25 NİSAN 2019 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

İstanbul Havalimanı’ndan ilk kez uçtum. Büyük, görkemli, yüksek tavanlı, lüks ve de konforlu havalimanına uçuş saatimden 2.5 saat erken gidince bir hayli vakit geçirdim CIP’sinde…
CIP’de gördüğüm Deniz Seki’yle ayak üstü sohbet ettim. Şarkıcı, Bodrum’da yaz için kiraladığı evin eksiklerini tamamlamaya gittiğini söyledi.
Elazığ uçağı için yolcu alımı başladığını okuyunca, midibüse geçtim. Salonda görmediğim Kadir Doğulu baktım, midibüsün arka tarafında ve elindeki kitaplardan birini okuyor. Oyuncunun okuduğu kitap yeni ama birkaç metreden bile sahaflardan alındığı anlaşılacak kadar eski.
Selamlaşmak için yanına gittiğimde öğrendim, Doğulu’nun elindeki kitapların adlarını.
TRT 1’de yayınlanan ‘Vuslat’ın başrol oyuncusunun elindeki kitaplardan biri, Hüseyin Albayrak’ın ‘Bir Yürüyüş Eyledik Baba Erenler İle’siydi, diğeri ise Bedri Noyan ‘Aşk Risalesi’…
Elazığ’da büyük ilgi 
12’nci Elazığ Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali için Elazığ’a gelenler arasında Doğulu’nun yanı sıra Engin Çağlar, Serpil Tamur, Bekir Aksoy, Ayşe Kökçü ve Didem Taslan gibi sanatçılar da vardı. Elazığlılar’ın en çok ilgi gösterdiği, Doğulu oldu. Gerek açılış kortejinde, gerekse Windyhill Hotel’deki davette, Elazığlılar’ın en çok fotoğraf çektirdiği ünlüydü. Oyuncu, ortam ne olursa olsun, hiçbir teklifi geri çevirmedi ve Elazığ’daki vaktinin çoğunu sevenleriyle hatıra fotoğrafı çektirmekle geçirdi.
Doğulu, 19 Nisan 1982 doğumlu, yani koç burcu. 37’nci yaşını eşi Neslihan Atagül Doğulu’nun ‘Vuslat’ın setinde yaptığı sürprizle kutlayan oyuncuya, bir yaş günü pastası da Elazığlılar kesti. Çayda Çıra Festivali’ni düzenleyenler, koç burcu Doğulu ile Elazığ Müzik Öğretmenleri Korosu solistlerinden boğa burcu Gülizar Şama’nın doğum günlerini sahnede birlikte kutladı.

SERPİL TAMUR’UN 56’NCI SANAT YILINDA YAPTIKLARI 

Elazığ 12’nci Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali’nin ‘Onur Ödülü’ne layık gördüğü sanatçı Serpil Tamur’un yaptığı konuşma, geceye damgasını vurdu.
56 yıldır oyunculuk yaptığını vurgulayan
74 yaşındaki sanatçı, sağlığı elverdiği sürece mesleğini yapmaya devam edeceğini söyledi.
TV izleyicilerinin ‘Süper Baba’ ve ‘Kurtlar Vadisi’ gibi uzun soluklu dizilerde canlandırdığı karakterden tanıdığı Tamur, halen ATV’de yayınlanan ‘Bir Zamanlar Çukurova’nın oyuncularından biri…
‘Annem Oğlum ve Ben’ adlı oyunla tiyatro seyircilerinin karşısına çıkan oyuncu, aynı zamanda Bilim Üniversitesi’nin hocalarından biri… Tıp öğrencilerine diksiyon, konuşma sanatı ve sunum dersleri veren Tamur, aynı zamanda profesyonel bir tiyatro izleyicisi. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nin daimi jüri üyesi oyuncu, “Jüride üstlendiğim görevim nedeniyle her yıl 100 civarındaki tiyatro oyununu izliyorum” dedi.

TÜBİTAK FİNALİSTİ ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN PROJELERİ

Elazığ’da geçirdiğim ilk gecenin sabahında, kahvaltı için otelin restoranına indiğimde yakalarında tanıtım kartları asılı çocuklarla karşılaştım. Türkiye’nin birçok ilinden imam hatipli kızlar ve ortaokullu çocukları görünce sebebini sordum. Fırat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 13’üncüsü yapılan TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın finalistiymiş hepsi.
Öğretmenleriyle Elazığ’a gelen 100 civarındaki öğrenciyle konuşup, hangi projelerle finale kaldıklarını öğrenemedim. Ancak konuştuklarımdan aldığım bilgi, ortaokul öğrencilerinin bilime olan merakı ve anlattıkları projeler, ülkemin geleceği adına umutlandırdı beni.

GÜNÜN SÖZÜ
“Sükutun da bir sesi vardır. Onu duyacak yürek lazım…” (Şems-i Tebrizi)