18 MART 2021 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Türkiye’de yılda kaç kadının erkekler tarafından öldürüldüğü belli. Sadece İçişleri Bakanlığı’nda yok bu veriler. Sivil toplum örgütleri de kayıt tutuyor ve her yıl kaç kadının hangi yakını tarafından nasıl öldürüldüğünü rapor olarak yayınlıyor. 14 Mart Tıp Bayramı’nda gazetemiz Milliyet, koronavirüs yüzünden bir yılda hayatını kaybeden 387 sağlık çalışanının isimlerini birinci sayfaya yazıp “Minnettarız” manşetiyle yayınladı. Epeydir pandemi nedeniyle işsiz kalan müzisyenlerden 100’den fazlasının intihar ettiği yazılıyor sosyal medyada.

Ne söylesek boş!

Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Sosyal Hizmetler Bölüm Başkanı Şengül Hablemitoğlu, “Türkiye’de bir yılını tamamlayan pandemide toplam 102 müzisyen intihar etti. Ne söylesek boş” diye tweet attı.

Hablemitoğlu, profilinde de vurguladığı gibi ‘bilim insanı’, sosyal medyada aklına geleni yazan trollerden değil. Bu konuda bir açıklama oldu da ben mi kaçırdım diye Google’da arayınca, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer’in “Pandemi sürecinde 100’e yakın müzisyen intihar etti” açıklaması çıktı karşıma. 16 Eylül 2020 tarihli habere göre Taşçıer’in verdiği bilginin kaynağı MüzikSen. İnternet sitesindeki telefondan ve sosyal medyasından sendikaya ulaşmak olanaksız. MüzikSen’in yeni Genel Başkanı İpek Koçyiğit’in cep telefonunu bulup aradım.

KAÇ MÜZİSYEN İNTİHAR ETTİ

Şehir efsanesi!

Müzisyen intiharlarını sorduğum Koçyiğit, İstatistik Kurumu olmadıkları için ellerinde bir data bulunmadığını, kaç müzisyenin intihar ettiğine dair kendisinin bir açıklaması olmadığını vurguladı ve ekledi:

“2 bin 300 üyemiz var, onlardan intihar eden olmadı. Zaman zaman işsizlik nedeniyle bunalıma girip, yaşamlarına son veren müzisyenlerin olduğuna dair duyumlar geliyor bize.” Pandemi sürecinde işsiz kalan birçok meslek grubu gibi müzisyenlerin de ekonomik ve psikolojik sorunlar yaşadığı kesin. MüzikSen’i yönetenlerin intihar eden müzisyenler olduğuna dair duyumları var. Ancak ellerinde bir yılda kaç müzisyenin intihar ettiği, bunların kimler olduğuna dair bir data yok.
Not: “Bir yılda 130 müzisyen intihar etti” açıklaması yapan Ankara Müzisyenler Derneği Başkanı Turan Dokgöz, elindeki bilgileri paylaşırsa seve seve yayınlarım. Yeter ki gerçek ortaya çıksın.

‘SEN ÇAL KAPIMI’ DİZİSİ BİTİYOR MU?

Kerem Bürsin ve Hande Erçel’li ‘Sen Çal Kapımı’ dizisinin ‘Total’ reytingi düşük, ama ‘AB’si fena değil. Hal böyle olunca diziye ömür biçti, haberin yalanyanlış olmasını değil, ne kadar çok tık’lanacağına bakanlar! ‘Sen Çal Kapımı’ dizisi bitiyor, final tarihi belli’ oldu haberleri üzerine yapımcı Asena Bülbüloğlu, sert bir açıklama yaptı: “Bu yersiz haberleri acımasızca yapan herkesi kınıyorum. ‘Sen Çal Kapımı’ çekimlerine devam ediyor. Gönülden çalışan oyuncu ve ekibimizin motivasyonunu bozmaya kimsenin hakkı yok. Bir dizinin elbette bir son bulma süreci var. Buna yapım firması ve kanal birlikte karar verir ve zamanı geldiğinde duyurulur. Emeğe saygı lütfen.” Bu açıklamadan anladığım şu: Sezonu tamamlayacak dizinin ‘Sezon finali’ mi yoksa ‘Final’ mi yapacağı da o zaman belli olacak.

GRAMMY’NİN REYTİNGİ ÖZEL HAYATIN CAZİBESİ

KAÇ MÜZİSYEN İNTİHAR ETTİ63’üncü Grammy Ödül Töreni’nin reytingi açıklandı. Grammy Ödülleri 2021, tarihinin en düşük reytinglerinden birini aldı. CBS’in yayınladığı ödül törenini 7.9 milyon kişi izledi. CBS, Oprah Winfrey’in Prens Harry ve Meghan Markle’la yaptığı olay röportajı 50 milyon civarında insanın izlediğini açıklamıştı. Bu rakamlar da bir kez daha gösteriyor ki, insanoğlu özel hayatlara çok meraklı. Müzik dünyasının en prestijli ödül töreniyle Harry ve Meghan’ın özel hayatlarının reytingi arasındaki altı kat fark da bunun kanıtı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Cehalet ile bilgisizlik farklı şeylerdir. Bilmeyene anlatırsın öğrenir, ama cahile anlatamazsın çünkü o zaten biliyordur.” (Natsume Soseki)