MİLLİYET TV – 25 OCAK 2014 CUMARTESİ  –  ALİCE

Tiyatrocu Atilla Olgaç, “Kötü adam imajı öyle bir yapıştı ki üzerime, Bulgarlar bile mafya rolü için aradılar beni” dedi…

fft16_mf3996172Kehkeşan dergisinde Atilla Olgaç’la yapılmış bir söyleşi okudum, hem üzüldüm, hem şaşırdım. Çünkü Olgaç’ın söyleşiyi yapan Yusuf Bülbül’e söyledikleri ilginçti.
“Kötü roller de bir yere kadar, hiç iyi olduğunuz proje denk gelmiyor mu?” sorusuna Olgaç’ın verdiği yanıta dikkat lütfen:
“Öyle bir proje yok, olmadı da. 5-6 yıldır adam gibi bir şey de çıkmıyor. Neden çıkmadığını ve sebebini bilmiyorum. Ben yurtdışında olsam Robert De Niro gibi olurdum herhalde. Ama burada maalesef bir şey yapışıyor senin sırtına. Dört yıl “Kurtlar Vadisi”nde oynadım, aynı şekilde bir gün arayla “Hayat Bilgisi”nde “Hidayet Hoca”yı canlandırdım. Biri mafya, biri komedi. Böyle olduğu halde iki yıl boş kaldım. Kimse arayıp, sormadı. Şimdi bunu anlayıp, çözmek benim elimde değil. Ben anlamıyorum.
Seni bir şekle sokuyorlar ve insanların kafasında kalıyorsun. O gömlekten kurtulamıyorsun. Bulgaristan’da gösterilen bir mafya dizisinden teklif geldi bana. Düşünebiliyor musunuz? Orada bile böyle bir algı var. Bir mafya projesi olduğu zaman akla Atilla Olgaç geliyor.”
Olgaç’ın, “Bulgaristan’dan arıyorlar, ama Türkiye’den teklif gelmiyor, ilginç değil mi?” sorusuna verdiği yanıt şöyle:
“45 yıllık sanatçıyım. Almadığım ödül kalmadı. Bu meslekte hizmet veren biri olarak ben bu sorunun cevabını bulamadım.
Herhalde seçenler bir gömlek giydiriyorlar, onu üzerinden çıkartamıyorsun. Hep sit-com’da oynamak isterim, bayılırım. Tiyatroda da oynarım. Komedi olsa yerlere yatar millet. Kimse düşünmüyor, seçmiyor. Tiyatroda da 15 yıl kötü adam oynadım. Oysa kötü adam değilim. Evimde köpek besleyen biriyim. İnsanlara karşı güler yüzlüyüm. Demek ki tip olarak değerlendiriliyorum.”
Atilla Olgaç, işsiz kaldığı dönemde yaşadığı manevi sıkıntıları bu şekilde dile getirdiği söyleşide çalışmayınca yaşadığı maddi zorlukları ise şöyle anlattı:
“Sıfıra iniyorsun. İş olmadığı dönemde aldığın maaş seni geçindirmeye yetmiyor.”
Attila Olgaç gibi konservatuvar mezunu, hayatı tiyatroda geçmiş bir oyuncunun bu durumda olması hem üzücü, hem düşündürücü.
Üzücü, çünkü; bizde böyle yürüyor işler… “İşe göre adam” değil, “adama göre iş” vardır bu ülkede…
Düşündürücü, çünkü; suç, samur kürk bile olsa kimse almıyor üstüne… Kimse özeleştiri yapmıyor. Atilla Olgaç, yıllarca iş teklifi almamasının sebeplerinden birinin Ocak 2009’da “2. Sayfa” programında, “Katıldığım Kıbrıs Savaşı’nda biri esir, 10 Rum’u öldürdüm” demesinin rolü olabileceğini hiç hesap etmiyor.
Katıldığın canlı yayında “Kurtlar Vadisi”nde canlandırdığın “Kılıç” gibi konuşursan, bedeline de katlanacaksın.

“KIZILELMA” DİZİYİ YENİ “KURTLAR VADİSİ” Mİ?

Kizilelma-Dizisi-Tek-Parca-720p-HD-izleOsman Sınav’ın TRT 1 için çektiği “Kızılelma”yı merakla izledim. Dizinin ilk bölümünün reytingini ve sıralamasını beğenmeyenler veya yetersiz bulanlar olabilir, ama ben aynı görüşte değilim.
“Muhteşem Yüzyıl” gibi kemik izleyicisi olan fenomen bir dizi ve Galatasaray ile Tokat arasındaki Ziraat Kupası maçının karşısında aldığı 4.37 reyting bence iyi bir başlangıç. Bu reytingin gittikçe daha da yükseleceği ve “Kızılelma”nın fenomen bir dizi olacağı kanaatindeyim.
Bir kere dizinin ana aksı “Kurtlar Vadisi”nin aynısı, baş kahraman MİT’in elemanı. Üstelik “Kurtlar Vadisi” full aksiyondu, “Kızılelma”da komedi de var.

TEBRİKLER TANEM SİVAR

tanemsivar-4Tanem Sivar’ın CNN Türk’teki “İki Kahve Arası” programı başlayalı aylar oldu, ama ben daha yeni izledim onu. İstanbul’un gözden kaçan güzelliklerini su yüzüne çıkaran programda Sivar, Osmanlı’dan günümüze kahve kültürünü tanıttı, Türkiye’nin en eski şekercisini ve şapkacısını ekrana getirdi. Sivar’ın kıyafetleri, sohbeti ve konuk seçimi çok başarılıydı.

YILDA 846 BİN TELGRAF

Elektronik posta, internet, SMS, Facebook ve Twitter gibi hızlı iletişim araçlarının Türkiye’de telgrafı tahtından edemediğini biliyor musunuz? İnsanların hâlâ düğünlere kutlama mesajlarını telgrafla bildirdiğinin ve yılda 846 bin telgraf çekildiğinden haberiniz var mı?