MİLLİYET – 14 MAYIS 2014 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

TRT’nin ilkini 2009 yılında yaptığı “Belgesel Günleri” ve yarışmasının 6’ncısı önceki akşam Tepebaşı Stüdyoları’nda düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.
8-12 Mayıs arasındaki “Belgesel Günleri”nde Türkiye dahil 35 ülkeden belgesel filmleri yarıştı.
Bu yapımlardan 34’ü finale kaldı ve 6. TRT Belgesel Yarışması’nın jürileri bunların “en iyiler”ini seçip, ödüllendirdi.
“Ulusal Amatör” kategoride jürinin özel ödül verdiklerinin 5 bin, ikinci seçilenin 10 bin, birincinin 15 bin lirayla ödüllendirildiği, “Ulusal  Profesyonel’de bu rakamların ikiye katlandığı bir yarışmaTRT Belgesel Günleri…
“Ulusal Amatör”e başvuran 104 filmden 14’ü finale kaldı ve jüri bunlardan Aydın Kapancık’ın çektiği “Fırtına”yı “En İyi” seçti.
“Uluslararası Profesyonel” kategorisine katılan 216 belgeselden 14’ü finale kaldı ve jüri Hilla Medelia ile Shosh Shalam’ın yönettiği “Web Junke” (Web Bağımlıları) adlı yapımı birinciliğe layık gördü.
“Ulusal Profesyonel” kategorisine 30 yapım başvurdu.
Ön jüri bunlardan 6’sını finale bıraktı.
Bunlardan Mehmet Özgür Candan’ın “Çalıkuşu” isimli belgeseli ikinci seçildi, Kültür Bakanlığı Özel Ödülü Tayfun Bellet’in çektiği “Çırak”a verildi.
Ancak jüri, “Ulusal Profesyonel Belgesel” kategorisinde, “Birinciliğe layık eser bulamadı”…
“Birinciliğe layık belgeselin seçilemediği yarışmada jüri, ‘ikinci’yi neye göre belirledi?” sorusunun somut bir yanıtı yok…
Her jürinin göreceli kararları gibi elbette ki Vedat Atasoy, Mesut Cem Erkul, Savaş Güvezne, Mesut Uçakan ve Muhsin Mete’den oluşan jürinin bu kararını da tartışabiliriz.
Ancak bu değiştirmez şu gerçeği:
İyi belgesel konusunda maalesef zengin bir ülke değil Türkiye…
Merakla ve keyifle izleyeceğiniz, seyrederken bilgi sahibi olabileceğiniz belgesel ve belgeselci sayısı o kadar az ki bizde…
Onlar da bu tür yarışmalara film yollamaz.
Hal böyle olunca da “Ulusal Profesyonel” kategorisindeki 30 belgesel arasından “seçici kurul”, birincilik ödülüne layık yapım bulamaz.
Hakan Urgancı (Türkçe) ile Ayşe Süberker’in (İngilizce) sunuculuk yaptığı törende ünlü görüntü yönetmeni Tevfik Şenol “Onur Ödülü”ne layık görüldü. Şenol’un ödülünü TRT Genel Müdürüİbrahim Şahin verdi.

ERKEĞİN GÖNLÜ ZENGİN DEĞİLSE…

İngiliz medyasının yazdığına göre Prens William’ın Cambridge Düşesi Kate Middleton’a üçüncü evlilik yıldönümü nedeniyle aldığı hediye Cartier Ballon Bleu. 4.400 poundluk bir saat bu…
Bize göre çok pahalı olabilir, ama işadamlarının bakanlara 750 bin liralık saat hediye ettiği bir dünyada İngiliz Kraliyet tahtının ikinci vârisine yakışır mı bu?
Demek ki gönlü zengin bir centilmen değil Prens William…
Biraz pinti bile sayılabilir…
“Gönlü zengin” dediğin George Clooney gibi olur…
Ünlü aktörün avukat sevgilisi Amal Alamuddin’e taktığı nişan yüzüğünün fiyatı ne biliyor musunuz?
450.000 pound…
Prens William’ın eşine aldığı evlilik yıldönümü hediyesinin 100 katı parayı George Clooney bir alyansa harcadı…

GÜNÜN SÖZÜ
“Her seven isimsiz bir kahramandır ve insan; sevebildiği kadar insandır!”