MİLLİYET – 13 MART 2017 PAZARTESİ  –  ALİCE

Cep telefonum çaldı, baktım arayan sağlam haber kaynaklarımdan biri.

Telefonu açtım, hoş beş faslı uzun sürmedi, hemen konuya girdi:

“Havaalanındayım, birazdan uçağa bineceğim. Aklımdayken arayayım dedim. Yazdıkları senaryo ve yaptıkları kurgularla seyircileri kandıran evlilik programlarıyla uğraşıyorsun ya, bomba bir kulis haberi vereyim dedim sana. TBMM’de evlilik programlarını araştırması için kurulan komisyonla bu işin uzayacağı düşünüldüğünden sorunu kökten çözmek için harekete geçti hükümet. Evlilik programlarını yasaklayacak Kanun Hükmünde Kararname (KHK) için hazırlıklar başladı.”

Çoğu kanunun etki-tepki çerçevesinde çıktığı Türkiye’de bu “kulis bilgisi” şaşırttı mı beni?

Hayır.

Cumartesi günü yazmıştım TBMM’nin evlilik programlarını araştırması için kurduğu Alt Komisyon’un ilk tespitini.

RTÜK’ün kestiği idari para cezalarının yıldırmadığı evlilik programları için yeni yaptırımlar olması gerektiğine dikkat çekti komisyon?

Peki yeni yaptırımlar nasıl olacak?

Komisyon çalışmasını bitirip, rapor yazacak. Sonra konu Meclis’e gelecek. RTÜK Yasası’nda yapılacak değişiklik kabul edilecek. Kanun, Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

En iyimser tahminle bir yıldan önce olmaz bu. Oysa Olağanüstü Hal’in hükümete verdiği yetkilerden biri,

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma.

TBMM’nin RTÜK Kanunu’nda yapacağı değişikliği beklemeden hükümet bu adımı atar mı?

Eylül 2017’de başlayacak yayın döneminde evlendirmeyen evlilik programlarının ekranlarda olması istenmiyorsa, atılacak tek adım bu.

Okullar kapanınca

“yaz tatili”ne çıkacak izdivaçlardan hakkında TBMM’nin vereceği karar beklenecekse o başka…

 DOSYA HABER İÇİN GİTTİ SICAK HABERLER YAPTI!

TRT1’in ana haberini hazırlayıp, sunmakla yetinmeyip sahaya inip haber dosyaları da hazırlayan Erhan Çelik, referandum dosyası hazırlamak için gittiği Avrupa’da sıcak haberin içine düştü. Cumartesi günü gittiği Almanya’dan kameraman Yakup Üstün’le Rotterdam’a geçti. Burada Hollanda polisinin Türk Başkonsolosluğu’na sokmadığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan’la söyleşi yaptı, olayları haberleştirdi. Çelik, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Polis köpeğinin ısırdığı genç çocuk acıyla feryat ediyordu. Dayanamadım, müdahale etmek isteyince polis coplamasıyla karşı karşıya kaldım. ‘Orada ne arıyordun?’ dersen her fırsat bulduğumda zaten sahaya iniyorum. Çünkü habercinin yeri asla sadece stüdyo değildir. Bu nedenle fırsat buldukça sahaya iniyorum.”

BBC CANLI YAYININDA ÇOCUKLARA ŞİDDET

BBC News kanalına evinden bağlanan Prof. Robert E. Kelly’nin, çocukları odaya dalınca olanları defalarca izledim. Bizim televizyonlar bu haberi “Afacanlardan canlı yayın kazası” tadında verdi.

Oysa orada asıl haber, önce Kelly’nin, sonra da bakıcılarının çocuklara uyguladığı şiddetti.

Çalışma odasından canlı yayına bağlanacaksan kapıyı kilitle. Canlı yayına çıkmak için değil, babasının yanına gelmek için gelen 3.5 yaşındaki kızı elinin tersiyle itmek niye?

Sunucudan bir dakika izin iste, kızına durumu anlat. Gitmek istemezse dursun yanında. Canlı yayında yapacağın hangi yorum o çocuktan daha önemli olabilir?

Yürüteçteki çocuk da girince odaya, bir hışımla içeri dalan bakıcı, yaka paça götürmeye çalıştı onları. O kızın yerde sürünerek götürülmesi bir baba olarak içimi acıttı.

Kelly, iyi bir siyaset uzmanı olabilir, ama iyi bir insan ve baba olmadığı kesin.

GÜNÜN SÖZÜ

Bitmeyen bir ilişkinin sırrını çözdüm, hiç başlamıyorsun. (Garfield filminden)

GÜNÜN SÖZÜ

Bitmeyen bir ilişkinin sırrını çözdüm, hiç başlamıyorsun. (Garfield filminden)