30 MAYIS 2021 PAZAR  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Televizyonda başından sonuna izlediğiniz bir canlı yayınla o program hakkında yazılanlar örtüşmüyorsa bilin ki açık ve net bir algı operasyonu söz konusu.

Habertürk’te Kübra Par’ın moderatörlüğünde basın mensupları Merdan Yanardağ, Mehmet Akif Ersoy, Veyis Ateş ve İsmail Saymaz’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorular yönelttiği canlı yayın sonrası sosyal medyada gündem olan paylaşımlardan biri neydi?

İşleri güçleri algı ve yalan

Habertürk TV’de gerçekleşen yayında gazetecilerin toplam konuşma süreleri. Sosyal medyada bir hayli ilgi gören, yazılı ve görsel medyada da bir hayli gündem olan “Kim ne kadar konuştu?” tablosu şöyle:

İsmail Saymaz: 3 dk 17 saniye

Merdan Yanardağ: 2 dk 38 saniye

Veyis Ateş: 1 dk 14 saniye

Mehmet Akif Ersoy: 54 saniye

Kübra Par, Habertürk’teki köşesinde bu verileri bakın nasıl yalanladı:

“Güya en uzun süre İsmail Saymaz konuşmuş, o da sadece 3 dakika 17 saniyeymiş. Tamamen yalan. Sahte bir Twitter hesabının paylaştığı bu uydurma bilgi, gerçekmiş gibi günlerce konuşuldu. Oysa ki sadece Merdan Yanardağ’ın ikinci blokta ardı ardına sıraladığı bölüm 4 dakika
54 saniye sürdü.”

Aynı programda Süleyman Soylu, kendi İçişleri Bakanı olduğu dönemi kastederek, “Bizim dönemimizde faili meçhul yok” dedi.

Algıcılar anında harekete geçti:

“Tahir Elçi var!”

Tahir Elçi 28 Kasım 2015’te öldürüldü.

Süleyman Soylu 31 Ağustos 2016’da İçişleri Bakanı oldu.

Gördüğümüz, işittiğimiz yani canlı tanığı olduğumuz ve bildiğimiz olaylar bile “algı operasyonu” için bu denli çarptırılıyorsa, gerisini varın siz düşünün.

SHARON STONE’UN BİTMEYEN İTİRAFLARI

Ne “Temel İçgüdü”ymüş; vizyona gireli 29 yıl oldu, başrol kadın oyuncusu Sharon Stone’un filme dair maceraları bitmedi gitti. İki ay önce filmdeki iç çamaşırsız sahne için yapım ekibi tarafından kandırıldığını açıklayan oyuncu, bu kez “tamamen duygusal” bir konuyu gündeme getirdi. “The Beauty of Living Twice” adlı anı kitabının tanıtımı için CBC Radio’da yayınlanan “Q With Tom Power” adlı programa konuk olan oyuncu, “Temel İçgüdü”nün kendisini bir gecede yıldız yaptığını, ancak filmden çok az para kazandığını açıkladı. “Temel İçgüdü”de başrolü paylaştığı Michael Douglas’ın
14 milyon dolar kazandığı filmden kendisinin bir sonraki yıl Oscar töreninde giyeceği elbiseyi alacak kadar para almadığını söyledi. Sharon Stone, Hollywood’da gözde olduğu yıllarda kadın başrol oyuncularıyla erkekler arasındaki ücret farkını gündeme getirip, “eşit işe eşit ücret” için savaşmak yerine, demek ki bu tür yaralarını anı kitaplarına sakladı.

‘FRIENDS’E ÇİN SANSÜRÜ

HBO Max, dünya televizyon tarihinin efsane yapımlarından biri olan “Friends” dizisinin oyuncularını “Friends Reunion”da yeniden bir araya getirdi.

1994’ten 2004’e kadar tam 10 sezon süren dizinin başrol yıldızları Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt Le Blanc, Matthew Perry ve David Schwimmer’in yıllar sonra hasret giderdiği, anılarını yadettiği “Friends Reunion” adlı yapımda birçok ünlü de rol aldı.

Diziyi sevenler için sunucu James Corden moderatörlüğünde oyuncuların soruları yanıtladığı yapımda, David Beckham, Justin Bieber, BTS, Cindy Crawford, Lady Gaga, Cara Delevingne, Elliott Gould, Kit Harington, Larry Hankin, Mindy Kaling, Thomas Lennon, Chiristina Pickles, Tom Selleck gibi ünlülerin de “Friends”e dair görüşleri var.

HBO Max’ın 27 Mayıs’ta yayınladığı “Friends Reunion” adlı yapımın Çin versiyonunda Koreli müzik grubu BTS, Lady Gaga ve Justin Bieber sansürlendi.

Neden mi?

Çünkü bu şarkıcılar Çin aleyhindeki söylemleri yüzünden ülkenin “kara liste”sinde.

Bizde böyle bir şey olsa dünya ayağa kalkardı.

Çin, HBO Max’ın milyon dolarlar harcadığı yapıma sansürü çaktı, kimsenin sesi çıkmadı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Yanlış insanlar zaman kaybı değil, doğru insanı tanıyabilmek için birer öğretmendir.” (Paulo Coelho)