MİLLİYET CADDE – 2 EYLÜL 2013 PAZARTESİ  –  ALİCE

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler adaylığını açıkladı. CHP eski milletvekili Canan Arıtman’ın ve Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın da aday adayı olacağı konuşuluyor. Gelelim, kesin olan bir başka sürpriz aday adaylığına…

fft64_mf1490819Geride bıraktığımız haftanın birkaç gününü İzmir’de geçirdim. Bu nedenle epeydir görüşemediğim dostlarla buluşup, yemek yeme ve yüz yüze sohbet etme imkanı buldum.
Bu yemeklerde söz dönüp dolaştı ve CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçenlere geldi.
İşte bu konudaki son kulisler ve bilgiler:
TBMM kürsüsünde Kürtler hakkındaki söylemiyle olay yaratan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler adaylığını açıkladı. CHP eski milletvekili Canan Arıtman’ın ve Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın da aday adayı olacağı konuşuluyor.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun adaylık başvurusu yapmayacağı, ama CHP Genel Merkezi’nin kendisini aday göstermesini beklediğini vurguladıktan sonra gelelim, kesin olan bir başka sürpriz aday adaylığına…
İzmir’in şirin ilçesi Seferihisar’ın Belediye Başkanı Tunç Soyer, bugün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’ye aday adaylığı başvurusu
yapacak.
Soyer, çok iyi tanıdığım, Seferihisar’daki icraatlarını beğendiğim için bu köşede çokça yazdığım biri…
Umarım CHP aday gösterir Soyer’i…
Seferihisar’ı iki yılda “Türkiye’nin Sakin Şehir Başkenti” yapan Tunç Soyer, Belediye Başkanı olması halinde uçurur İzmir’i…

YARIŞMADAKİ YANLIŞ

TRT 1’de yayınlanan “Aileler Yarışıyor” adlı bir program var.
Ufuk Özkan’ın sunduğu bu programda iki grup, 100 kişiye yöneltilen sorulardan alınan popüler beş yanıtı bulup, puanları almak için yarışıyor.
“Maksat Muhabbet” ve “Çılgınlar” adlı iki grubun yarıştığı programın sorularından biri
şuydu:
“Adı Mehmet Ali olan bir ünlü söyleyin.”
Grubun ilk tahmini Mehmet Ali Erbil oldu.
Medyada bazı arkadaşların düştüğü sanatçının “Memet” olan adını “Mehmet” yapma yanlışına “Aileler Yarışıyor”u hazırlayanların da düşeceğini tahmin ederek bütün cevapların açılmasını bekledim.
Nitekim tahminim doğru çıktı. Yarışmacıların yanlış olan “Mehmet Ali Alabora” yanıtı  “en popüler” ikinci yanıt çıktı ve gruba 23 puan kazandırdı.
TRT gibi bir kuruma insanları eğlendirmek, eğlendirirken bilgilendirmek amacıyla program yapanların yanlış yapma lüksü yok.
Hadi diyelim ki “Aileler Yarışıyor”u yapanlar atladı bunu, TRT’nin “yayın denetim” birimi yok mu?

SİZ YOKSA, TÜFEK Mİ SANDINIZ O FÜZELERİ?

Dünyanın yeni gündemi Suriye… ABD Başkanı Obama’nın yaptığı son açıklamadan anlaşılan o ki Amerika, eninde sonunda Suriye’yi vuracak.
Henüz füze savaşları başlamadı, ama Türk televizyonlarından bazıları gerek Türkiye Suriye sınırından gerekse İsrail’den şöyle haberler gazlamaya başladı.
“İsrail, füzelerini Suriye’ye çevirdi.”
“Türkiye, Esad’dan gelecek saldırılara karşı koymak için NATO’dan aldığı patriotların yönünü Suriye’ye  döndürdü.”
Siz, o füzeleri, namluyu doğrultup göz gez arpacık hedef hizalaması yaptıktan sonra ateş edilen tabanca  tüfek mi sanıyorsunuz yoksa izleyiciyle kafa mı buluyorsunuz?
“Akıllı füzeler” onlar.
Yükle koordinatı, bas düğmeye, yönü ve yeri ne olursa olsun gider vurur hedefi.

GÜNÜN SÖZÜ
Şerefin kadar konuş desem, sonsuza dek susacak insanlar tanıyorum!