MİLLİYET CADDE – 13 AĞUSTOS 2013 SALI  –  ALİCE

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Duman’ı konser için gittiği Altınoluk’ta otelden attırdı mı?” haberleri üzerine Çiçek’ten açıklama geldi.

fft16_mf3522412“Türkiye Nereye?” başlıklı dünkü yazımda kısmen irdelemiştim bu konuyu. Yazım üzerine TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in Basın Müşaviri Rüçhan Akıncıoğlu aradı beni… Konuşmasına, “Başkanımız selamlarını iletmemi istedi” diyerek başlayan Akıncıoğlu, şunları söyledi:
“Başkanımız ayrıca, ‘Türk Sanat Müziği hayranıyım, TRT’deki Türk Sanat Müziği konserlerini kaçırmamaya özen gösteririm. Aramızda fasıllar bile düzenleriz. Allah bana öyle bir yetenek vermedi ama tüm müzisyenleri takdir eder, severim. Duman grubunu otelde istemediğim iddiası, aslı astarı olmayan bir yalan’ olduğunu bildirmemi söyledi. Daha önce de açıkladım. Altın-oluk’ta otelde değil, Küçükkuyu’daki yazlığında kalıyor kendisi. TBMM Başkanı, değil gitmek, konaklamak, rezervasyon yaptırmak, adını bile bu haberler vesilesiyle öğrendiği bir otelden Duman’ı niye attırsın? TBMM Başkanı’nın adını kullananları öğrendiğimiz an suç duyurusunda bulunacağız haklarında.”

Otelden açıklama
Grubun solisti Kaan Tangöze’nin Altınoluk Açıkhava Tiyatrosu’ndaki konserde, “Altınoluk’a geldik, otelimizi ayarlamışız. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’le aynı otele denk gelmişiz. Cemil Çiçek, ‘Ben Duman ile aynı otelde kalmam’ demiş. Haliyle bizi de dışarı gönderdiler” sözlerini sormak için Hattuşa Otel’in Genel Müdürü Ali Rıza Yıldırım’ı aradım. Onun da söylediği şuydu: “TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in değil konaklaması rezervasyonu dahi olmadı bize. Aynı şekilde Duman grubuyla da bir irtibatımız olmadı. Madem ki Duman’ın solisti öyle söyledi, o zaman bunu kanıtlasın.”
Konserin organizatörü Ali Şenol’un, Duman’ı misafir etme teklifinin otelden geldiği, bu amaçla otelde toplantı yapıldığı, beş kişinin konaklayacağı yerlerin kendisine gösterildiği, konserden üç gün önce ‘Grubun yaşam tarzı Cemil Bey’in hoşuna gitmez’ diye herhalde odaların iptal edildiği şeklindeki beyanlarını da sordum Yıldırım’a… Otelin müdürü, “Yok böyle bir şey” dedi.

DEVLET HAKKIYLA DENETİM YAPMAZSA

Gülben Ergen, Hadise, Demet Akalın, Gülşen ve Petek Dinçöz gibi ünlüleri ayda 3 bin 500 euro’ya zayıflatan Şeyda Coşkun, diyetisyen olmadığı halde diyet listesi bile yazmaya başladı. Anlaşılan o ki Türkiye; kimyacının, emekli sağlık memurunun “her derde çare olan, bulan doktor” gibi el üzerinde tutulduğu, toplumun cinsel performansının “gergedan tozu”na teslim edildiği bir ülke oldu… Devlet, denetim görevini hızlı ve etkin bir şekilde yapmadığı için oluyor bu.

SÜPER KUPA’NIN REYTİNG REKORU NEYİ GÖSTERDİ?

Türkiye’de her dönem reyting ölçümü yapılan kanallardaki derby maçları, yayınlayan kanalın yüzünü güldürür. Kayseri’de Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki “TFF Süper Kupa” maçında da öyle oldu. Ekran karşısına geçen 100 kişiden 53.35’i atv’yi seyretti. 2013 yazında bugüne kadar hiçbir kanalın elde edemediği bir reyting bu…
Aslında şöyle okumak da mümkün atv’nin yayınladığı Galatasaray-Fenerbahçe futbol maçının elde ettiği reytingi: “Yazın, ne yayınlarsan yayınla, seyretmiyor insanlar” iddiasının içi biraz boş sanki… Bunun yerine, “Yaz ekranındaki ciddi reyting düşüklüğünün asıl sebebi, televizyonların insanları ekran karşısına çekecek program yayınlamamasıdır” demek, daha isabetli bir yaklaşım gibi…
Televizyonların bayram reytingleriyle GS-FB maçının olduğu pazar gününün reytinglerini alt alta yazdığınızda bu daha da net çıkıyor ortaya. Büyük maçlar her zaman iyi reyting yapar, ama aradaki fark bu kadar büyük olmazdı. Türkiye’de televizyonları yönetenler bu rakamları iyi okumalı.

Derby maçının reytingi neyi gösterdi?

GÜNÜN SÖZÜ
Bu saatten sonra ben başkası için yazarım, sen kendin için okursun!