13 MART 2021 PAZAR  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Öğrencilerin kendilerine göre ‘Yılın En İyileri’ni seçip, ödüllendirdiği Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki törende sunucu Bay J, ödülünü alan Kerem Bürsin için, “Kerem Bey zor şartlarda çalışıyor. Gözleriniz dolacak ama geçtiğimiz yıl bölüm başı 120 bin TL alarak çalışmaya devam etti” dedi.

Bu sözler sosyal medyada büyük tepki toplayınca Bay J, Instagram hesabından bir video yayınlayıp, özür diledi:

“Çok fazla tepki gelince bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim. Magazinci arkadaşlar biliyorum işiniz bu. Keşke konuşmamın başını yayınlasaydınız da gerçekten oyuncuların zor koşullarda çalıştığını söylediğimi duysaydı herkes. Ciddi ciddi sanatçıların zor koşullarından bahsediyordum, sadece sonundaki sarkastik bir şakaydı. Kimsenin parasında gözüm olduğundan falan değil. Amacını aşmış olabilir şakam. Bu yüzden kalbini kırdığım insanlardan özür diliyorum. Kerem Bürsin’i çok severim. Hiçbir sanatçı arkadaşımın da kalbini kıracak bir şey yapmam. Sevgili Kerem, ne kadar zor şartlarda çalıştığınızı çok iyi biliyorum. Sen zeki bir adamsın. Böyle bir şakadan alınacak biri değilsin. Bunu biliyorum ve çok sevgilerimi yolluyorum.”

Evet, özür dilemek bir erdemdir, ama maalesef çok az insan bunu layıkıyla yapar.
Bay J, Kerem Bürsin’den ağız dolusu özür dileyeceği yerde, “Çok fazla tepki gelince bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim” ne demek?
“Tepki az olsaydı özür dilemeyecektim” demektir bu.
Bir oyuncunun bölüm başına kaç TL aldığını açıklamak sana mı kaldı?
Bay J’nin o cümlenin önünde arkasında ne söylerse söylesin Bürsin’e karşı yaptığı saygısızlığı ortadan kaldırmayacağını bile bile magazincilere suç bulması da bir diğer ayıbı.
“Sarkastik şaka yapmış”mış!
Kerem Bürsin’in yaptığı işle ‘Yılın En İyisi Ödülü’ne layık görüldüğü bir törende o diziden bölüm başına kaç para aldığını açıklamak ‘sarkastik (alaycı, iğneleyici, müstehzi) bir şaka’dan çok, kıskançlık ve hasedin tezahürüdür.
Onca tepkiye rağmen Bay J’nin “Amacını aşmış olabilir şakam” demesi bile yaptığı hatayı kabullenmediğinin göstergesi.

KOVİD 19 BİR YILDA KAÇ CANIMIZI ALDI?

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin üzerinden bir yıl geçti.
11 Mart 2020’den 11 Mart 2021’ye Türkiye’nin koronavirüs tablosu şu:
Test sayısı: 34.694.624
Vaka sayısı: 2.835.989
İyileşen sayısı: 2.659.093
Vefat sayısı: 29.290
İlk doz aşı yapılan sayısı: 7.851.840
İkinci doz aşı yapılan sayısı: 2.858.620
Toplam yapılan aşı sayısı: 10.710.460
Bir yılda toplam 29 bin 290 kişi koronavirüs yüzünden ölüyorsa, günde ortalama 80 insanımızı kaybettiğimiz bir salgın karşısında daha dikkatli olmamız şart.
Layıkıyla yapıyor muyuz bunu?
Maalesef hayır.
YouTube bile Şubat 2020’den bu yana koronavirüs konusunda yanlış bilgiler içeren 800 bin video’yu kaldırmışken, bizde bırakın pandemi kurallarına uymayı hâlâ “Kovid salgını yalan” diye ahkam kesenler var…

KEREM BÜRSİN’E AYIP ETTİN BAY JOLİMPİYAT’IN RESMİ AŞISI

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, bu yaz Tokyo’da yapılacak olimpiyat için hangi ülkeyle aşı anlaşması yaptı dersiniz?
Türkiye’de belli bir kesimin “Asla yaptırmam” dediği aşı için Çin’le anlaştı. 23 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan Japonya’daki Olimpiyat Oyunları’na katılacak binlerce sporcu ve olimpiyat kafilelerini koronavirüse karşı Çin aşısı koruyacak.
CIO, hangi firmayla anlaştığını açıklamadı, ama üretici hangi şirket olursa olsun sonuçta alacakları aşı ‘Made in China’!

GÜNÜN SÖZÜ

“Cahil insan sorunun kaynağı kendisi olduğu halde başkasını suçlar.” (Epiktetos)