmaya ne gerek var?Diyelim ki, internet ve sosyal medyaya güvenmeyip, eski alışkanlığınızın gereği tercih ediyorsunuz açık hava ilanlarını, bari konser tarihi geçmiş afişleri kaldırın. Ağustosun ortasında ne işi var duvarlarda, temmuzda yapılmış konser afişlerinin?Bitsin artık tatil yörelerindeki bu ‘görüntü kirliliği’…

TUBA BÜYÜKÜSTÜN’ÜN YENİ PROJESİ VAR MI?


Tuba Büyüküstün’ün hayranları son günlerde ısrarla soruyor, oyuncunun yeni bir dizi projesi olup olmadığını…
Daha önce ısrarla Kenan İmirzalıoğlu’yla dizi çekip, çekmeyeceğini soranlar, bunun olmayacağını anlayınca, bu kez şunu sormaya başladı:
“Tuba Büyüküstün, Ay Yapım’ın çekeceği, Hilal Saral’ın yöneteceği ‘Firuze’ dizisinde oynayacak mı?”
Oyuncunun basın danışmanı ve menajerine sordum, verdiği yanıt şu:
“Tuba Büyüküstün’ün yeni bir dizi projesi henüz yok.”

BODRUM AŞIĞI VE ATATÜRK HAYRANI

Norveç Kralı V. Harald ve Kraliçe Sonja’nın kızı Prenses Martha Louise ile nişanlısı Shaman Durek, Bodrum’daydı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Prenses ve sevgilisine, yerel tatların yanı sıra bir de Atatürk resmi hediye etti. Bodrum aşığı Durek’in Atatürk’ün resmini görünce yaptığını takdir için paylaşmak istedim. Norveç Prensesi’nin nişanlısı Durek, resminin önünde saygıyla eğildiği Atatürk için, “Çok güçlü ve saygın bir lider” dedi.

İTALYA NAPOLİ’DEKİ CAN YAMAN SEVGİSİ

GÜNÜN SÖZÜ
“Dalından şüphe ettiğin ağacın, gölgesinde soluklanmayacaksın.” (Paulo Coelho)