22 Ekim 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

2016’dan bu yana her kültür sanat sezonunu tarihi bir kişiliğe ithaf etme geleneğini sürdüren Esenler Belediyesi, Evliya Çelebi’ye atfettiği 2022-2023 kültür sanat sezonunun tanıtımını Yıldız Teknik Üniversitesi Tarihi Hamam’da yaptı. Açılışta sahne alan halk müziği sanatçısı Erol Parlak, söylediği türkülerle davete katılanları Anadolu’da yolculuğa çıkardı. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun açılış konuşmasında anlattıkları, kültür sanat etkinliklerinin toplumları nasıl etkilediği ve dönüştürdüğü açısından önemli. İşte Göksu’nun söyledikleri:

“İstanbul’da bir kilometrekareye düşen ortalama insan sayısı 13 bin, Esenler’de ise 70 bin… 2009’da Esenler, suç işleme oranı bakımından İstanbul’un 3-4 ilçesinden biriydi. 2022 yılında Esenler, İstanbul’da en az suç işlenen 2-3 ilçe arasında. Emniyet Genel Müdürlüğü’nce 100 bin kişi baz alınarak ‘Malvarlığına Karşı İşlenen Suçlar’ ve ‘Kişilere Karşı İşlenen Suçlar’ kategorilerinde yapılan araştırmada ise Esenler, İstanbul ilçeleri arasında sonuncu sırada… Bu başarıyı kültürel dönüşümle sağladık. 2009 yılında Esenler’de kültürel etkinlik için toplam koltuk sayısı 250’ydi, bugün 6 bin 650 koltuk var. Bir ilçe için kültürün, fen işleri kadar önemli olduğu felsefesiyle hareket ettik. Hiç kimseyi ötekileştirmeden 7’den 70’e herkes için kültürel etkinlikler yaptık. Ötekisi olmayan kültür sezonlarıyla İstanbul’un ilçeleri arasında etkinlikleri en çok dolu geçen Esenler. Geçen yıl düzenlediğimiz 2 bin 343 etkinlikle 183 bin 230 kişiyi kültür ve sanatla buluşturduk. 2011 yılında dokuz kurs ve 400 kursiyerle başladığımız kültür ve sanat üretiminde, kurs sayımız 40’a kursiyer sayımız 3 binlere ulaştı.”

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER ARTTI, SUÇLAR AZALDI

Gençlere kültür turu

Esenler Belediyesi, Evliya Çelebi’nin adını verdiği 2022-2023 kültür sanat sezonunda Kültür Müdürlüğü’ne ayırdığı bütçeyi yüzde 658 artırdı. Başkan Göksu, bu ciddi artışın sebebini şöyle açıkladı:

“Esenlerin 150 bin genci var. İstiyoruz bu çocuklarımız medeniyetlerimizi görsün, tanısın. O yüzden Evliya Çelebi kültür sanat sezonunda her tarafı gezdireceğiz onlara… Bosna Hersek’ten Bursa’ya Çanakkale’den Konya’ya, Trabzon’dan Mardin’e, Nevşehir’den Edirne’ye ülkemizin tarihi ve kültürel mekanlarına götüreceğiz onları… Esenler’de hiç kimse, ‘Ben şu tarihi şehrimizi görmek istiyordum da buna muvaffak olamadım’ demeyecek.”

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER ARTTI, SUÇLAR AZALDI

‘TÜRKİYE İKİ ŞEYLE ÜNLÜ; SAÇ VE DİŞ!’

ABD’de radyocu ve YouTuber Bootleg Kev, ‘TheBootlegKevShow’a ABD’li R&B şarkıcısı Akon’u konuk ediyor. İkilinin sohbetinden medyaya yansıyan haber şu:

“ABD’li şarkıcı Akon, katıldığı bir programda Türkiye’ye saç ektirmeye gittiğini ve bunun kendisine 7 bin 500 dolar’a mal olduğunu açıkladı. Saç ekim sürecinin ‘en acı veren kısmının’ başına yapılan iğneler olduğunu söyleyen Akon, ‘Acı veren kısım, başlangıçta başını uyuşturdukları an. Şaka değil, durmadan büyük iğneler batırıyorlar’ dedi.

Akon yayında ayrıca, hip hop şarkıcısı Tory Lanez’e Türkiye’deki doktorunu tavsiye ettiğini söyledi. Çektiği acıya rağmen iyi sonuç aldığını söyleyen şarkıcı, Türkiye’nin biri saç, diğeri diş olmak üzere ‘iki şeyle’ ünlü olduğunu vurguladı ve ekledi:

İkisinde de gerçekten iyiler.”

Türkiye’nin sağlık turizminde geldiği noktayı bundan daha iyi anlatan bir haber olabilir mi?

ABD’li şarkıcının, saç ekimi ve dişlerini yaptırmak için Türkiye’yi tercih etmekle yetinmeyip, ülkesine döndüğünde sağlık turizmimizin gönüllü bir elçisi gibi çalışması önemli değil mi?

GÜNÜN SÖZÜ

“Korkma, bu ağaçlar, bu çiçekler sır saklar. İnsan değil ki ihanet etsin.” (Samipaşazade Sezai)