MİLLİYET TELEVİZYON – 27 Ekim 2012 Cumartesi  ALİCE

Aralık ayının ikinci yarısında atv’de ekrana gelecek “Tozlu Yollar” dizisinin yapımcısı Ahmet Bayram, iddialı konuştu. Bayram, “Tozlu Yollar, yılın dizisi olmazsa bir daha dizi çekmeyeceğim” dedi.

İçimiz, dışımız “dönem dizisi” oldu…
Peki kontenjan doldu mu?
Yeni dönem dizileri yolda olduğuna göre demek ki, kapasitesi henüz dolmadı.
Hazırlıkları süren yeni dönem dizilerinden biri Ahmet Bayram’ın “Tozlu Yollar”ı…
1 Kasım’da “motor” demeyi ve aralık ayının ikinci haftasına diziyi ekrana getirmeyi planladıklarını söyleyen yapımcı Ahmet Bayram, yeni projesiyle ilgili o kadar iddialı ki…
İki yıla yakın bir süredir üstünde çalıştığı ve öyküsünü oluşturduğu “Tozlu Yollar” için Ahmet Bayram’ın bana söylediği şu:
“Çok inanıyorum bu diziye… ‘Tozlu Yollar’ yılın dizisi olmazsa, bırakırım bu işi… Bir daha da diziçekmem…”
Daha önce çektiği ve başta birçok insanın “Bu dizi iş yapmaz” diye baktığı “Unutulmaz”ın atv’de 200 bölüm yayınlanmasını örnek gösteren Bayram, “Trakyalı zengin bir adamın etrafında gelişen duygu ve entrika trafiği diye özetleyebilirim ‘Tozlu Yollar’ın öyküsünü. 1967 yılında geçen hikayeye çok uygun bir cast yaptık. Kıyafetler hazırladık” dedi.
Yönetmenliğini Özer Kızıltan’ın yapacağı, müziklerini Kıraç’ın hazırlayacağı, yedi kişiden oluşan bir ekibin senaryosunu yazdığı dizide hangi rolü kim üstlenecek?
TrakyaUşakAyvalık ve Belgrad Ormanı’ndaki Bilezikçi Çiftliği’nde çekilecek “Tozlu Yollar”ın kadrosu şöyle:
Yücel Erten (Hünkar), Selda Alkor (Mürüvet), Nihat Altınkaya (Fikret), Burcu Kara (Feride), Sinan Albayrak (Tayfun), Seda Akman (Pınar), Pamir Pekin (Ferruh), Ayçin İnci (Nalan), Asena Tuğal (Vildan), Gülşah Şahin (Dilek), Yıldırım Gücük (İmran), Buse Varol (Şerife), Ercan Demirel (Salim), Özlem Çakar (Refiye), Cihan Aksoy (Necmi), Miray Şahin (Sevdiye), Burçin Bildik (Hasan), Ayça Işıldar (Mümine), Mesut Yılmaz (Siyami), Barış Koçkaç (Kadir) ve Nusret Çetinel (Recai)…

‘Bir Zamanlar Osmanlı’ sezona ‘gala’yla girecek 

Televizyon kanalları “yeni yayın dönemi”ni ne zaman açtı?
Kimi eylül ayında, kimi ekim ayının başında…
Genel içerikli yayın yapan televizyon kanallarının dizi ve programları arasında “yaz tatili”ne çıkıp da, dönmeyen var mı?
Yazın tatil yapan programlar birer birer ekranlara döndü, ama biri hariç…
TRT 1’de ekrana gelen “Bir Zamanlar Osmanlı”nın “yaz tatili” o kadar uzun sürdü ki, sadeceyazı değil, Ramazan ve Kurban Bayramı’nı da “tatil” yaparak geçirdi dizi…
Türkan Şoray haricindeki başrol oyuncularının çoğu giden, yönetmen koltuğuna Abdullah Oğuz’u oturtan ve kadrosuna Özcan Deniz gibi bir ismi katan “Bir Zamanlar Osmanlı” nihayet dönüyor ekrana…
Üstelik şimdiye kadar hiçbir dizinin yapmadığını yaparak… Yapımcısı Burhan Özkan, “Bir Zamanlar Osmanlı”nın ilk bölümünü Nişantaşı’ndaki City’s’in sinemasında izlettirmişti insanlara…
“Bir Zamanlar Osmanlı”, yine City’s AVM’nin sinemasındaki gösterimle girecek yeni yayın dönemine…
TRT 1’in dönem dizisinin City Life Sinemaları’ndaki ön gösterimi 1 Kasım 2012 Perşembe saat20.00’de.

Sinema tv, niye bunu yapmaz?

Sinema tv ekibi, sağ olsun her ay düzenli olarak basın dosyası gönderiyor bana…
İzlediğim bir kanal değil sinema tv…
Çünkü ben Digitürkten ve uydudan izliyorum televizyon yayınlarını…
sinema tv ise sadece Dsmart, Teledünya ile Tivibu’dan yayın yapan bir kanal…
Her zevke uygun filmler var her ay yayınladıkları arasında…
Ama gönderdikleri basın dosyasında da yazdığı gibi “600 bin hanede ortalama 2 milyon 500 bin kişi”lik bir nüfus sinema tv’nin kapsama alanı…
Türkiye’nin nüfusu 75 milyon.
Bu demektir ki, sinema tv’nin ulaştığı kesim, Türkiye’nin yüzde 3.3’ü…
Ekim ayında 40’ı “yepyeni” olmak üzere 300’den fazla film yayınlayan bir sinema kanalından mahrum olan 72.5 milyon insandan biriyim.
O insanlardan biri olarak sinema tv yetkililerine buradan bir çağrı yapmak istiyorum:
72.5 milyonun Dsmart’a, Teledünya’ya ya da Tivibu’ya abone olmasını beklemeyin.
Hazır dizilerden kaçış varken erişim ağızınızı genişletin.
Türkiye’de paso dizi yayınlayan ya da 24 saat haber veren kanal çok, sinema tv gibi 24 saat film yayınlayan, ama Türkiye’nin her tarafından izlenebilen bir kanal yok…

İLK ALBÜMDE MÜSLÜM’LE!

Müzik dünyasına “merhaba” diyen birinin ilk albümünde Müslüm Gürses’le düet yapması, herkese nasip olmayacak bir şans, bir avantaj.
Yarışa bir adım önde başlamak demek bu.
İlk albümünü Nada Müzik’ten çıkaran Ardem, yapımcısı Hakan Kambay sayesinde de olsa başardı bunu.
“Labirent” adlı albümünün ikinci şarkısı olan “Vazgeçmek Kolay mı?”da Müslüm Gürses’le düet yapan Ardem, sözleri Aşık Veysel’e ait “İstanbul” şiirini de besteleyip okudu.
Müslüm Gürses, sadece stüdyoda birlikte şarkı okuyarak destek vermedi genç müzisyene…
Gürses, stüdyoda beraber okudukları “Vazgeçmek Kolay mı?” şarkısının klibinde de genç şarkıcıyla birlikte geçti kamera karşısına.
11 şarkının yer aldığı albümün kartonetinde müzik dünyasının ünlülerinden Ardem yorumları da var.
Müslüm Gürses, “Sanat, güzeli oluşturmaksa, bunun kıvılcımlarını sevgili Ardem’de gördüm. Bu meşakkatli yolda Tanrı yardımcın olsun”, Edip Akbayram, “Umarım bu uzun yolda demli bir çay tadında olursun” diye yazdı. MÜYORBİR Başkanı ve müzisyen Ahmet Koç ise şu satırları kaleme aldı:
“Ardem’in albümünü dinlerken sadece bir şey düşündüm: Gençlik yeni bir ses buldu.”

“CANLI PARA”DA BU SORULUR MU?

Bu e-posta yıllarca televizyonlarda yöneticilik yapan bir dostumdan geldi. Adı bende saklı
televizyoncunun yazdıkları şunlardı:
FOX’ta yayınlanan ‘Canlı Para’da yarışmacılara, ‘Hangi paranın arkasında Fatma Aliye resmi vardır?’ diye sordular. Adamlar tam paraları paylaştırırken yarışmacının biri 50 liralıklardan oluşan para destesinde Fatma Aliye’yi gördü ve tüm parayı 50 lira seçeneğine koydu. Hatta bunu farkettiği an mikrofona yansıdı. Sunucu, ‘Niye karar değiştirdiniz?’ diye sorunca da, ‘Bir anda aklıma geldi’ dedi. Aslında problem o soruyu hazırlayanda… Yarışmacılara, yanıtı önüne koyduğun paraların üstünde olan bir soruyu sormak acaba hangi akıllının işi?”
Ne diyeyim?
Endemol gibi bir işi dünyaya format satmak olan şirket yapıyorsa bunu, gerisini varın siz düşünün.