3 OCAK 2023 SALI  –  MİLLİYET CADDE  – ALİCE

Hasan Can Kaya’nın Exxen’de yayınlanan ‘Konuşanlar’ programının yeni sezonunu izlerken dikkatimi çekti.

Kaya, her bölümde, ekonomik durumu iyi olanlara, adlarını zikrettiği dernekler, sivil toplum kuruluşları veya köy okullarına ne kadar bağış yapabileceklerini sormaya başladı. Konuklar yapacakları bağış miktarlarını açıklayınca Hasan Can Kaya, bir o kadarını da ‘Konuşanlar’ adına bağışlayacaklarını söyler oldu.

Senaryosunu yazıp, başrolünde oynadığı ‘Çok Aşk’ isimli ilk filmi 24 Şubat’ta vizyona girecek Hasan Can Kaya’ya, şimdiye kadar kendisini izlemek, yeri geldiğinde konuşmak için bilet alıp, çekime gelenlerin ve ‘Konuşanlar’ adına kendisinin hangi dernek veya vakfa ne kadar bağış yaptıklarını sordum.

Para direkt derneğe

Ekibinden bilgi aldıktan sonra tam rakamları vereceğini söyleyen komedyen, bağış konusunda izledikleri yolu şöyle anlattı:

“Söz verilen bağışlarda biz direkt ilgili kurumun hesap numaralarını verip, aradan çekiliyoruz. Bağış yapacağına dair söz verenler parayı direkt derneğin hesabına gönderiyor.
Bunu yapmamızın nedeni yasal olarak bir problem yaşamamak… Ne olur ne olmaz. İkincisi kimsenin aklında en ufak bir soru işareti kalmasın, her şey şeffaf olsun. Programda, ‘Şu kadar bağış benden’ diyenlere daha sonra arayıp, o bağışı yapıp yapmadığını soruyoruz ama…”

Sözünü unutanlar

Stand-up yıldızına, “Konuşanlar ekibinin bu yolla söz verdiği bağışı yatırmayan konuklar tespit ettiği oldu mu?” diye sordum. Komedyenin yanıtı şu oldu:

“Mesela son bir konuk, Mor Çatı’ya 15 bin TL bağış sözü verince, ‘30 bin TL de bizden’ dedim. O söz verdiği bağışı yapmadı, ama biz 30 bin TL’yi Mor Çatı’nın hesabına yatırdık.”
Hasan Can Kaya, daha sonra bana ekibinin hazırladığı bağış listesini yolladı.

‘Konuşanlar’a katılanların bugüne kadar AHBAP, HAYTAP, Koruncuk Vakfı, Üsküdar Görme Engelliler ve Otizmliler Okulu, Patiliköy, Türkiye Omurilik Felçliler Derneği, Tuzla Barınağı, Umut Dalı-Zonguldak Yardımseverler Derneği, Susuzun Patileri, HAÇİKO, Iğdır Köy Okulu, Kansersiz Yaşam Derneği, SMA Hastası, Fizik Tedavi ve LÖSEV’e yaptıkları toplam bağış 565 bin 250 TL…

Hayvanlara mama

Hasan Can Kaya’nın ‘Konuşanlar’ adına HAYTAP, Koruncuk Vakfı, Üsküdar Görme Engelliler ve Otizmliler Okulu, Patiliköy, Türkiye Omurilik Felçliler Derneği, HAÇİKO, Kansersiz Yaşam Derneği, Batman Dere Köyü İlköğretim Okulu, Iğdır Köy Okulu, Tema Vakfı, Mor Çatı Kadın Dayanışma Derneği, Fizik Tedavi ve Amasra Maden Kazası Yardımlaşma Derneği’ne yaptığı toplam bağış 582 bin 350 TL.

‘Konuşanlar’ sayesinde dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının hesaplarına yatan toplam bağış miktarı 1 milyon 147 bin 600 TL’ye ulaştı. Program ayrıca sokak hayvanları için 3 bin 650 kilo mama bağışı yapılmasına vesile oldu.

SAVAŞIN MAGAZİNİ

Savaşın magazini olur mu?

Bu sorunun yanıtını vermek için Fransız medyasının ünlü dergilerinden Paris Match’ın kapaklarına bakmak yeterli…

Derginin kapağındaki isim, geçen yılın şubat ayında Rusya’nın topraklarını işgale başlamasından bu yana ülkesi savaşta olan Ukrayna’nın Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenska…

Paris Match’ın iç sayfalarında ise daha önce dergiye kapak olan Ukraynalı kadın asker Svetlana Komissarjevska ile yapılan yeni çekim ve söyleşi var.

Dergi, 24 yaşındaki Svetlana’yı savaşın nasıl değiştirdiğini şöyle yazdı:

“Svetlana fiziksel olarak değişti. Yüzü ciddileşti, bakışları derinleşti. Masumiyeti buharlaştı. Asker kıyafeti giymiş, elleri manikürlü, sarı saçlarını haki bereyle kapatmış, dirençli ve güçlü bir kadın olmuş.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Çoğunluk aynı fikirde diye yanlış bir şey, yanlış olmaktan kurtulmaz.” (Tolstoy)