23 MAYIS 2019 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Sosyal medya fenomeni Kerimcan Durmaz, uçağın tuvaletinde çekip Instagram’da paylaştığı müstehcen video için İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği’nde ifade verdi. Hakkındaki suç duyuruları nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Çocuğun cinsel istismarı”, “Genel ahlaka karşı hayasızca hareketler” ve “Genel ahlaka karşı müstehcenlik” suçlarından soruşturma açtığı Durmaz’ın medyaya yansıyan ifadesi şöyle:
“Yurt dışındaydım, o videoyu sosyal medya hesabından bir arkadaşıma atacaktım. Yanlışlıkla videoyu Instagram hesabımın hikaye bölümünde paylaştım. Uçakta telefonu kapatmak zorunda kaldığım için durumun farkına varamadım. Uçaktan indikten sonra gelen mesajlar üzerine hatamı fark edip, sildim ama geç kalmıştım.”

Video sosyal medyada infial yaratınca nasıl savunmuştu kendini Durmaz?
Farklı hesaplardan kendisine gönderilen uygunsuz videolardan birini avukatına göndermek isterken yanlışlıkla paylaştığını, videoyu gönderene dava açacağını söylemişti “Ablan star bebeğim”…
Videoyu izleyenler, kolundaki bileklik ve tuvalet aynasına yansıyan görüntüden Durmaz’ı teşhis edince de hatasını itiraf edip, özür dilemişti.
İfadesini okuyunca ‘avukat’ın yerini ‘arkadaş’ veya ‘arkadaş grubu’nun alması dikkatimi çekti.
Durmaz’ın, böylesine müstehcen videoları paylaştığı bir arkadaşı veya arkadaş grubu gerçekten var mı? Aralarında daha önce böyle paylaşımlar oldu mu? Yoksa Durmaz, olayı bilinçli olarak yapılan paylaşımdan ‘story kazası’na sokup, suç ve cezayı hafifletmek için yeni bir ‘hikaye’ mi uydurdu?

ŞOTA, ÜNLÜ TERCÜMANI  VE BABASIYLA REKLAMDA

Trabzonspor forması giyen yabancı futbolcular arasında benim bir numaram Şota’dır. Çünkü Gürcü futbolcu attığı goller ve yaptığı esprilerle sadece Trabzonsporlularda değil, diğer kulüp taraftarlarında da iz bıraktı.
Google’a ‘Şota’ yazın, birçok komik video çıkar karşınıza.
Bunlardan en çok tık’lanan ‘Şota ve tercümanı’dır. O videonun bu denli ilgi görmesinin sebebi şudur:
18 Ekim 1994 tarihinde Trabzonspor’un Aston Villa’yı 1-0 yendiği UEFA 2. Tur birinci maçından önce takımın eski futbolcularından Arçil ve Şota’nın sözlerini tercümanları Türkçe’den Türkçeye çevirir.
İnternette tıklanma rekoru kıran bu videonun iki kahramanı bu kez Turkcell’in uygulaması Bip’in tercüme hizmetlerini tanıtan reklamda bir araya geldi. Şota, bu kez futbolcu değil, futbolcularına taktik veren teknik direktör.
Espri, reklam oldu
Reklamda Şota, ‘tercüman’ ve ‘baba’ arasındaki diyalog şöyle:
Şota: Şimdi beyler, iyi dinleyin. Tekrarı yok. Ne yapıyoruz? 3 -5-2’ye dönüyoruz. Önde basıyoruz.
Tercüman: Şimdi sayın hocam, “3-5-2” diyor. “Dönüyoruz” diyor. “Önde basmak çok önemli” diyor.
Şota: Bu ne kardeşim? Türkçe’den Türkçeye babam da çevirir.
Baba: Şota diyor ki, “3-5-2” diyor. “Önde basın, yapıştırın” diyor.
Şota: Al, babam da çevirdi. Başka dillere kim çevirecek beni?
Devamında çözüm olarak 100 dilde çeviri yapan Bip’i anlatan reklamdaki ‘tercüman’ı oynayan kişi, 1994’te efsane tercüman Alaattin Gayretli. Çeyrek asır önce Türkçe’den Türkçeye çevirisiyle fenomen olan Gayretli, 67’sinde reklam yıldızı oldu. Bip’in reklamındaki ‘baba’yı ise Şota’nın babası Lustine Arveladze oynadı.

GÜNÜN SÖZÜ
“Kusursuz bir insan ararsan, dört dörtlük bir yalnızlık yaşarsın.” (Aldous Huxley)