MİLLİYET – 17 ARALIK 2014 PAZARTESİ  –  ALİCE

415720_129779310589675712123_OriginalEkran Resmi 2014-02-15 3.43.04 PMTürkiye’de yıllardır televizyonlarda müzik yarışmaları yapılır. Her yarışmada mutlaka, “İlk görüşte gözünden tanırım ben starı” diye hava atan ya da tribünlere oynayan jüri üyeleri olur… Bu yarışmalar sayesinde yıldızı parlayan jüri üyeleri oldu ama bugüne kadar yapılan onlarca yarışmadan bir tane bile star çıkaramadı Türkiye… Acaba niye?
Şimdi çıplak bir gerçeği sereceğim gözler önüne, o zaman nedenlerden biri açık ve net olarak çıkacak ortaya…
Türkiye’de Acun Ilıcalı’nın “O Ses Türkiye” adıyla yaptığı “The Voice Of” yarışmasıyla 17 dakikalık bir video izledim Youtube’da…
Merak edenler “My Top 50: The Voice Auditions” adıyla bulup, seyredebilir o videoyu…
Ne mi var o videoda?
Dünyada yapılan bütün “The Voice Of”lar arasında “En iyi 50 performans”ı seçmişler…
İşte onların görüntüleri var bu videoda…
“50 En İyi Voice Performansı”nda Amerika, Brezilya, Avustralya, İngiltere, İrlanda, Almanya ve Hollanda’dan farklı olarak sadece Türkiye var.
Türkiye’den ilk 50’ye giren ve yapılan oylama sonunda “Top 20”ye giremeyen, ama 21’inci olan yarışmacı kim biliyor musunuz?
Dört jüri üyesinin performansını beğendiği bir yarışmacı, “O Ses Türkiye”nin finalisti ya da birincisi de değil.
Peki kim?
“O Ses Türkiye”nin dört jüri üyesi Hülya Avşar, Hadise, Mustafa Sandal ile Murat Boz’un sesini ve performansını beğenmedikleri için yüzlerini bile dönmedikleri Rümeysa Pekkelioğlu.
Alice’yi takip edenler bu ismi hatırlayacaktır.
Çünkü 5 Ekim 2012 tarihli ve “Sezen’in son keşfi” başlıklı yazımı ayırdığım bir isim Rümeysa.
Çünkü “O Ses Türkiye”nin elemelerinde performansını sergilerken hiçbir jüri üyesinin ona yüzünü dönmemesine kızan Sezen Aksu’nun Hülya Avşar’ı arayıp, “Böyle bir sesi nasıl ıskalarsınız?” diye sitem ettikten sonra “Minik Serçe”nin kanatları altına aldığı bir yarışmacıydı Rümeysa…
“O Ses Türkiye”nin birinci seçtiği ya da finalist yaptıklarından biri değil de jüri üyelerinin “yüz vermediği” bir yarışmacı “O Ses’in Top 50”sine giriyorsa, demek ki sorun “seçilen”de değil “seçenler”de…

HAMİ MANDIRALI BUNU HAK EDİYOR

Trabzonspor yönetimi Mustafa Reşit Akçay’la yollarını ayırınca yeni teknik direktör arayışına başladı. Yönetim, ilk teklif götürdüğü Şenol Güneş’le henüz anlaşamadı. Tanıdığım, sevdiğim ve takdir ettiğim bir insandır Şenol Güneş… Onun yerinde olsam yönetime, “Sezon sonuna kadar Hami Mandıralı ile devam edin” derim.
Çünkü Trabzon’un bir çocuğu olarak hem Hami Mandıralı bu şansı hak ediyor -ki zaten kendisi de bunu talep ediyor- hem de Şenol Güneş’in bu kadroyla yapabileceği bir şey yok. Karabükspor maçından sonra Hami Mandıralı’nın “Trabzonspor hep atak futbol oynamalıdır. Trabzonspor’a defansif futbol yakışmaz” açıklaması da yapacaklarının göstergesi.

GÜNÜN SÖZÜ
“Nankör insan, her şeyin fiyatını bilen, fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyendir.” (Oscar Wilde)