MİLLİYET CADDE – 27 EKİM 2012 CUMARTESİ

ALİ EYÜBOĞLU İLE CADDE SOHBETLERİ

* Yıllarca Ankara’da yaşadı, başkentin havasını çalıştığı kanalın ekranına yansıttı. Show TV Haber Genel Yayın Yönetmenliği teklifini kabul ettikten sonra kalbinin bir parçasını Ankara’da bırakıp, oğluyla birlikte İstanbul’a yerleşti.
* Tuba Atav, Show TV Haber’in yanı sıra SKYTÜRK360 Haber’in Genel Yayın Yönetmeni, programcısı ve Show TV’nin hafta sonu ana haber spikeri…
* Atav’ın ekranda yaptığı iş çok, ama medyatik değil. Bir sebebi olmalı bunun. O yüzden de Ortaköy’deki Brasserie Bomonti’de buluştuğumuzda ona yönelttiğim ilk soru bu oldu…

* Hakkında bir araştırma yapayım dedim internette, çok az veri bulabildim. Yıllarca başkentte yaşadığın, İstanbul basınına uzak kaldığın için mi oldu bu, yoksa medyanın içinde olmana rağmen medyatik olmak istememen mi söz konusu?

Galiba her ikisi de… Ama bir de şu gerçek var ki, İstanbul medyası Ankara gazeteciliğine biraz uzaktan bakıyor sanırım. İşin emek kısmı Ankara, reklam kısmı İstanbul gibi bir durum da yok değil. Neyse benim açımdan sorun yok, zira medyatik olmak gibi bir derdim hiç olmadı.

* Alışabildiniz mi İstanbul’a? “Neden geldim İstanbul’a?” dediğiniz oldu mu?

Buraya gelirken herkes bu soruyu sordu, “Nasıl alışacaksın?” dedi. Benim yanıtım da hep, “İstanbul bana alışsın” olmuştu. Çünkü çok sık geldiğim bu kente alışmak kolay olur, dert etmem sanıyordum. Öyle değilmiş. Yedi ay otelde yaşadım. Çok zor bir dönemdi. Ailemden, dostlarımdan, alışkanlıklarımdan ayrılmak çok yordu beni… İşte o dönemde her sabah “Neden geldim İstanbul’a?” diye sorup durdum kendime… Her cuma Ankara’ya gidiyor, pazartesileri de neredeyse ağlayarak dönüyordum İstanbul’a. Sonra kendime çok sert bir ültimatom verdim: “Kes artık soru sormayı, işine bak” dedim… Sonuçta bu benim kararım, iyisiyle kötüsüyle… Arkadaşlarım da “İyi ki gelmişsin” diyorlar. Alıştım galiba.

“İlk fırsatta yelkene başlamak istiyorum”

* İşten başka bir şey yok mu hayatında?

Yok galiba, ne kötü değil mi? İşkolik de değilim ama siz de biliyorsunuz gazetecilik insanın tüm ömrünü kaplıyor. Başka bir şeye yer kalmıyor. Aileme, oğluma çok düşkünüm. Bir de çok sevdiğim arkadaşlarım var etrafımda. Onlarla vakit geçirmeyi seviyorum. Ama ilk bulduğum fırsatta yelkene başlamak istiyorum. Çünkü denize bayılıyorum.

“Part-time anneyim!”

* Yeterince kaliteli vakit ayırabiliyor musun oğluna?

Nerede? Ben zaten ona hep “Part-time annenim” diyorum. Hayatım boyunca hep bu vicdan azabıyla yaşadım. ‘Çocuk da yaparım kariyer de’ lafı, kulağa hoş geliyor ama bence gerçekçi değil. Ama benim oğlum o kadar anlayışlı ki, hep bana destek… Zaman zaman hangimiz yaşça daha büyüğüz onu bile karıştırıyorum.

* Şu anda kaç yaşında ve nerede okuyor?

13 yaşında, Doğa Koleji’nde okuyor… O da benim yüzümden okulunu, yaşadığı kenti değiştirdi, arkadaşlarından ayrıldı. Eşim de işi nedeniyle Ankara’da kaldığı için Kerem, babasını da çok az görebiliyor. Bu yaşta bundan daha büyük bir fedakârlık olur mu?

“Pİlatesle 12 kilo verdim”

* İyi yemek yemeyi seven biri olarak nasıl zayıfladın bu kadar? Kaç ayda, kaç kilo verdin?

İstanbul’a gelişimle birlikte özellikle otelde yaşadığım dönemlerde o kadar düzensiz bir hayatım vardı ki, acayip kilo aldım. Sonra sevgili arkadaşım Ayhan Bölükbaşı bir gün tuttu kolumdan, beni zorla pilatese götürdü. Bir sürü söylendim ama sonra bayıldım. Meğer vücut da harekete hasretmiş, kilo vermeye başladım otomatik olarak. “Eee madem kilo veriyorum, azıcık da yediklerime dikkat edeyim” dedim ve 12 kilo verdim.

“Ne iş olsa yapıyorum”

* Şu an Show TV’de ne yapıyorsun, SKYTÜRK360’la bağın ne?

Ne iş olsa yapıyorum… Show TV ve SKYTÜRK360’ın haber genel yayın yönetmeniyim. Show Hafta Sonu Haberleri’ni sunuyorum, SKY’da cuma akşamları ‘Doğruya Doğru’ isimli programımı yapıyorum. Harika bir ekiple Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Tek bir haber merkeziyle biri prime time, diğeri haber kanalı, iki kanalı birden yürütüyoruz. Aslında bir mucize yaptığımız. Mucizenin nasıl yaratıldığını sorarsanız, “Birbirini çok seven ve güvenen bir ekibin özverisi” derim. Başta ağabeyimiz üstadımız Ali Kırca olmak üzere, haber koordinatörümüz Ayhan Bölükbaşı, Ankara temsilcimiz Funda Tuna Görey, haber müdürlerimiz Ozan Pezek, Işınsu Tezkan, Nafiz Akyüz, Temel Okaygün, yayın koordinatörümüz Korcan Karar ve tüm ekip, her gün mucizenin altına imza atıyoruz. Hem Show Haber’i hazırlayıp sunuyoruz, hem de SKYTÜRK360’ın tüm haber ve haber programlarını…

“Reytİng sistemi o kadar değişti ki!”

* Hangi haberin ne kadar reyting yaptığına bakıp, ertesi gün ona göre mi hazırlıyorsunuz bülteni?

Hayır, zaten son dönemde reyting ölçüm sistemleri o kadar değişti ki, hangisine bakacağız biz de şaşırdık. Elbette reytingde düştüğümüz yer varsa, nedenine bakıyoruz. Ama zaten biz bülteni izlerken yani reytingler gelmeden bir gün önceden iyi-kötü tahmin ediyoruz. “Bu haber burada olmadı, konuyu iyi işleyemedik, montajı kötü olmuş” diye tartışıyoruz. Zaten Türkiye öyle bir ülke ki, her gün mutlaka başka bir güne uyanıyoruz. Yani reytingin değil, gündemin peşinden koşuyoruz.

* Ekranda olmadığın günler ne yapıyorsun? Haber merkezini yönetmek, haberleri hazırlayıp, sunmak yorucu bir iş…

Ekranda değilsem, ekran arkasındayımdır… Pazartesi günleri izin yapıyorum. Diğer günler genel yayın yönetmeni olarak görevimin başındayım. Stresle mücadele içinse tek bir yöntemim var, Boğaz’a uzanmak…

“Farkettim ki siyasetten ibaret değilmiş hayat!”

* Eve gidince hangi kanalları, programları ya da dizileri izliyorsun?

Eve gidince de SKYTÜRK360’ı seyrediyorum çoğunlukla, “Haberlerde ne yapıyoruz, programlarda neler var?” diye, yani iş devam ediyor aslında benim için. Rakip haber kanallarını izliyorum. Dizi seyredebildiğimiyse söyleyemem.

* İş gereği okuduğun köşe yazarları kimler, sırf beğendiğin için okudukların kimler?

Hemen hepsini, siyasi yelpaze içinde okumaya çalışıyorum. Sevgili dostum Aslı Aydıntaşbaş’ı, Ahmet Hakan’ı severek okuyorum. Ece Temelkuran’ın, Nuray Mert’in yokluğunu çok arıyorum.

* Bir spiker ve haberci olarak mesleki anlamda kendini besleme, geliştirme adına neler yapıyor?

Aslında İstanbul, kendimi geliştirmem açısından çok faydalı oldu. Hayatın siyasetten ibaret olmadığını gördüm, başka renkler ve başka sesler de duydum…

TUBA ATAV’IN ‘EN’LERi

Renk?
Siyah
Yemek?
Galiba etçiyim, iyi biftek
İçecek?
Çok fena ama diyet kola
Şehir?
İstanbul
Tatil yeri?
Marmaris koyları
Lider?
Atatürk
Takım?
Fenerbahçe
Film?
Neredesin Firuze
Şarkı?
Wonderful Life/Black

10 iSMiN ÇAĞRIŞTIRDIĞI

ALİ KIRCA
Büyük güç, üstat, ağabey
MEHMET ALİ BİRAND
Duayen
KORCAN KARAR
Full enerji
NAZLI ÖZTARHAN
Zarafet
NAZLI TOLGA
Hoş
RECEP TAYYİP ERDOĞAN
Lider
ABDULLAH GÜL
Uzlaşı
ŞÜKRİYE ATAV
Sanal alemde annem sanılan merhum büyük oyuncu
KADRİ ATAV
Hayat arkadaşım,
en büyük desteğim
KEREM ATAV
En büyük aşkım