1 HAZİRAN 2021 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Yürüyüş yaptığım Ormanya Doğal Yaşam ve Tabiat Parkı çıkışında baktım çimlere uzanmış aynı spor kıyafetleri giyen bir grup insan. Sorunca öğrendim, Kanal D’de ekrana gelecek ‘Operasyon 41’in yarışmacıları olduğunu, akşama yapılacak ‘Kurultay’ çekimlerini beklediklerini.

Çekimleri takip edip, yarışma hakkında bilgi almak için akşam tekrar Ormanya’ya gittim.

Çekim öncesi ‘Operasyon’un format sahibi Bekir Gündoğdu’yla sohbet edip, yarışma hakkında bilgi aldım. İşte Gündoğdu’nun söyledikleri:

Operasyon, gittiği şehrin plaka numarasını kod olarak kullanan, formatı yerli bir yarışma. Yakında Kanal D’de başlayacak ‘Operasyon’, silah tutkusunu spora çeviren, bio plastik boncuk mermileri doğada eriyen, hiçbir canlıya ve doğaya zarar vermeyen, 10’ar kişiden oluşan iki takımlı ‘air soft’ bir yarışma.

Her iki timin başında profesyonel eğitmenleri var. Kadın-erkek ayrımı yapmadan her takım, askerler gibi eğitimden geçiyor.

Çadırlarda kalan yarışmacılara günde bir öğün yemek veriyoruz. Takımlar arasında her gün yarış oluyor. Yarışı kazanan takım, ikinci öğünü yiyor, rakipleri aç kalıyor. Yiyecek çantasının dışında bir de mühimmat sandığı saklıyoruz yarış parkurunda, onu bulan takım da silah yönünden güç kazanıyor. Oyunları kazanan takımın kasasına bir miktar para girerken, kaybeden takımdan her hafta bir kişi eleniyor.”

Bengi ve Aytaç Medya ortaklığında, Kocaeli’nin Karadeniz sahilinde çekilen yarışma için 120’si sahada, diğerleri stüdyolarda toplam 150 kişilik ekip görev yapıyor. Televizyon izleyicilerinin ‘Survivor’dan hatırlayacağı spor eğitmeni Hasan Yalnızoğlu’nun sunuculuğunu üstlendiği, Emrullah Kaymaz’ın yönettiği yarışmanın editörü, Habertürk yazarıyken 2013’te ‘Survivor’da yarışan Nazenin Tokuşoğlu.

Her yarışmacının başında bir, silahında iki (biri kendisini diğeri attığı mermiyi çeken) kameranın bulunduğu ‘Operasyon 41’de, ‘Siyah Tim’i air soft uzmanı Cenk Çankaya, ‘Tan Tim’iyse emekli JÖH ve PÖH mensubu İsa Aydın eğitiyor.

Timlerde kimler var?

Siyah Tim: Tuğçe Karaman, Özhan Demirel, Merve Taneli, Kerem Akçay, Nazlı Özleyiş, Emre Kambur, Esra Türkçe, Yunus Emre Elmadağ, Burcu Paliç ve Taner Ayvalı.

KANAL D’DE BU YAZ ‘OPERASYON’ VAR

KANAL D’DE BU YAZ ‘OPERASYON’ VAR

Tan Tim: Gizem Aytek, Burak Aslan, Buse Karacabay, Halil Demirkıran, Fatoş Bayındır, Caner Tanrıverdi, Kübra Gölcü, Özgür İçöz, Merve Bekdemir ve İbrahim Diken.

HADİSE’NİN EUROVISION KIYAFETİ VE TRT MESELESİ

Hadise, Eurovision’a katıldığında menajeri olan Süheyl Atay ile ‘Magazin Noteri’nde konuştuğumuz tarihi gerçekler, sosyal medyada bağlamından koparılıp, başka noktalara evrildi. Tanığı olduğunuz gerçeklerin tarihe yanlış not düşülmemesi için birkaç hatırlatma yapma gereği duydum.

Hadise, Eurovision’a katıldığında yıl 2009’du ve o zamanki TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’di. Hadise’nin kıyafetine kurumu adına itiraz eden Atay’ın defalarca adını zikrettiği, yıllar önce ayrıldığı TRT’de o dönemin genel müdür yardımcısı olan Zeynel Koç’tu. Gizlisaklı bir olay da değil bu… Hadise’nin ‘Düm Tek Tek’le dördüncü olduğu Eurovision kıyafeti yüzünden TRT ile aralarında yaşananlar, Mayıs 2009’da yansıdı medyaya.

TRT ile Hadise arasında yaşananları ilk kez açıklamadım. 10.08.2009 tarihli  Cadde’de ‘Eurovision’da meğer ne ‘Hadise’ler olmuş!’ diye yazdım bunları.

Sosyal medyada yazıldığı gibi Hadise’nin kıyafetine karışan ben değilim, 12 yıl önceki TRT yönetimi. Öyle bir yetkim ve zihniyetim yok. Ben olanları kamuoyu ile paylaştım. Çünkü, gazetecilerin yaşadıkları çağın tanığı olmak gibi bir misyonları var.

GÜNÜN SÖZÜ

“Gerçeğin en büyük dostu zaman, en büyük düşmanı tarafgirlik ve en sadık arkadaşı da alçakgönüllülüktür.” (Charles Caleb Colton