2 Ekim 2022 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Beyoğlu Kültür Yolu ilk başladığında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın festivalin tanınması için gösterdikleri çabayı dün gibi hatırlıyorum. Çünkü Kasım 2021’de önce Bakan Ersoy’un festival tanıtım davetine katılıp, bilahare Demircan’la AKM’den Galataport’a uzanan Beyoğlu Kültür Yolu’nu birlikte yürüyüp, festival duraklarında bolca sohbet etmiştim.

Beyoğlu Kültür Yolu’na gösterilen büyük ilgi Kültür ve Turizm Bakanı ve ekibine hedef büyüttü. AKM’deki sohbette Ersoy’un hedefi, Kültür Yolu Festivali’ni İstanbul’dan sonra Ankara’da yılda iki kez yapmaktı, bir yılda alınan yol ortada:

 

Bir yılda beş şehir

Bu yıl 1-23 Ekim tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenecek Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin açılışında Bakan Ersoy, Kültür Yolu Festivali’nin beş şehirle sınırlı kalmayacağını, her yıl genişleyerek devam edeceğini açıkladı:

“Bu sene sayıyı beş ilimize çıkarttık. 16-25 Eylül’de Çanakkale Troya Kültür Yolu Festivali, ardından Konya Mistik Müzik Festivali geldi. Festivaller zincirimizi 8 Ekim’de Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali ile taçlandırmış olacağız. Beş şehirlik maratonumuzu tamamlayacağız.

Artık beş şehirle sınırlı kalmayacak. Festivallerimizi her yıl genişleterek devam edeceğiz. Anadolu’nun diğer bölgelerine de yayacağız. Seneye nisanda Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı da himayemiz altına alıyoruz. Nisan ayında İzmir’de Efes Kültür Yolu Festivali ile etkinliklerimiz devam edecek. Eylül 2023’te Gaziantep Kültür Yolu Festivali olacak. 2023’te Kültür Yolu Festivali düzenleyeceğimiz il sayısını 10’a çıkaracağız.”

Halkın büyük ilgisi

İstanbul ve Çanakkale’deki festivalleri yerinde takip ettim. Hedefim 8-16 Ekim arasında yapılacak Sur Kültür Yolu Festivali için Diyarbakır’a gitmek.

Neden mi?

Çünkü, Kültür Yolu Festivali’nin yapıldığı tüm şehirlerde olduğu gibi Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali de takip edilmeye değecek etkinliklerle dolu.

İlki geçen yılın kasım ayında Beyoğlu’nda yapılan Kültür Yolu Festivali’nin bu kadar kısa sürede bu kadar şehre yayılması bize şunu gösterdi.

Türk halkı, kendine iyi bir şey sunulduğunda karşılığını veriyor…

Festivallere bu denli yoğun ilgi gösterilmeseydi Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Kültür Yolu”nun kapsama alanını bu denli genişletir miydi?

Hayır…

Halkımızın gösterdiği ilgi, “Kültür Yolu” festivallerini, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın en başarılı projelerinden biri haline getirdi.

Çocuğu yok, torun istiyor!

Müzik dünyasının nevi şahsına münhasır isimlerinden İrem Derici, son günlerde farkını yine gösterdi!

Son sevgilisi Cem Belevi’den ihanet yüzünden ayrılan şarkıcının, “Aşk hayatınız nasıl?” sorusuna verdiği yanıta bakar mısınız?

“Angelina’nın (Jolie) aldatıldığı, Rihanna’nın dövüldüğü dünyada bana ne yapmazlar? Şaka bir yana bunlara hiç zamanım kalmıyor ki… Çok çalışıyorum. Zaten berbatım, bilen de bunu bilerek gelsin.”

“Çocuğunuz olsun ister misiniz?” sorusuna ise, “Köpeğime bile annem bakıyor. Bu dünyaya bir junior İrem daha şu an gelmesin” diyerek, yanıt veren şarkıcı, ertesi gün şu tweet’i attı:

“Torun istiyorum.”

Bir takipçisi, “Abla dün röportajda çocuk istemiyorum demiştin” diye yazınca da şarkıcının yanıtı, “Çocuk istemiyorum, torun istiyorum” oldu.

Biri haklı olarak, “Çocuk olmadan torun olmaz ama” diye yazınca, “Olacak” karşılığını veren şarkıcı, ardından bir ilginç tweet daha attı:

“Ex’lerim çirkinleşip, kilo aldığında çok mutlu oluyorum, elimde değil.”

Bunun üzerine bir takipçisinin, “Takip ettiğine çok mutlu değilsin” diye yorum yaptığı şarkıcıya bir başkası şunu yazdı:

“Abla senin hiçbir ex’in yakışıklı değil ki zaten.”

‘Kerkük Zindanı’yla mest eden astsubay

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Subay ve Astsubay Mezuniyet Töreni’ndeki görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

Kadın astsubayın söylediği “Kerkük Zindanı” şarkısı büyük beğeni topladı. Dinleyenin defalarca dinlemesini sağlayan şarkı günün en çok izlenenleri arasına girdi.

Kadın astsubayın şarkı söylediği anların videosu, sosyal medyada kullanıcılar tarafından milyonlarca kez izlendi. İnternet, sosyal medya ve YouTube’da çıkan haberlerin hepsi, birbirinden “kopyala, yapıştır” olduğu için hiçbirinde adı yok bu “kadın astsubay”ın…

Zaten adının ne önemi var, tık alsın yeter! Onca haberci (!) arasından bir kişi de çıkıp, araştırıp, ismini yazmadı.

Videoyu izleyenlerden bir kısmı genç astsubayı beğendi, bazıları beğenmedi. İşin o yanı bir yana, bu genç astsubayın ismini öğrenmek için bayağı mesai harcadım. “Kerkük Zindanı”nı okuyan genç astsubayın Bilge Büşra Demir olduğu, Jandarma Genel Komutanlığı’nda sözleşmeli personel olduğu bilgisine ulaştım.

Umarım sanal alem beni yanıltmaz ve bu vesileyle genç astsubayın hakkını teslim etmiş olurum. YouTube’da Bilge Büşra Demir’in bir videosunu daha buldum. Konuk olarak katıldığı “Kampüsten Sesler”de okuduğu eser, Erzincan türküsü “Keklik Gibi”ydi.

GÜNÜN SÖZÜ

“İyi dostlar, iyi kitaplar ve bir de huzurlu bir vicdan; işte ideal hayat.” (Mark Twain)